שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מבט מבפנים: מי הם הרווקים שלא מתחייבים

  "המקצוענים" הם הגברים שאת נשבית בקסמם ונופלת ברשתם מבלי שתהיה לך כל שליטה על כך: משהו באופן שבו הם מתייחסים אלייך גורם לך להרגיש שאת האחת והיחידה, ולמשך מספר ימים או שבועות את עפה איתם לעולם שכולו טוב – נסחפת ל"ארץ לעולם לא". אלא שמדובר בהרפתקה סוערת שסופה ידוע מראש

   

   

  הם יבואו לאסוף אותך מפתח הבית, יחמיאו לך על הלבוש ויתבוננו בך ישר לתוך העיניים. הם יקשיבו לסיפורים שלך על החברות ועל העבודה, ישלמו על שני הדייטים הראשונים שלכם (השלישי יהיה בבית, ורביעי לא בטוח שיהיה). הם יהפכו את הגוף שלך למקדש כשהם שוכבים איתך וייתנו לך להרגיש ממש כמו נסיכה, אבל הם לעולם לא ייתנו לך את מה שאת באמת רוצה.

   

  "המקצוענים" הם הגברים שאת נשבית בקסמם ונופלת ברשתם מבלי שתהיה לך כל שליטה על כך: משהו באופן שבו הם מתייחסים אלייך גורם לך להרגיש שאת האחת והיחידה, ולמשך מספר ימים או שבועות את עפה איתם לעולם שכולו טוב – נסחפת ל"ארץ לעולם לא". מה יש בהם, בגברים האלה, שמקסים אותך כל כך? מה מניע אותם ומה גורם להם לפתות ולאכזב שוב ושוב, ומה גורם לך להתפתות ולהיסחף להרפתקה שסופה ידוע מראש?

  תסמונת פיטר פן. עדיין לא הוגדרה כהפרעה נפשית (צילום: Shuttersrock) (צילום: Shuttersrock)
  תסמונת פיטר פן. עדיין לא הוגדרה כהפרעה נפשית(צילום: Shuttersrock)
   

  תסמונת פיטר פן

  תסמונת "פיטר פן" היא תופעה פסיכולוגית המאפיינת גם נשים אך מיוחסת בעיקר לגברים המסרבים להתבגר ונאחזים בעולם הילדות שבו אין חובות ויש רק זכויות. זהו עולם של בילויים ושל הנאות רגעיות ומתחלפות, שבו לעבודה קבועה ויציבה אין מקום וזוגיות מחייבת לא באה בחשבון. למרות שהתסמונת לא הוגדרה עדיין כהפרעה נפשית על ידי האגודה הפסיכיאטרית האמריקנית, היא נחשבת לתופעה מוכרת בקרב מטפלים, בעיקר בזכות הפסיכולוג ד"ר דן קלי, שספרו "תסמונת פיטר פן" יצא בשנת 1983 ושפך אור על התופעה ועל המחירים שמשלמים קורבנותיה – אלה הסובלים מהתסמונת ואלה הסובבים אותם.

   

  ד"ר קלי טוען שהסיבה העיקרית לתופעה היא הורים מגוננים מדי המפנקים את ילדיהם ומונעים מהם להתמודד עם קשיי החיים. גברים אלה יוצאים לעולם עם הציפייה שכולם יאהבו אותם ויטפחו אותם - מבלי שיהיה עליהם להתאמץ לשם כך. כאשר הם נדרשים להתאמץ ולהשקיע הם מרגישים מרומים ובעיקר חסרי אונים ומבוהלים. הם אינם מאמינים ביכולתם להתמודד עם הדרישות שמציג בפניהם עולם המבוגרים, ולכן בכל פעם שמופנות כלפיהם דרישות כאלה ואחרות הם מיד נוטשים ומחפשים מקום חדש להיות בו - ולמעשה להסתתר בו מפני העולם הגדול והמאיים.

   

  מנגנון ההגנה שלהם הוא היכולת להקסים ולפתות, והם מפעילים אותו על כל הסובבים אותם. במפגש שלהם עם נשים הם מצליחים להפיל ברשתם שני סוגים עיקריים של נשים: סוג אחד הוא נשים הדומות להם וחולמות לבלות את חייהן בעולם המשחקים והאגדות, בארץ לעולם לא (כמו טינקרבל בסיפור המקורי). סוג אחר הוא נשים המתפתות לעולם הזה, אך מגיעות אליו על מנת לשמור ולגונן על הנמצאים בו (כמו וונדי בסיפור המקורי).

   

  הבעיה העיקרית של גברים מן הסוג של פיטר פן היא שהם חושבים שאין להם בעיה. רבים מהם מספרים לעצמם שהם באמת לא רוצים חיים שיש בהם מחויבות ושנעים להם לקפוץ מאישה לאישה ומעבודה לעבודה - ולפעמים אפילו מארץ לארץ. התקופה המורכבת שבה אנו חיים רק מחזקת את ההצדקות שלהם לסגנון חיים, שלמעשה נובע מפחד ומחוסר ביטחון - וגם יוצר פחד וחוסר ביטחון.

  גברים אלו יוצאים לעולם עם הציפייה שכולם יאהבו אותם (צילום: Shuttersrock) (צילום: Shuttersrock)
  גברים אלו יוצאים לעולם עם הציפייה שכולם יאהבו אותם(צילום: Shuttersrock)
   

  גברים עם תסמונת פיטר פן הם למעשה אנשים בודדים ומפוחדים, שאינם מאמינים ביכולת שלהם לחיות כאנשים בוגרים. הם אינם מאמינים שיש להם מה להציע לאישה לאורך זמן, ולכן הם עסוקים כל חייהם בפיתוי ובריחה במקום באהבה ויצירה. הגברים שפגשתי וסובלים מן התסמונת הזו הצליחו לקבל עזרה רק אחרי שנמאס להם להמשיך ולשלם את המחיר על הילדותיות הכפייתית שלהם וכשהבינו עד כמה הם פוגעים בסביבתם.

   

  טינקרבל או וונדי – האישה שאת לא רוצה להיות

  ואת, שפוגשת בגברים הללו וממשיכה להתאהב בהם, האם לא נמאס לך להמשיך ולשלם את מחיר הכאב, הנטישה וחוסר הביטחון המלווים את המפגש עם גברים מן הסוג של פיטר פן? האם את מוכנה ללמוד מה את עושה ומה את יכולה לעשות אחרת כדי להפסיק לזמן לחייך גברים מן הסוג הזה? אם קפיצה מהתאהבות להתאהבות ומגבר לגבר מתאימה לך, אז גברים מן הסוג של פיטר פן הם בדיוק מה שאת צריכה. אבל אם את חולמת על אהבה אמיתית, עמוקה ויציבה, עצרי רגע והתבונני בעצמך – איזו דמות את מציגה להם ועל אילו חלקים של עצמך את מוותרת?

   

  כפי שנאמר למעלה, פיטר פן מושך אליו שני סוגים של נשים, וכל אחת מהן היא חד-צדדית ומוגבלת: האחת אימהית ומגוננת. היא מטפחת את הגבר שלה, מפנקת אותו וחיה עבורו, אבל כך היא מוותרת על החלקים השובבים שלה ומוחקת צדדים חשובים באישיותה. פיטר פן נמשך לנשים מן הסוג הזה כי הוא מרגיש נוח בקרבתן והוא מקבל מהן בדיוק את מה שקיבל מהוריו בילדותו. אבל התחושות הללו אינן מספיקות לו, ולכן הוא לעולם לא יתמסר לאישה מן הסוג הזה, אלא רק ייקח ממנה את מה שהוא זקוק לו וימשיך בדרכו.

  שאלי את עצמך מה יש בך שמזמן אלייך גברים כאלה? (shutterstock) (shutterstock)
  שאלי את עצמך מה יש בך שמזמן אלייך גברים כאלה?(shutterstock)
   

  הדמות השנייה שפיטר פן נמשך אליה היא זו של האישה השובבה, שמשחקת משחקים, שמפתה ומתמרנת, שמפזרת אבקת קסמים סביבה וגורמת לרבים להתאהב בה - אבל כשהיא עצמה מתאהבת היא הופכת לנקמנית ומסוכנת. פיטר פן נהנה לשחק ולהשתובב איתה, אבל גם אליה הוא לא יתמסר. ומאחר שהוא אינו מסוגל להתאהב, מהר מאוד גם היא תהפוך לצעצוע ישן עבורו, והוא ילך לדרכו לחפש משחקים אחרים שישעשעו אותו.

   

  כדי להפסיק למשוך לחייך גברים מן הסוג של פיטר פן עלייך לזכור שפיטר פן נמשך לדמות חד-צדדית, כזו שנותנת מענה לאחד משני הצרכים הילדיים שלו: הצורך בהגנה והצורך במשחק, אבל אף אישה איננה רק זו או זו. על כן, אם מאסת בלב שבור ובחוויות של נטישה ואובדן, הרשי לעצמך להביא למפגש עם גברים שמעניינים אותך את כל החלקים שלך – השובבים, האימהיים והאחרים. גבר אמיתי יישאר בסביבה וישמח להכיר אותך. גבר עם תסמונת פיטר פן ייעלם ויברח (וטוב שכך).

   

  מאחלת לך בהצלחה,

   

  כנרת טל מאיר היא מחברת הספר "סוד האהבה" ומייסדת "שיחה שנוגעת", אימון וייעוץ אישי זוגי ומשפחתי

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shuttersrock
  מי אתם, רווקים שלא יודעים להתחייב?
  צילום: Shuttersrock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים