שתף קטע נבחר

מחאה ברחבי ספרד: "תיירים, לכו הביתה"

בברצלונה, מאיורקה וחבל הבאסקים מפגינים פעילי שמאל נגד התיירות ההמונית - שדוחקת את התושבים ממרכזי הערים ו"הורגת את השכונות". המפגינים השחיתו רכוש שמיועד לתיירים וריססו כתובות נגדם

בשיאה של חופשת הקיץ מפגינים פעילי שמאל צעירים בכמה מקומות בספרד נגד התיירות באזורם. הם מרססים על בניינים את הכיתוב "תיירים לכו הביתה" ומשחיתים רכוש שמיועד לתיירים.

 

להפגנות בברצלונה אחראית "אראן", הזרוע הצעירה של מפלגת השמאל האנטי-קפיטליסטית CUP, שתומכת בעצמאות קטלוניה. דובר תנועת השמאל מסביר כי הסיבה להפגנות היא הנזק הגדול שנגרם לתושבי ברצלונה מהתיירות ההמונית, שמובילה גם לעליית מחירים - ודוחקת את התושבים ממרכזי העיר. לדבריו, התופעה פוגעת פגיעה אנושה במעמד הפועלים.

כתובת על קיר בעיר אוביידו בצפון ספרד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כתובת על קיר בעיר אוביידו בצפון ספרד(צילום: EPA)
  

השחתת אוטובוס תיירים בברצלונה (מתוך טוויטר) (מתוך טוויטר)
השחתת אוטובוס תיירים בברצלונה(מתוך טוויטר)

מלבד ריסוס כתובות נגד התיירות והתיירים השחיתו הפעילים בברצלונה אופניים שמיועדים לתיירים – וניקבו צמיגים של אוטובוס סמוך לאצטדיון הכדורגל קאמפ נואו. רעולי פנים ריססו על שמשת האוטובוס את הכיתוב "תיירות הורגת את השכונות". מפלגת CUP ספגה ביקורת רבה על שעודדה את ההשחתה.

 

בפאלמה דה מאיורקה התפרעו פעילים צעירים שמזדהים עם "אראן" במסעדות וקיימו הפגנות שבהן הושלכו רימוני עשן. תנועת השמאל הצעירה "אראי" בחבל הבאסקים הצטרפה למאבק (שנובע גם ממניעים לאומניים של קטלונים ובאסקים) וגם למעשי השחתה. ב-17 באוגוסט מתכננים הפעילים הבאסקים צעדה נגד התיירות בסן סבסטיאן.

"הם לא יבעטו אותנו החוצה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הם לא יבעטו אותנו החוצה"(צילום: AFP)

שלטים במרפסות בברצלונה: "רוצים שכונה צנועה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שלטים במרפסות בברצלונה: "רוצים שכונה צנועה"(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"התיירות הופכת את המדינה לפארק שעשועים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"התיירות הופכת את המדינה לפארק שעשועים"(צילום: רויטרס)
  

אנשי השמאל אומרים שהם מתנגדים למודל התיירות ההמונית, ש"רוצה שנהיה עבדים" ו"הופך את המדינה לפארק שעשועים שעוזר רק לבורגנים". דובר "אראן" אמר ל-BBC: "אנחנו אנטי-קפיטליסטים שרוצים להרוס את המערכת – ותעשיית התיירות היא חלק מהמערכת הזאת".

 

הדובר בברצלונה הבהיר כי "מודל התיירות מגרש את התושבים מהשכונות ופוגע בסביבה", ואמר כי המחאות הן "לא ונדליזם אלא הגנה עצמית". גורמים ברשויות אומרים שמדובר בהפגנות בודדות ומתעקשים שהתיירים רצויים. הם מגדירים את המעשים האלה כוונדליזם ומדגישים שהתיירות חיונית לספרד. 

 

בשנה שעברה הגיעו לספרד 75.6 מיליון תיירים, 18 מיליון מהם לקטלוניה, האזור הפופולרי ביותר.


פורסם לראשונה 05/08/2017 19:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
גרפיטי נגד התיירים
צילום: EPA
מומלצים