שתף קטע נבחר

לאחר משבר הר הבית: מלך ירדן בדרך לביקור נדיר ברמאללה

המלך עבדאללה צפוי להגיע לרשות הפלסטינית לראשונה זה 5 שנים - ולהעניק לאבו מאזן רוח גבית. ל-ynet נודע כי המפגש מתוכנן ליום שני כשברקע גל שמועות באשר למצב בריאותו של נשיא הרשות, שניתק את הקשרים עם ישראל

ינואר 2017: עבדאללה ואבו מאזן בירדן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ינואר 2017: עבדאללה ואבו מאזן בירדן(צילום: AFP)
 

פרסום ראשון: כשברקע המתיחות הגדולה בחודש האחרון במשולש ישראל-ירדן-הרשות הפלסטינית, מתנהלים מגעים מתקדמים להגעתו של מלך ירדן עבדאללה לביקור רשמי ברמאללה בשבוע הבא. כך נודע ל-ynet מפי מקורות המעורים בפרטים. ביקורו האחרון של המלך נערך בשטחי הרשות לפני חמש שנים.

 

בביקור הקצר שעתיד להימשך כמה שעות, צפוי עבדאללה להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן במוקטעה ברמאללה. לפי שעה נראה כי הביקור יתקיים ביום שני אך עדיין לא התקבלה החלטה.

 

התזמון של הביקור הצפוי חשוב לא פחות מהביקור עצמו. הגעתו של עבדאללה בזמן הנוכחי צפוי לתת לאבו מאזן רוח גבית, בימים שבהם התערערו היחסים בין ישראל לרשות. זאת נוכח החלטתו של אבו מאזן לנתק את הקשרים עם ישראל לרבות התיאום הביטחוני.

 

העובדה שהוא מגיע לרמאללה להעניק חיבוק לאבו מאזן זמן קצר אחרי התקרית בעמאן, שבה ירה מאבטח ישראלי בשגרירות ישראל בשני אזרחים ירדנים במהלך עימות, ואחרי משבר הר הבית – שני אירועים שהביאו את יחסי ישראל-ירדן למתיחות שיא שלא נרשמה שנים ארוכות, מהווה אמירה ברורה ומשמעותית לישראל.

 

 

במהלך משבר הר הבית ניהלו אבו מאזן והמלך עבדאללה התייעצויות תכופות באופן ישיר ובאמצעות אנשי אמונם. השניים שילבו ידיים בנושא, אך לבסוף ירדן סיכמה עם ישראל מהלך שבו הושב המאבטח הישראלי מירדן בתמורה להורדת המגנומטרים (חרף ההכחשות הישראליות לעסקה כזאת), וזאת מבלי להיוועץ ברמאללה. ההנהגה הפלסטינית קיבלה זאת בחוסר נוחות אך דאגה לכך שלא תתפרסם ביקורת פומבית על כך בתקשורת.

 

זווית חשובה נוספת באשר לתזמון הביקור נוגעת לכך שהמלך מגיע אחרי גל שמועות באשר למצב בריאותו של אבו מאזן. זה שהה במשך כמה שעות בבית חולים ברמאללה ביום שבת שעבר. בלשכתו מתעקשים כי מדובר בבדיקות שגרתיות שאותן היה אמור לעבור בעמאן, אך בשל ההחלטה להשעות את התיאום הביטחוני, החליט אבו מאזן שלא לצאת מתחומי רמאללה. מקורות אחרים טענו ועודם טוענים כי מדובר בהחמרה מסוימת ולא ברורה במצבו הבריאותי.

 

בנוסף, הביקור נערך על רקע פסימיות הולכת וגוברת ברשות הפלסטינית באשר ליכולתו של ממשל טראמפ להתניע מחדש את התהליך המדיני, למרות האופטימיות הזהירה שנרשמה בחודשי כהונתו הראשונים של נשיא ארה"ב. 

 

לפני ימים הודלף כי חתנו של טראמפ ויועצו המיוחד ג'ארד קושנר התבטא בשיחה סגורה באומרו כי ייתכן שאין פתרון לסכסוך במזרח התיכון. במקביל תקף בכיר אש"ף סאיב עריקאת את הממשל האמריקני על כך שעד כה לא הביע תמיכה בפתרון שתי המדינות. הוא ציין גם את הסובלנות שמגלה וושינגטון להמשך הבנייה בהתנחלויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים