שתף קטע נבחר

האזינו להקלטה: עסקן חרדי חושף - כך סוחרים בתינוקות

בסדרת פגישות עם תחקירנית "ידיעות אחרונות" ו-ynet סיפק חיים אהרון יוספי, מבכירי העסקנים החרדים, הצצה נדירה מבפנים: כך הוא ושותפיו לוקחים ישראליות צעירות, מיילדים אותן בארצות הברית ומוסרים את התינוקות לזוגות חרדים אמריקנים, לעתים תמורת תשלום. חלק שלישי בתחקיר

 

 

אחרי שלל עדויות וראיות מכל רחבי העולם על סחר בתינוקות, שופך על התופעה אור חיים אהרון יוספי, עסקן בכיר ומוכר מאוד בציבור החרדי. הוא אחת הדמויות המרכזיות ברשת שעל פי החשד לוקחת צעירות חרדיות בהיריון מישראל, מיילדת אותן בארצות הברית ומוסרת את התינוקות לאימוץ. לעתים תמורת תשלום. בסדרת פגישות עם תחקירנית ynet ו"ידיעות אחרונות" סיפק יוספי הצצה נדירה מבפנים: כך והוא ושותפיו פועלים.

 

בשבועות האחרונים שלחנו אליו את דבורה לאה, צעירה חרדית עם סיפור כיסוי: "נכנסתי להריון מגבר נשוי ואני במצוקה". יוספי, ביסודיות מרשימה, שירטט בפניה את המסלול שעוברות אותן צעירות בהיריון עד שתינוקן נלקח מהן ומועבר למשפחה מאמצת. הוא גם הציע לה תשלום עבור התינוק, שיתף במקרים נוספים שבהם "טיפל" ועל הדרך חשף את פעילותו הבעייתית בתחומים נוספים; למשל, חלוקת כדורים לדיכוי החשק המיני, זיוף מסמכי זהות ועוד.

 

"בואי נאמר שכל ההוצאות סביבך לצורך העניין זה 50 אלף דולר, ואני מקבל 100 אלף. אולי אני עושה עליך רווח, זאת אומרת שאני כאילו חגגתי עליך עם 50 אלף דולר. ספסרתי עליך. הדבר הזה מאוד בעייתי, מאוד רגיש. שתדעי, החוק אומר שמי שמשדל בחורה למסור ילד לאימוץ או נותן לה טובות הנאה, יכול לשבת 15 שנים במאסר. זה פלילי ברמה. אם אני עכשיו אומר לך, דבורה לאה, קחי 50 אלף דולר ואני מצפה לעובר שלך, זה נשמע בסדר. אנחנו עושים מה שנקרא עסק שווה. את מקבלת 50 אלף דולר, אני מקבל עובר. לא משנה אם אני מוכר אותו במיליון או לא מוכר אותו. את מבחינתך שיחקת אותה. רק שתדעי שהחוק מאוד מסוכן. עכשיו אני אומר, באופן עקרוני, בגדול, אני זורם איתך". 

 

השיחות איתו הן מסמך נדיר, והן מספקות הצצה מבפנים לפעילות הממושכת של מה שהוא עצמו מכנה "תעשייה", לכאורה, של סחר בתינוקות. בכמה מקרים מדובר? "המון, ים", הוא הודה בפני דבורה לאה. "את צריכה להוריד את הגרביים בגלל זה. הכוונה, יש עשר אצבעות בידיים, עשר אצבעות ברגליים. כאילו וואו".

 

הקשרים

יוספי הוא פעיל מוכר בדגל התורה, הסיעה הליטאית במפלגת יהדות התורה. הוא מקורב לגדולי הרבנים ומקובל לטענתו גם על חוגים חסידיים רבים. לפני כחצי שנה נעצר ונחקר על ידי המשטרה בחשד לזיוף ואספקת פטורים פיקטיביים מגיוס לצעירים חרדים, שאינם עומדים בקריטריונים של "תורתו אמנותו", אך טרם הוגש נגדו כתב אישום. "אם אני אספר לך עם מי אני מחובר את מתרסקת", אמר לדבורה לאה. "בכירים במשרד הפנים, בצבא, במשטרה, בעיריות. היה לי פעם סיפור עם בכירה במשרד הפנים, עזרתי לה בהלוואות ללא ריבית, והיא הייתה עוזרת לי".

 

הגענו אליו בעקבות עדותה של אסתר, שגוללה את שעבר עליה מאז הכירה אותו ועד שבנה הקטן נמכר עם לידתו בארצות הברית לזוג מקומי. בהמשך הגיעו אלינו סיפורים נוספים שבהם טענו למעורבותו. יוספי עצמו אישר חלק גדול מהפרטים ואף הוסיף בעצמו סיפורים נוספים. השיחות שלו עם דבורה לאה היו רוויות באמירות גסות, שחצו לא פעם את גבול ההטרדה המינית.

 

יוספי מהלך כל העת בין התחום האפור לפלילי. כך למשל הביע אכזבה מכך שדבורה לאה כבר ניגשה כביכול לרופאה באמצעות קופת חולים לצורך בדיקות ההריון. "לא עשית חכם", אמר לה. "מהיום אף פעם אל תלכי עם השם שלך. אני שולח אותך לרופא פרטי, ואת יכולה להגיד שקוראים לך רותי קוקוריקו. סתם שתדעי, הלכתי עם בנות לרופאים. 'אה, שלום איך קוראים לך?' רותי. את משלמת על זה ולכסף אין ריח. אני בא, סוגר, 500 שקל, 900 שקל. ואני גם דואג להביא לך תעודת זהות, איך אומרים, מספר זהות פיקטיבי".

 

כשדבורה לאה סיפרה לו שאבי התינוק דורש הוכחות לכך שביצעה הפלה, מציע יוספי פתרון פלילי אחר: "עכשיו אל תצטטי אותי, את תמיד יכולה לשמור קלף מאוד מסוכן - 'אני אלך למשטרה ואגיד שאנסת אותי'. באותו רגע הוא מתאבד. כי אף אחד לא יאמין שפרגית חמודה בת 21 אנסה גבר בן 33. יאמינו לך יותר מאשר לו".

 

- אבל הוא לא אנס אותי.

"בסדר".

 

אף שהוא מתריע מפני עבירת שידול למכירת תינוק, מפעיל יוספי כל העת לחץ כפול על הצעירה שיושבת מולו: מצד אחד חיזוקים חיוביים ("את חכמה", "אני מתפעל מהחוסן שלך", "יותר משאת חכמה, את חזקה", "את ראויה להערכה בלתי רגילה", "את מוכנה כל כך הרבה לסבול כדי שלמישהו אחר יהיה טוב"); ומצד שני השפלות מרומזות או ניסיון להבהיר לה כמה התנהגותה פסולה והיא זקוקה ל"חזרה בתשובה" ("נכנסת להריון בצורה לא מכובדת ויש לך אפשרות למנף את זה", "אדם רשע נקרא בעיני הקב"ה שנוא, רשע, משוקץ, אבל אדם שעושה תשובה הוא אהוב, ידיד").

 

יוספי גם רומז על המניפולציה: "אני משתדל פסיכולוגית ורגשית להזדהות איתך, לחסן ולחשל אותך. אני יכול להגיד לך שביצעת משהו גס, זול, ואת בחזקת מוצר, בית מסחר לפרוצות. אבל המטרה שלי היא לנקות אותך גם רגשית ופסיכולוגית".

התשלום

המפגש הראשון של דבורה לאה עם יוספי נערך בבית מלון ירושלמי, והפגישה השנייה והשלישית במשרדו שבקומת המרתף בתוך "לב לשומע" - אגף בארגון החרדי הגדול "לב לאחים", שעוסק בהחזרה בתשובה, בחינוך ועוד. בין הפגישות הוא שלח לה שלל הודעות מוקלטות, לכאורה כדי לחזק את הקשר. בתחילה יוספי משתמש במונחים כמו "למנף את הדבר הזה". בהמשך, הוא כבר מבהיר היטב את כוונתו ונעזר בסיפור של משפחה שבה "טיפל" בעבר. "אני אגלה לך סוד", אמר. "אני דאגתי להם לתמלוגים לצורך הנישואים, למרות שאמרתי לך שזה נגד החוק כי כאילו שידלנו, כאילו קניתי את הילד".

 

לשאלה לגבי טיב התמלוגים, השיב: "מעבר לאירוח ולטיסות, אני נותן לך גם בעזרת השם כאילו מתנה, לדוגמה עשרת אלפים או 20 אלף דולר. זה פלילי, ואוזניים לכותל... אבל בעזרת השם אני עובד מאוד קשה שגם את תקבלי תמלוגים".

 

בהקשר זה בחוק העונשין קובע סעיף 377א': "הסוחר באדם... או הסוחר באדם ומעמידו בכך בסכנה דינו - מאסר 16 שנים: (2) הולדת ילד ונטילתו... ב': נעברה עבירה... בקטין, דינו של עובר העבירה - מאסר 20 שנים. ג': המתווך לסחר באדם... בין בתמורה ובין שלא בתמורה, דינו כדין הסוחר באותו אדם. ד': בסעיף זה, "סחר באדם" - מכירה או קנייה של אדם או עשיית עסקה אחרת באדם, בין בתמורה ובין שלא בתמורה".

יוספי מסביר לדבורה לאה על התהליך, החל מהליווי שלו בימים אלה ועד הלידה. בבוא הזמן, הוא אומר, כשההריון ייראה לעין, יארגנו לה "משפחה מארחת" בארצות הברית, שאצלה היא תגור עד הלידה. "הם עושים את זה לשם מצווה", אמר. "אמיתי, הם יכולים לחנוק אותך בכסף, לעטוף את כל הגוף שלך בכסף במקום בגדים".

 

אם אני לא מחזיקה מעמד עד אז, יש לך כבר משפחה מארחת שתסכים?

"תמיד יש לי ספייר".

 

זה נשמע כזה נפוץ, כשאתה אומר ככה.

"אני אעזור לך".

 

לשאלה התמימה אם הוא מוצא מייד מה לעשות עם הילד, עונה יוספי: "כבר היום אני יודע. יש לצערנו בעולם המון משפחות חרדיות שלא יכולות להביא ילדים מכל מיני סיבות".

 

זה אומר שיש לך כבר משפחה?

"יש לי כמה, אני צריך להחליט מה אני רוצה. אגב, שאלה מאוד מאוד מבזה, אם לא נוח לך... היית לפני (ההתעברות) במקווה? כי יש אנשים שהיו יכולים לשלם על זה יותר כסף... אנשים שאין להם ילדים מוכנים לשלם כל הון שבעולם".

 

בפגישה השלישית הוא מציע לתת לה טלפון כשר. כשנשאל אם משלמים יותר על ילד שנולד לאמא שראתה רק דברים כשרים, הוא אומר: "כן, כן. אני לא צוחק, נשמה. את לא מבינה".

 

אז ההורים המאמצים משלמים את ההוצאות?

"נכון, הורים או ארגונים. תלוי".

 

ליוספי חשוב להדגיש שיש לו "מתחרים" בשוק. "יש בזה כל מיני ארגונים", הוא אומר ומנסה להדגיש את יתרונותיו עליהם, "אבל זה מאוד רגיש. יש כל מיני מאכערים, אבל אני לא מדבר עליהם. אני מדברים איתך על דברים אמממ... ישרים, הגונים. שולחים אותך לחו"ל מתי שאת רוצה. לפעמים אני דואג שאחרים יעשו את זה ולפעמים אני עושה את זה בעצמי. דואגים לך למשפחה מארחת לכל תקופת ההיריון, ואת מקבלת ליווי צמוד".

 

זה עולה לא מעט כסף. אני עובדת שם כדי לממן את זה?

"כל ההוצאות - ביגוד, איפור, ביטוח רפואי, לידה, רופאים, את לא משלמת שקל. אם את נוסעת מחר, אין לך הוצאות בחצי השנה הקרובה". יוספי מגדיל ומציע לממן כבר מעכשיו ליווי פסיכולוגי וגם בונוס: "אם תרצי נעשה מאמצים לתת לך גם איזה טיפול קוסמטי, סטודיו לעיצוב גוף. אני צריך, במירכאות או שלא, לפנק אותך. הכל נכלל במעטפת. טיולים, מסעדות, בילויים. יהיה מי שישלם את זה".

 

דבורה לאה שואלת מה היא אמורה לומר להוריה, כשתצטרך לטוס לארצות הברית ולהיעלם לתקופה. "אני אעזור לך גם בזה", מבטיח העסקן, "יש לי שקים של תירוצים".

 

מה אומרים בדרך כלל להורים?

"שידוכים. נתנו להם שמות, איפה לברר על הבחורים. או עבודה, לטפל במשפחה".

 

דבורה לאה מתעניינת במצבן הנפשי של הבנות שעברו את התהליך ובודקת גם אפשרות לראות את התינוק מייד אחרי הלידה. "זה לא טוב נפשית כי מתחברים אליו", מסתייג יוספי. "יכול להיות שגם אצלך, בעניין הזה נצטרך להציב עזר פסיכולוגי".

 

"התנהלות לא נכונה"

בסדרת התחקירים הבאנו את סיפורם של יעל וקובי (שם בדוי) שתינוקם נחטף ונמסר לאימוץ; את סיפורה של טל טרזי שתינוקה נלקח ממנה; של נועה חריף שניצלה מגורל דומה ועוד מקרים שהגיעו לידינו. הבאנו שלל עדויות וראיות מרחבי העולם: משפחות מארחות, מתווכים, וחוקר פרטי אמריקני. מאז קיבלנו פניות נוספות מנשים שסיפרו על מקרים דומים, ומאנשים שטענו שהם מכירים או היו שותפים לתהליך.

 

 

יוספי סיפר על מקרים אחרים שבהם היה מעורב: "יום אחד אני מקבל טלפון. 'שלום, קרה לנו מקרה, בתנו לומדת בסמינר והיא בהיריון'. ככל הנראה בת 16, אולי קרוב ל-18, אל תתפסי אותי במילה. קבענו להיפגש, התקדמנו, עשינו את מה שעשינו, ובאותו סמינר כשכולם שאלו לאן היא נעלמה, הגרסה שלנו גם לאחים ולאחיות שלה הייתה שמצאו אצלה גידול. כולם אמרו תהילים והגיבו בדרמה, כשבעצם אף אחד לא יודע שהגידול הוא היריון.... ובעצם יצרתי את הגידול".

ההורים הסכימו שהנכד שלהם ילך לאימוץ?

"מ־א־ו־ד! הם אנשים הכי מאושרים דווקא בגלל זה. יצאתי הכי גדול בעולם, כי עזרתי להורים וכל ההחלטות היו בתיאום איתם. הבת שלהם הביאה עובדה מוגמרת שהיא בהריון, ואני ואנשיי תמכנו בהם, דאגנו לשאת את הבת על מגש של זהב, לכל אורך ההריון. כולל כרטיסי טיסה לאבא, לאמא. בואי לא ניכנס לפרטים.

 

"אספר לך סיפור פי אלף עצוב", מעדכן יוספי. "בחורה בת 16, טוניסאית, פשוטה מאוד, רמת משכל... אפס. משפחה מאוד מזרחית, ילדה בעייתית עם איי-קיו נמוך. נכנסה להריון מגבר צעיר. שלחנו אותה, וההתנהגות איתה לא הייתה כל כך נכונה".

 

מה זאת אומרת?

"כל מיני דברים. שלחנו אותה לארצות הברית ורצינו לשלוח גם את הבחור, בן 17. לא הצלחנו, ככה השם רצה", כאן הוא עוצר, ומשחרר משפט חשוד: "היינו מוכנים לשלם עשרת אלפים דולר כדי שיקבל ויזה לארצות הברית. לא קיבל. רצינו שאולי קצת ילווה אותה, בגלל המצב הנפשי שלה. האמריקנים סירבו. ההורים לא ידעו ורק אחרי זה התוודע להם. סמטוכה. קראו לי, ישבתי איתם כמה שעות. בסופו של דבר היא חזרה לארץ, נכנסה להיריון שוב מאותו בחור. התחתנו. חצי שנה אחרי זה גם התגרשו. אלוהים אדירים".

 

והתינוק הזה אצלה.

"הילד השני שלה כבר בן חמש-שש".

 

אבל הגדול בארצות הברית.

"אני בטוח שטוב לו פי מיליון מהילד שנמצא אצלה. פי מיליון".

 

יוספי ממשיך ומספר על עוד מקרה. "סיפור עצוב", הוא מדגיש. "בחורה יותר דתייה ממך, מרוקאית משובחת שהתעברה מאיזה אדם שהיה נוסע איתה בשבתות לבתי מלון. היא מסרה את הילדה והתנהגו אליה לא יפה. כבר כמה שנים היא נשואה ולצערי לא מתעברת. אף אחד לא מבין. אנחנו עכשיו משקיעים בה עם רופאים, אבל מה שאנחנו עושים, היא לא נכנסת להיריון. והבטיחו לה כספים, הבטיחו לה דברים, ממש הורגים אותה".

 

מה זה הבטיחו לה? מי הבטיח?

"הבטיחו שיעזרו לה, הבטיחו תמונות (של הילד). עד היום פגועה נפשית, וזה סיפור מאוד עצוב בשבילנו. אני התחלתי לטפל בה והעברתי אותה לגורם נוסף. לא משנה אם הוציאו אותי מהתמונה או שאני יצאתי. ידעתי, אבל לא חייתי את הסיפור. יש בנות שאני ממש מעורב, כאבא ואף יותר בכל ההליך. שם לא הייתי מעורב והיום היא פונה אליי בטענות".

 

יוספי, במהלך המפגשים, טורח להדגיש כל העת כמה הוא אדם ערכי, וכמה המגזר שמתוכו הוא מגיע ערכי עוד יותר לעומת החילונים, הנחותים ממנו מוסרית. "חילונים זה עם הדומה לחמור", הוא אומר לדבורה לאה באחד המפגשים. "אין להם שום ערכים, אין ריספקט, אין מעצורים. לא שכל חרדי הוא מתקתק, ורדרד, אבל יש ערכים, הנהגה, חשיבה. אצל חילונים אין".

 

"נשווק אותך יפה"

איך מתנהלת תעשייה שכזאת, שכוללת ככל הנראה כמה וכמה אנשים כמו יוספי, במשך זמן רב כל כך מתחת לרדאר? בהיעדר חינוך מיני, לא מעט נערות וצעירות חרדיות נכנסות להריון, ומכיוון שהקהילה החרדית אינה סובלנית ומכילה כלפי מקרים כאלה, הן נאלצות למצוא פתרון. רובן משתפות פעולה בעצמן בהליך, ואחרות מאמינות בכל ליבן שרק לוקחים אותן ללדת רחוק מהמשפחה ומהחברים, והן תוכלנה לגדל את הילד בעצמן או לכל הפחות לשמור איתו על קשר. את אלה וגם את אלה קשה לשפוט, בשל מצוקתן האמיתית. קשר השתיקה נמשך שנים משום שכך בנויה החברה החרדית: אף אחת לא מדברת, משום שהיא אינה רוצה שיחרימו את ילדיה או יוקיעו אותה. אבל ברגע שסיפורה של אחת נחשף, גם האחרות אוזרות אומץ.

למה כל התהליך מתנהל בארצות הברית ולא בישראל? משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא הצורך להרחיק מהקהילה את הנערה שסטתה מהדרך ונכנסה להיריון, כדי "להגן" עליה, כביכול. השנייה, המשמעותית, היא העניין החוקי: "בארץ הרווחה מחליטה", מסביר יוספי.

 

בארצות הברית, לטענתו, זה אפשרי ואף חוקי. רוב הבנות חותמות על מסמכי אימוץ. התשלום, לכאורה, מועבר להן בשחור. ואולי יש עוד סיבה, כפי שניתן ללמוד מהמקרה של יעל וקובי מהכתבה הראשונה בסדרה: הסיכוי לאתר תינוק בתוך הקהילה החרדית הסגורה בניו יורק קטן מאוד.

 

בפגישה השלישית איתו, כשהוא מרגיש קצת יותר בטוח, יוספי מספר לדבורה לאה שהוא כבר החל לפעול, ומספר שהשקיע מחשבה במציאת אזרחית ישראלית שתצטרף אליה בנסיעה לארצות הברית, ללידה. יחד איתו או בלעדיו. "אני שובר את הראש מאז שפגשתי אותך בשבוע שעבר, עם תוכניות אופרטיביות לרמה של ארטיק, מסטיק, תחבושת של סיוע רפואי, רגשי, כספי. כספי, כן כספי. לסגור הכול. ברמה שכבר דיברתי עם המשפחות שרציתי שהגברת תאכיל אותך, שתהיי רגועה. רציתי לדבר עם איזו ידידה שלי שאולי בבוא היום - אני לא יודע אם אני אוכל להיות איתך בלידה, לא יודע אם תרצי - כבר הגיתי ברעיון".

 

לפני שהצדדים נפרדים לדרכם, ליוספי חשוב להבהיר עוד משהו: מעכשיו הוא משמש גם כאיש השיווק של דבורה לאה, בפני המשפחות שמועמדות מבחינתו לקלוט את הילד. "אני מתכוון לרומם אותך", הוא מבטיח. "לשווק אותך יפה, מכובד. לא שווה ערך לזין־וו־נון־הא (זונה). אשווק אותך כבחורה ערכית. אני משתדל לעשות את מלאכתי נאמנה".

 

אם גם אתן נפגעתן מיוספי, אנא צרו קשר:

ariela16@gmail.com

yudash@gmail.com 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים