שתף קטע נבחר

טייס מסוק קרב נהרג בהתרסקות, טייס שני נפצע קשה

טייס האפאצ'י רס"ן במילואים דודי (דוד) זהר, תושב חיפה בן 43 ואב לארבעה, נהרג בתאונה הקטלנית בבסיס רמון. לקראת תום טיסת אימונים הודיע הצוות על תקלה, ובעת שהתקרב לנחיתה התרסק המסוק. הטייס הנוסף, קצין בסדיר, מאושפז במצב קשה בבית החולים סורוקה. הטיסה נערכה במסגרת חזרה למבצעיות אחרי קרקוע מערך האפאצ'י

 

אסון בבסיס חיל האוויר בנגב: רב-סרן במילואים דודי (דוד) זהר, טייס מסוק אפאצ'י, בן 43 מחיפה ואב לארבעה, נהרג אמש (יום ב') בהתרסקות המסוק בשטח בסיס רמון. הודעה נמסרה למשפחתו ושמו הותר לפרסום במהלך הלילה. הטייס השני במסוק, סגן בשירות סדיר, נפצע באורח קשה ופונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם נותח במהלך שעות הלילה. בעקבות ההתרסקות קורקע מערך מסוקי הקרב בחיל האוויר. הלווייתו של זהר תיערך הערב ב-18:30 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

 

האירוע התרחש סמוך לשעה 21:00. מסוק אפאצ'י מסוג "פתן" של "טייסת מגע הקסם" חזר לבסיס מטיסת אימון שגרתית ודיווח למגדל הפיקוח על תקלה טכנית. הוא המשיך להתקרב לנחיתה, וכשהיה בגובה מגדל הפיקוח התרסק אל הקרקע בין שני המסלולים בבסיס.

הטייס שנהרג, דודי זהר ז"ל ()
הטייס שנהרג, דודי זהר ז"ל

בזמן האירוע שהה מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל בבור חיל האוויר בקריה ועקב אחר המתרחש. לזירת האירוע הגיעו תוך זמן קצר ראש להק ציוד בחיל האוויר, ואיתו צוות בדיקה ראשוני של מחלקת הבטיחות בחיל כדי לאסוף ממצאים ששרדו את ההתרסקות. האלוף הנחה על הקמת צוות מומחים בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה לבדיקת נסיבות המקרה. לחקירה צפויים להצטרף בהמשך גם נציגים מהיצרנית האמריקאית בואינג.

 

מבית החולים סורוקה נמסר הלילה כי הטייס שנפצע פונה לחדר הטראומה וקיבל טיפול ראשוני לייצוב מצבו. הוא הועבר בהמשך לחדר ניתוח, ומצבו עדיין מוגדר קשה. דודו של הטייס הפצוע הוא חלל של חיל האוויר.

 

פינוי הפצוע בסורוקה (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
פינוי הפצוע בסורוקה(צילום: ישראל יוסף)

 (צילום:הרצל יוסף) (צילום:הרצל יוסף)
(צילום:הרצל יוסף)

בחיל האוויר בודקים את פשר התקלה עליה דיווח הטייס והאם היא קשורה לשבר שהביא לאחרונה לקרקוע של מערך האפאצ'י: ביוני האחרון קורקעו שתי טייסות מגיחות מבצעיות וטיסות אימון. זאת לאחר שבבדיקה שגרתית של אחד מסוקי האפאצ'י בבסיס רמון התגלה סדק נרחב שחלקו התפתח לשבר באורך של כ-20 ס"מ בקצהו של אחד מארבעת הלהבים בחלקו האחורי.

 

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס מסר כי המערך עדיין לא חזר לבצע טיסות מבצעיות מאז שקורקע, והגיחה שהסתיימה בתאונה הייתה חלק מהליך הדרגתי של חזרה לכשירות מבצעית. יש לציין כי בשבוע הבא יסיים מפקד חיל האוויר, אמיר אשל, את תפקידו לאחר למעלה מ-5 שנים ויוחלף באלוף עמיקם נורקין.

 

בחודש יוני הושבתה הטייסת (צילום: אתר חיל האוויר) (צילום: אתר חיל האוויר)
בחודש יוני הושבתה הטייסת(צילום: אתר חיל האוויר)

בעקבות היסטוריה של תאונות, חיל האוויר נוקט נהלים מחמירים בנושא הבטיחות במסוקים. בחודש שעבר הנחה האלוף אשל על יום למידה בכלל טייסות החיל כצעד מונע, ללמידת נקודות תורפה בטיחותיות

בטיסה. מדובר צה"ל נמסר אז כי ההחלטה התקבלה לאחר כמה אירועי בטיחות שהתרחשו.

 

במרס 2013 נהרגו שני טייסי מסוק קוברה - סא"ל נועם רון ורס"ן ארז פלקסר - בהתרסקות כלי הטיס באזור רבדים, דרומית לגדרה. בספטמבר 2008 התרסק מסוק קוברה בשדות קיבוץ גניגר בעמק יזרעאל ושני אנשי הצוות נהרגו.

 

התאונה ברמון אמש התרחשה פחות משנה אחרי האירוע הקטלני הקודם בבסיס: באוקטובר שעבר נהרג רב-סרן אוהד כהן נוב, סגן מפקד טייסת F-16, בניסיון נטישה של מטוסו לקראת נחיתה. התאונה אירעה בשובו מתקיפה ברצועת עזה, והמטוס ככל הנראה התרסק בשל המצאות במצב "א-סימטרי", כשצד אחד שוקל יותר מאשר הצד השני בשל חימוש שנשאר על הכנף. הנווט נפגע קל בלבד.

 

אילנה קוריאל השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים