שתף קטע נבחר

מת ישראל קרישטל, הגבר המבוגר בעולם

קרישטל מחיפה, ניצול השואה שהוכר כגבר המבוגר ביותר בעולם, הלך לעולמו - חודש לפני יום הולדתו ה-114. "זכיתי באבא נהדר שנתן לי הרבה ביטחון וכוח. למרות כל מה שעבר הייתה לו הרבה אופטימיות", ספדה לו בתו

 

מת חודש לפני יום הולדתו ה-114. ישראל קרישטל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מת חודש לפני יום הולדתו ה-114. ישראל קרישטל(צילום: EPA)

ישראל קרישטל, ניצול אושוויץ שהוכר כגבר המבוגר ביותר, הלך היום (ו') לעולמו. קרישטל, תושב חיפה, היה אמור לחגוג בחודש הבא את יום הולדתו ה-114. טרם נקבע מועד להלוויה, אך ככל הנראה היא תתקיים במוצאי שבת.

 

בתו, שולה קופרשטוך, סיפרה כי אביה נפטר אחר הצהריים לאחר שאתמול חש ברע ואושפז. "זכיתי באבא נהדר, שנתן לי הרבה ביטחון וכוח", אמרה, זמן קצר לפני כניסת השבת. "למרות כל מה שעבר, והוא הרי איבד את כל המשפחה בשואה, הייתה לו הרבה אופטימיות. בכל דבר הוא תמיד ראה רק את האור ואת הטוב", הוסיפה.

 

"היו לו פרופורציות, והוא ידע מה שחשוב ומה שלא חשוב. זה מה שאני לוקחת ממנו. אני זוכרת שכאשר בעלי נפטר, הוא אמר לי 'תתנחמי בכך שיש לו חלקת קבר. היו באושוויץ הרבה אנשים שנספו ונשרפו, ולא זכו לקבורה. וכאן הוא נקבר באדמת ארץ הקודש".

 

הבת אמרה עוד כי החיים בישראל לא היו עבור אביה דבר מובן מאליו, לנוכח כל הקורבנות ובני המשפחה שנותרו מאחור ולא שרדו, כפי שהוא שרד. "אדמת ארץ הקודש לא הייתה בשבילו דבר מובן מאליו, כפי שהיא בשבילנו".

   

 

בשנת 2014 הוכר קרישטל כניצול השואה המבוגר ביותר שעדיין חי, ולפני כשנה וחצי הכיר בו ספר השיאים של גינס כגבר המבוגר ביותר בעולם. במלחמת העולם הראשונה הוא היה בן 13, ובשל המלחמה החמיץ את חגיגות בר המצווה שלו. את בר המצווה הוא ציין באיחור של 100 שנה, כשעלה לתורה בספטמבר 2016. בתו שולה סיפרה אז כי "תמיד הפריע לו שלא חגגו לו בר מצווה. זו חוויה מתקנת".

הותיר אחריו נכדים ונינים רבים. חגיגת בר המצווה המאוחרת של קרישטל ()
הותיר אחריו נכדים ונינים רבים. חגיגת בר המצווה המאוחרת של קרישטל

לאחר מותו של קרישטל, הגבר המבוגר ביותר בעולם הוא הספרדי פרנסיסקו נונייז אוליביירה, בן 112. האישה המבוגרת ביותר היא ויולט בראון, בת 117 מג'מייקה.

 

האיש שקם מהאפר

סיפור חייו של קרישטל נפרס על פני המאה ה-20. לאחר שהתייתם מאביו בגיל 16, למד את רזי ייצור הממתקים ופתח מפעל בעיר לודז', ונישא לפייגה. בעת שפרצה מלחמת העולם השנייה היה נשוי ואב לשני ילדים, שנספו בשואה.

 

בראיונות קודמים ב-ynet סיפרה בתו כי "במהלך השנים בהן חיו בגטו לודז' נפטרו שני בניו ממחלות כשהיו בני 8 ו-10. מה שהגן במעט על ישראל ואשתו רוב התקופה, היה הכישרון להכנת הממתקים. הגרמנים חגגו ימי הולדת ונישואים ואבי היה זה שהכין להם את כל דברי המתיקה. זה היה הקרש להצלת חיים, כי בזכות הממתקים היה אבי חיוני בגטו ולכן לא נשלח למחנות - אלא רק לקראת הסוף. אצל הגרמנים ימי הולדת הם אירוע, לכן הממתקים והשוקולדים היו הכרחיים בחגיגותיהם. ייצור הממתקים של אבי סיפק את צורכיהם, ולכן בהתחלה שמרו עליו ואף השיגו לו את חומרי הגלם".

 

קרישטל ואשתו נותרו בגטו ובמאי 1944 נשלחו לאושוויץ בטרנספר שהיה בין האחרונים. באושוויץ שהו השניים עשרה חודשים, נשלחו למחנות עבודה וצעדו בצעדת המוות. ישראל שקל אז 37 קילוגרם בלבד. רעייתו, פייגה, לא שרדה ונספתה.

 

לאחר המלחמה חזר קרישטל ללודז' והקים בה מחדש מפעל ממתקים. הוא הכיר בעיר את בת שבע, שאף היא איבדה את משפחתה בשואה, והשניים נישאו ועלו ארצה ב-1950. לשניים נולדו שלושה ילדים אך אחד מהם נפטר בינקותו. הוא הותיר אחריו בת ובן, ונכדים ונינים רבים. את סודות ייצור הממתקים לקח עמו גם לישראל, והקים בחיפה מפעל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים