שתף קטע נבחר

נשללה אזרחותו של מחבל שביצע פיגוע דריסה ודקירה

עלאא זיוד מאום אל פחם נשלח ל-25 שנות מאסר לאחר שביצע פיגוע באוקטובר 2015 שבו נפצעו ארבעה ישראלים באזור גן שמואל. שר הפנים דרעי פנה לשלול את אזרחותו ובצעד נדיר אישר בית המשפט את הבקשה: "מי שמחליט לפגוע באזרחי ישראל מוציא עצמו מכלל אזרחי המדינה"

 

נשללה אזרחותו. המחבל עלאא ראיד זיוד (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
נשללה אזרחותו. המחבל עלאא ראיד זיוד(צילום: אלעד גרשגורן)

בית המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים אישר היום (א') את בקשתו של שר הפנים אריה דרעי לשלול את אזרחותו של עלאא זיוד מאום אל פחם, שביצע פיגוע דריסה ודקירה בכביש 65 ליד גן שמואל באוקטובר 2015. על זיוד נגזרו 25 שנות מאסר ביוני אשתקד.

 

בית המשפט קבע כי האזרחות תבוטל באוקטובר 2017 וכי לזיוד יינתן רישיון למעמד ארעי שיוארך מעת לעת על פי שיקול דעתו של שר הפנים ובכפוף לחוק האזרחות רק בתום סיום ריצוי העונש. זיוד יוכל להגיש ערעור.

 

"ביטול אזרחותו של זיוד מהווה צעד ראוי ומידתי", כתב סגן נשיא בית המשפט אברהם אליקים בהחלטתו. "לכל אזרח לצד זכויותיו קיימות חובות. אחת מהן היא חובה משמעותית וחשובה חובת שמירת האמונים למדינה, שבאה לביטוי גם בחובה שלא לקיים בה פעילות טרור כדי לפגוע בתושביה ובביטחונה".

זירת הפיגוע בגן שמואל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע בגן שמואל(צילום: רויטרס)

נפצעה קשה בפיגוע. אוראל עזורי בזמן אשפוזה בית החולים (צילום: דנה קופל, ידיעות אחרונות) (צילום: דנה קופל, ידיעות אחרונות)
נפצעה קשה בפיגוע. אוראל עזורי בזמן אשפוזה בית החולים(צילום: דנה קופל, ידיעות אחרונות)

שר הפנים אריה דרעי (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
שר הפנים אריה דרעי(צילום: יאיר שגיא)

השופט אליקים כתב עוד כי "אין להתיר לאזרח ישראל לפגוע בחייהם ובכבודם של אזרחי ישראל אחרים ומי שמחליט לעשות זאת במעשי טרור, הוא מוציא עצמו מכלל אזרחי המדינה. זיוד ניצל את חופש התנועה לשם פגיעה בביטחון המדינה ובשלום תושביה וביקש להשליט אווירת טרור וליטול חיי אדם".

 

עוד נכתב כי "הוא הפר את חובת האמונים שלו כלפי המדינה, שבה הוא אזרח, ופגע באופן ממשי בביטחון המדינה ובשלומם של אזרחיה בפיגוע טרור". השופט קב בשמות הקורבנות, אוראל, ליאת, ניב ועדי, שאותם ניסה זיוד לרצוח, ומציין שגם להם יש זכות חוקתית - זכות לחיות.

 

במהלך הפיגוע דרס המחבל את החיילת אוראל עזורי ופצע אותה קשה ודרס חייל נוסף בתחנת אוטובוס בצומת גן שמואל. לאחר מכן הוא יצא מהמכונית ודקר את עזורי ושני אנשים נוספים. מתנדב משטרתי שהיה בסיור הבחין באירוע ועצר אותו במו ידיו, ללא נשק. בבית המשפט טען המחבל כי לא מדובר בפיגוע אלא באיבוד שליטה על הרכב: "לא עשיתי כלום. רוצים להפוך אותי למחבל. לא יודע מה רוצים ממני. אני לא מחבל".

 

ממשרד הפנים נמסר כי בקשה לשלילת אזרחות אינה בקשה שכיחה והיא מוגשת במקרים קיצוניים. עד היום מדובר בבקשות ספורות. שר הפנים דרעי הביע קורת רוח מההחלטה, שלדבריו "מחזקת את ההרתעה ומחזקת את המאבק שלנו לשמור על ביטחון המדינה. ההחלטה קובעת חד משמעית כי מי שיפגע במדינה או בתושביה לא יוכל להיות חלק ממנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
עלאא זיוד
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים