שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשיא דרום אפריקה זומה שרד הצבעת אי אמון
  ב-8 שנות כהונתו הואשם ג'ייקוב זומה בשחיתות ובניהול קלוקל של כלכלת המדינה, אך הצליח לשרוד שמונה הצבעות אי אמון. אתמול הטילה יו"ר הפרלמנט פצצה כשהודיעה על הצבעת אי אמון חשאית שתאפשר גם למתנגדי הנשיא ממפלגתו להצביע נגדו - אך גם הפעם הוא ניצח
  נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב ז'ומה, ניצל הערב (יום ג') מהדחה בהצבעת אי אמון בפרלמנט. ההצבעה נערכה באופן חשאי בעקבות החלטה מפתיעה של יו"ר הפרלמנט.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

  בשנה שעברה: נשיא דרא"פ חויב לשלם על השיפוצים במיליונים בביתו

   

  מבקריו של זומה דרשו הצבעה חשאית בתקווה שהיא תעודד את המחוקקים ממפלגת השלטון "הקונגרס הלאומי האפריקני" (ANC) לתמוך בהדחתו של הנשיא והם היו נטולי כל לחץ מצד מקורביו של זומה.

   

  שרד גם הפעם. נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה (צילום: MCT)
  שרד גם הפעם. נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה(צילום: MCT)

  הנשיא בן ה-75, שממשלו הואשם בשחיתות, אמר בחודש יוני שהצבעת אי אמון חשאית תהיה לא הוגנת. אלא שאתמול הטילה יו"ר הפרלמנט באלקה מבטה פצצה כשאפשרה הצבעה אנונימית בבית הנבחרים.

   

  השווקים קיבלו בברכה את הצעד: המטבע המקומי ראנד, אגרות חוב ומניות הבנקים רשמו עלייה בעקבות הכרזתה של יו"ר הפרלמנט והאפשרות שזומה יודח מתפקידו. בשנה האחרונה עורר זומה את זעמם של המשקיעים, בייחוד לאחר שהדיח את שר הכלכלה הפופולרי פראווי גורדהאן. במקביל, דירוג האשראי של דרום אפריקה הורד לתחתית על ידי שתיים משלוש סוכנויות הדירוג המובילות. שיעור האבטלה עומד על שיא של 14 שנה עם 27.7 אחוזים והכלכלה שבה למצב של מיתון.

   

  "ג'ייקוב זומה הוריד את המדינה שלנו לברכיים שלה. אנו קוראים לכל חברי הפרלמנט לעשות את הדבר הנכון ולהדיח את ג'ייקוב זומה", אמרה מפלגת האופוזיציה המרכזית "הברית הדמוקרטית" (DA) שדחפה לקיים הצבעת אי אמון בנשיא.

   

  אפשרה הצבעה חשאית. יו"ר הפרלמנט באלקה מבטה (צילום: AFP)
  אפשרה הצבעה חשאית. יו"ר הפרלמנט באלקה מבטה(צילום: AFP)
  מפלגות האופוזיציה בדרום אפריקה יזמו היום צעדה ברחובות קייפטאון, מקום מושבו של הפרלמנט, כדי ללחוץ על המחוקקים להצביע בעד הדחתו של זומה. חברי מפלגת השלטון ANC יזמו צעדה מקבילה, באותם הרחובות, לאות תמיכה בנשיא הדרום אפריקני.

   

  כהונתו הרשמית של זומה אמורה להסתיים ב-2019, אז ייערכו בחירות חדשות לנשיאות המדינה. עד להצבעה היום שרד הנשיא הדרום אפריקני שמונה הצבעות אי אמון במהלך שמונה שנות כהונתו הודות להצבעתם הנאמנה של חברי מפלגת השלטון, שמחזיקים ברוב בפרלמנט. כל אותן הצבעות לא היו חשאיות.


   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בשנה שעברה פסק בית המשפט החוקתי בדרום אפריקה שזומה "עבר על החוק" כשלא השיב כספי מדינה שבהם השתמש לשדרוג מעונו הפרטי. מדובר בכספים בסך כ-20 מיליון דולר שלא הוצאו עבור צרכים ביטחוניים. בדיון בעניינו של זומה השתתפו 11 שופטים והם פסקו פה אחד ובכך שמו סוף לשערורייה שהסעירה את דרום אפריקה על הבית בנקאנדלה שבפרוביניציה קוואזולו-נטאל. השופט מוגאנג מוגאנג מתח אז ביקורת על הפרלמנט, שנשלט כאמור על ידי מפלגתו של זומה, ואמר שהוא לא קיים את חובתו כשלא דרש מזומה לשאת באחריות לסקנדל ההוצאות הגדול. השופט אמר גם שזומה לא היה צריך להתעלם מהמלצותיה של ועדה ממלכתית שקבעה שעליו להשיב למדינה את כספי הציבור שבהם השתמש לצורך השיפוצים בביתו הפרטי.

   

  "יש לנו אמון מלא בחברי ה-ANC שלנו בפרלמנט. הצעד הזה, כמו אחרים לפניו, יפסיד", נמסר בהודעה שפרסם מצליף מפלגת השלטון הדרום אפריקנית ג'קסון מאטמבו.

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מפלגת "הקונגרס הלאומי האפריקני" מחזיקה ב-249 מתוך 400 המושבים בפרלמנט והאופוזיציה מחזיקה ב-151 מושבים. המשמעות היא שהאופוזיציה הייתה זקוקה ל-50 קולות של מחוקקים ממפלגת ANC בהצבעת אי האמון כדי להדיח את הנשיא זומה והקבינט שלו.

   

  מפלגת ה-ANC, שעמדה בחוד חנית המאבק במשטר האפרטהייד, איבדה מהפופולריות הגדולה שלה בציבור הדרום אפריקני תחת שלטונו של זומה. בשנה שעברה, למשל, רשמה מפלגת השלטון את הכישלון האלקטורלי הגדול ביותר שלה זה שני עשורים בבחירות המקומיות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נשיא דרום אפריקה זומה שרד הצבעת אי אמון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים