שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
    זירת הקניות
    התקנתם בעבר מערכת בטיחות? לא תקבלו שקל
    אם במהלך השנתיים האחרונות התקנתם מערכת בטיחות ברכב שכן האמנתם כי המדינה תממן אותה כפי שהבטיח שר התחבורה, טובים הסיכויים שלא תקבלו אפילו שקל אחד מתוכנית הסבסוד שאושרה השבוע

    התקנתם ברכבם מערכת בטיחות בשנים האחרונות? רוב הסיכויים שלא תקבלו אפילו שקל אחד מתוכנית הסבסוד של משרד התחבורה, שאושרה השבוע בוועדת הכספים בכנסת.

     

    מספר ההרוגים על כבישי ישראל - החמרה קבועה לאורך השנים

     (צילום: מרכז רפואי חיאן)
    (צילום: מרכז רפואי חיאן)

     

    ב-1 בנובמבר 2015 הכריז שר התחבורה, ישראל כץ, על תוכנית מהפכנית למימון ממשלתי למערכות המתריעות מפני סכנת תאונה: קרבה מסוכנת לרכב מלפנים,

    סטייה מנתיב, והימצאות הולכי רגל על הכביש. תחילה ויתרו במשרד התחבורה על זיהוי הולכי רגל כדי להגדיל את היצע המערכות שיוכלו לקבל את הזיכוי הכספי, שכן בישראל הוצעו אז רק מערכות מבית מובילאיי, שכבר הציעה זיהוי הולכי רגל, ומערכת מכ"ם של איוואקס, שנעדרה אז את היכולת.

     

    אולם כיום מערכת המכ"ם שודרגה ומציעה את היכולת הזאת, איוואקס משווקת מערכת מצלמה המצוידת בה, ולשוק נכנסה מערכת שלישית, מובון, שנמכרת בדגם בסיס ללא זיהוי הולכי רגל, ובדגם יקר יותר, עם היכולת הנוספת. למרות זאת, אין כאמור לדרישה לכך.

     

    כעת מתברר שמי שהקשיב להבטחה של כץ ומיהר להתקין ברכבו את המערכת, לא יקבל מהמדינה שקל בחזרה. בתקנה המסדירה את קבלת 1,500 שקל באמצעות הנחה באגרת הרישוי השנתית (שתחולק לשלוש שנים), נקבע כי את ההטבה יקבלו רק עבור כלי רכב שבהם הותקנה המערכת אחרי ה-1 במאי השנה. בכך יופלו מתקיני המערכות ברכב משומש, לעומת מי שהיה ביכולתם הכלכלית לרכוש רכב חדש.

     

    מאז 2012 מעניקים רשות המסים ומשרד התחבורה הנחה של עד 2,200 שקל במס הקנייה, שנועדה לממן את התקנת המערכות. ואכן, מאות אלפי מכוניות חדשות שעלו מאז לכבישים בארץ צוידו בהן. ההטבה לרכב משומש שרוכשים מי שהפרוטה פחות מצויה בכיסם, תינתן כאמור רק ממאי 2017.

     

    "התקנתי את המערכת לפני מספר חודשים, אחרי שדובר שאת המערכות אפשר יהיה להתקין ברכבים משנת 2000 והלאה, ושלי מודל 2008. ציפיתי לקבל את ההנחה כזאת כפי שהובטח", אומר יוסי (80) מתל-אביב. "זה מאוד כואב, למה הם עושים דבר כזה ולא עומדים בהבטחה?".

     

    ממשרד התחבורה נמסר בתגובה, כי "מערכות הבטיחות לרכב מותקנות כיום בכ-60% מכלי הרכב המיובאים לארץ. ההטבה ניתנת כדי לעודד בעלי רכב להתקין את המערכת מצילת החיים ברכבם. כבכל צעד ממשלתי, תקצוב ההטבה ניתן רק למערכות שיותקנו ממועד פרסום התקנות ואינה יכולה להינתן רטרואקטיבית למערכות שהותקנו בעבר".

     

    לפנייה לכתב/ת
     תגובה חדשה
    הצג:
    כל התגובות לכתבה "התקנתם בעבר מערכת בטיחות? לא תקבלו שקל"
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    ynet רכב בפייסבוק
    לוח winwin
    מומלצים