שתף קטע נבחר

מקסיכם רוכשת כ-80% מנטפים תמורת 1.5 מיליארד דולר

החברה המקסיקנית, שרוכשת את השליטה בנטפים לפי שווי של כ־1.9 מיליארד דולר, תתחייב להשאיר את הפעילות בישראל למשך 20 שנה. קרן פרמירה מוכרת את אחזקותיה בסכום כפול מהמחיר שבו רכשה אותן, קיבוץ חצרים יישאר עם כ־20% מהחברה

מקסיכם (Mexichem) המקסיקנית רוכשת את השליטה בחברת ההשקיה בטפטוף נטפים לפי שווי של 1.895 מיליארד דולר - כך נודע ל"כלכליסט". החברה תרכוש את כלל האחזקות של קרן פרמירה (61.3%) ואת כלל האחזקות של קיבוץ מגל (6%). קיבוץ חצרים, המחזיק כיום ב־32.7% מנטפים, ימכור ככל הנראה 12.7% מהחברה. בסך הכל תשלם מקסיכם 1.516 מיליארד דולר עבור 80% מהחברה. לפי ההסכם, שצפוי להחתם היום (ב'), המקסיקנים מתחייבים להשאיר את פעילות נטפים בישראל למשך 20 שנה.

 

מדובר בהפתעה, שכן עד לשבוע שעבר נחשבה טמאסק - קרן בבעלות ממשלת סינגפור - למובילה במכרז של קרן פרמירה. הקרן הסינגפורית הביעה נכונות לרכוש את השליטה בחברה לפי שווי של 1.75 מיליארד דולר, אך בישורת האחרונה של המכרז הציעה החברה המקסיקנית סכום שהיה גבוה גם מהציפיות של פרמירה. השווי שהציעה מקסיכם משקף מכפיל של 14 על הרווח התפעולי־תזרימי (EBITDA) של נטפים, בעוד שהמכפילים המירביים בתעשייה עומדים על כ־13.

 

המקסיקנים הם רוכשים אסטרטגיים, והם ככל הנראה הסכימו לשלם פרמיה משמעותית בגין הסינרגיה בין החברות. מקסיכם היא אחת מיצרניות צינורות ומחברי הפלסטיק הגדולות בעולם, ואילו נטפים נחשבת למובילה עולמית בשוק ההשקיה בטפטוף.

 

קרן פרמירה תקבל 1.162 מיליארד דולר עבור חלקה בחברה, שרכשה ב־2011 תמורת כ־518 מיליון דולר. פרמירה מנהלת מעל 20 מיליארד דולר ב־30 מדינות, ונחשבת לקרן שרוכשת חברות מובילות, משביחה אותן ואז מוכרת אותן.

 (צילום: מאיר אזולאי) (צילום: מאיר אזולאי)
(צילום: מאיר אזולאי)
 

קיבוץ חצרים ימכור ככל הנראה 12.7% מהחברה תמורת 241 מיליון דולר. חברי הקיבוץ היו תמימי דעים ביחס למכירת חלק מהאחזקות החברה, ובאסיפה שהחלה שלשום ונגמרה אתמול הנטייה היתה להשאר עם 20% מהמניות. ככל הנראה, הנוכחות של חברי קיבוץ חצרים בדירקטוריון נטפים תצטמצם.

 

אפשרות נוספת שעמדה בפני חברי קיבוץ חצרים היתר להישאר עם 25% מהחברה. נציגי הקיבוץ - אלי בן סימון, צביקה ברקאי וארנון קולומבוס - נכחו במשא ומתן שהתקיים בלונדון בהובלת בנקי ההשקעות גולדמן זאקס, מריל לינץ' ובנק אוף אמריקה. גם קיבוץ מגל רושם אקזיט נאה, ומוכר את אחזקותיו בחברה תמורת 114 מיליון דולר.

 

אלי בן סימון וצביקה ברקאי מההנהלה הכלכלית של קיבוץ חצרים מסרו בתגובה: "התהליך לאיתור שותפינו החדשים לדרך ארך חודשים ארוכים ואנו שמחים על סיומו המוצלח. חברת Mexichem הינה שותפה המביאה עימה סינרגיות עסקיות רבות לנטפים, ותסייע בהובלת החברה להמשך מימוש תוכניות צמיחתה כמובילה עולמית בתחום ההשקייה.

 

"בין הצדדים נוצר חיבור עסקי מקצועי ואישי, וראשי Mexichem מכבדים מאד את ישראל, את נטפים ואת קיבוץ חצרים כשותף המייסד. קיבוץ חצרים מאז ומתמיד שימש כשותף מוביל בנטפים, ורואה עצמו בחברה גם לעתיד הרחוק. קיבוץ חצרים הבטיח את שמירת אופייה הישראלי של החברה ואת קיום מרכזה התפעולי והניהולי בישראל לשנים רבות, יחד עם שמירה על רווחת עובדי החברה בישראל ובעולם.

 

"הערכת השווי של נטפים ותנאי העסקה, ממחישים את הצלחת האסטרטגיה העסקית של חצרים ואת הניהול המוצלח של הנכס יחד עם שותפינו לאורך 50 השנים האחרונות. בכוונת חצרים להשתמש בכספי העסקה לשם חיזוק והרחבת הפורטפוליו העסקי של הקיבוץ, ושמירה על עתידו ועל עתיד החברים בו".

 

הליך המכירה של נטפים החל בדצמבר האחרון ונחשף על ידי "כלכליסט". מלבד מקסיכם, בשלב הראשון התמודדו גם החברות האמריקאיות פורטיב וסטנלי, קרנות ההשקעה הסיניות פרימוורה קפיטל גרופ ונינגשיה קינלוג והקרן הסינגפורית טמאסק. בהמשך נשרו פרימוורה ופורטיב, ובמקומן נכנסה למרוץ חברת קולפאקס האמריקאית שהציעה לרכוש את השליטה בחברה לפי שווי של 1.6-1.7 מיליארד דולר.

 

המקסיקנים קונים את נטפים בשנת שיא

מקסיכם נוסדה ב־1953. מלבד תחום צינורות ומחברי הפלסטיק החברה מייצרת מוצרים כימיים ופטרוכימיים, ועוסקת בחקלאות, הנדסת התשתיות, המכשור הרפואי והאנרגיה. היא נסחרת בשווי של 6.2 מילארד דולר ומעסיקה מעל ל־18 אלף עובדים ביותר מ־30 מדינות. בשנת 2016 היא הציגה מחזור של 5.3 מיליארד דולר, ורשמה רווח התפעולי־תזרימי (EBITDA) של כ־926 מיליון דולר. לחברה חוב של מעל מיליארד דולר.

 

לחברה מעל 120 מפעלי ייצור ברחבי העולם, שני מכרות פלואוריט, שמונה אקדמיות הכשרה, 16 מעבדות מחקר ופיתוח ושני מרכזי חדשנות. מטה החברה ממוקם במקסיקו, ומאז שנת 2012 מכהן אנטוניו קאריו רול כמנכ"ל החברה.

 

נטפים, שנוסדה לפני יותר מ־50 שנה, תקבל כאמור התחייבות להשארת המפעלים בישראל ל־20 השנים הקרובות. החברה מעסיקה כ־4,500 עובדים ב־17 מפעלים ברחבי העולם, מהם 1,000 עובדים בשלושה מפעלים בישראל. מנכ"ל החברה כיום הוא רן מידן.

 

בשנים הראשונות של נטפים תחת שליטת קרן פרמירה החברה סבלה מצמיחה נמוכה. עם זאת, בשנים האחרונות האיצה החברה את ההשקעות ופעלה להגדיל את פוטנציאל השוק שלה. בין היתר, החברה נכנסה לתחום גידול תירס וקנה סוכר, הגבירה את השקעתה בהקמת אתרי יצור בסין ובהודו, נכנסה לשווקים חדשים באסיה ובאפריקה והחלה להשתמש בטכנולוגית החקלאות הדיגיטלית. מקור נוסף לצמיחה הוא הגדלת פעילותה של החברה בפרויקטים שבהם היא מספקת פתרונות כוללים דוגמת הובלת מים, הקמת חממות, הדרכה אגרונומית ופיקוח על הגידול ועל הפעילות הלוגיסטית.

 

2017 צפויה להיות שנת שיא בפעילות נטפים, שצפויה להציג רווח התפעולי־תזרימי (EBITDA) של 135 מיליון דולר ומחזור של מיליארד דולר. זאת בהשוואה לרווח התפעולי־תזרימי של 115 מיליון דולר ומחזור של 875 מיליון דולר בשנת 2016. לחברה חוב של 100 מיליון דולר בלבד, כך שיתכן ומקסיכום תנסה להעמיס על החברה חוב נוסף כחלק ממתווה מימון הרכישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים