שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יחימוביץ לסמנכ"ל טבע: "קיצוץ בחוק לעידוד השקעות הון יעלה לכם יותר מהפיטורים"
  טבע: ועדת הכספים דרשה דיווח שבועי מהחברה לגבי המגעים עם העובדים. גפני: "לא רוצה לאיים אך תצטרכו אותנו בהמשך". חיפה כימיקלים: הוועדה הקציבה לצדדים שלושה שבועות למציאת פתרון למשבר האמוניה, ודרשה כי במהלך יוקפאו מכתבי הפיטורים

  ועדת הכספים דנה היום (א') בחשש מפיטורים נרחבים במספר חברות במשק. הדיון על הפיטורים בטבע הסתיים בדרישתו של יו"ר הוועדה, ח"כ גפני (יהדות התורה) לדיווח שבועי מהחברה לוועדת הכספים בנוגע לפיטורים וזאת תחליט כיצד לפעול בהתאם לדיווח. גפני מינה בנוסף אליו את ח"כ מיקי רוזנטל מהאופוזיציה וח"כ אורן חזן מהקואליציה לפקח על דיווחי חברת טבע. בנושא חיפה כימיקלים הקציבה לצדדים שלושה שבועות למציאת פתרון למשבר האמוניה, ודרשה כי במהלכם יוקפאו מכתבי הפיטורים.

   

  משבר האמוניה: הממשלה תקדם חקיקה שתעקוף את עיריית חיפה

   

  מפעל טבע בכפר סבא (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
  מפעל טבע בכפר סבא(צילום: דנה קופל)

   

  "חבורה של שלומיאלים מנהלת את טבע"

  סמנכ"ל טבע, דוד לוסטיג אמר בדיון: "בישראל בשנים האחרונות חיזקנו את הפעילות והשקענו כמיליארד שקל.

  משקיעים 2.5 מיליארד שקל במו"פ, המו"פ הגדול ביותר של טבע נמצא בישראל. טבע חברה ישראלית גלובלית וכך נמשיך לפעול. מצד אחד כל הקשיים, ומצד שני הפעילויות שנקטנו, צריכים לעשות צעד נוסף שמסתכם ב-350 עובדים".

   

  ח"כ שלי יחימוביץ תקפה: "חבורה של שלומיאלים שמכנים את עצמם מנהלים וגורפים משכורות עתק דרדרה את החברה המופלאה הזאת לעברי פי פחת. האשמה הזאת רובצת עליהם, לא על האנשים שיושבים פה. קיצוץ בחוק לעידוד השקעות הון יעלה לכם יותר מהפיטורים, וזה מה שנעשה".

   

  ח"כ מיקי רוזנטל אמר: "אנחנו רוצים לעזור לטבע, ומבינים את גודל המשבר. בשום מדינה אחרת טבע לא קיבלה הטבות מס בהיקפים שקיבלה בישראל. לפיכך לא מספר המפוטרים לא יכול להיות זהה, אנחנו לא יכולים להכשיר את הקיצוץ הרוחבי".

   

  ח"כ דב חנין ציין כי "אנחנו שותפים בחברת טבע. מדינת ישראל השקיעה במשך שנים בחברה הזו, אבל אנחנו שותפים ללא זכויות. אנחנו טובים בלתת כסף ולהיות פראיירים. וזה עדיין לא מבטל את הזכות שלנו לדרוש, ויש לנו גם כלים לדרוש - כי אנחנו מדינה. לא את הרווחים, אלא את היחס ההוגן לעובדים".

   

  ח"כ יוסי יונה אמר טבע מנצלת את המשבר העולמי כדי לפטר עובדים מאוגדים בישראל: "הנהלת טבע דחתה את הצעת ועדת הכספים משבוע שעבר להקפיא את פיטוריהם של 350 עובדים. דומה שהיא מבקשת לנצל את המשבר האמיתי שממנו סובלת החברה כדי לשנות את דפוסי התעסוקה בחברה - לפטר עובדים מאוגדים ולהעסיק במקומם עובדים לא מאוגדים".

   

  ח"כ גפני סיכם את הדיון בכך שדרש מחברת טבע דיווח שבועי לוועדת הכספים בנוגע לפיטורים והמגעים עם העובדים: "אני מבקש לא לפטר עובדים עד אחרי החגים ולדווח לוועדה אחת לשבוע. לא רוצה לאיים, אתם תצטרכו אותנו בהמשך. אנחנו נעזור לכם אם אכן נראה שתדווחו פעם בשבוע עד אחרי החגים".

   

  בשבוע שעבר מסרה חברת טבע, לאחר פרסום דו"חות כספיים מאכזבים, כי בכוונתה לפטר עוד 2,000 עובדים ברחבי העולם. זאת, בנוסף ל-5,000 המשרות שקוצצו במסגרת המיזוג עם חטיבת הגנריקה של אלרגן, כך שבסך הכל יפוטרו 7,000 עובדים.

   

  מנכ"ל טבע, יצחק פטרבורג, אמר בסוף השבוע שעבר בשיחת ועידה: "אנו צפויים לסגור שישה מפעלים במהלך 2017 ותשעה מפעלים בשנת 2018 ונצא מכמה עשרות אזורי פעילות בעולם". לשאלת אנליסט ישראלי לגבי הפיטורים בישראל אמר פטרבורג: "זו החלטה לא קלה אבל אנחנו מאמינים שזה חשוב בראש ובראשונה בשביל להמשיך להעסיק בישראל". בחודש שעבר הודיעה טבע על פיטורי 350 עובדים ממפעלים בכפר סבא ובטבע-טק. "עד סוף השנה טבע תשלים פיטורים של 7,000 עובדים על רקע המיזוג עם אקטביס", אמר פטרבורג. 

   

  "העובדים הם היחידים שלא אשמים בכלום"

  בדיון בוועדת הכספים אמר היום מנכ"ל חיפה כימיקלים כי "אנחנו לא מבקשים שום דבר. לא ביקשנו שום דבר. אנחנו בסך הכל אומרים – המשבר יכל להגיע לפתרונו עם החלטת הממשלה. אנחנו בסה"כ מבקשים לקיים את החלטת הממשלה. אין לנו פיתרון. תוך 3 שבועות עד חודש אפשר להביא אוניה קטנה לנמל חיפה. כדי שהאופציה הזו תתממש צריך רישיון עסק".

   

  חברי הכנסת העבירו ביקורת על רה"ע חיפה יהב. "אנחנו מנהלים דיון על פיטורים מיותרים", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ', "ראש העיר מתנער מהעובדים בכל מיני תרגילים". ח"כ אורן חזן ציין כי "יש בנאדם אחד שלא מבין בפיתרונות וזה יונה יהב". 

   

  ח"כ חנין הוסיף: "אני מלווה שנים את נושא מיכל האמוניה. משהו מסריח בדיון הזה וזה לא הסרחון של האמוניה. יש לנו כאן מפעל שמרוויח בענק. אבל בגלל בעיה זמנית בייצור הם רוצים לסגור ולזרוק את העובדים. יש פתרון למצב לטווח הקצר וגם לטווח הרחוק. יש הנהלה שיודעת כבר שנים שיש בעיה עם האמוניה. כולם הסתדרו ורק הם לא. ומכל האנשים שיושבים בדיון הזה, העובדים הם היחידים שלא אשמים בכלום. אין סיבה להשאיר מעליהם את חרב הפיטורים".

   

  שבוע שעבר הודיעה ההנהלה על סגירת החברה ופיטורי כלל העובדים על רקע סגירת מכל האמוניה במפרץ חיפה. באתר הצפוני של החברה מועסקים מעל ל-700 עובדים, חלקם עובדי קבלן ועובדים בהסכם קיבוצי ואישי. בדרום יש כ-400 עובדים בהסכם אישי וקיבוצי ובנוסף גם כ-100 עובדי קבלן. בסוף השבוע הודיעה החברה על הקפאת הפיטורים בשלב זה. מחר תתקיים במשרד הכלכלה פגישת גישור בסוגיית האמוניה בהשתתפות נציגי המשרד להגנת הסביבה, משרד המשפטים, ראש עיריית חיפה, עיריית דימונה וגורמים מקצועיים נוספים.

   

  כמו כן תדון ועדת הכספים בעתידו של מפעל אביב תעשיות, המפעל היחיד בישראל למיחזור בקבוקי פלסטיק, שנמצא בסכנת סגירה עקב קשיים כלכליים. המפעל מעסיק כמה עשרות עובדים באזור התעשייה רמת חובב בנגב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים