שתף קטע נבחר

הדריסה בווירג'יניה: "רמס מפגינים וחזר אחורה כדי לדרוס שוב"

הנוכחים במהומות בשרלוטסוויל שבארה"ב מתקשים לעכל את המראות הקשים מאירוע הדריסה שבו נהרגה אישה ונפצעו לפחות 19. חשוד בן 20 מאוהיו נעצר, אמו סיפרה: "ביקשתי ממנו שייזהר ושיפגין בצורה שלווה". עוצר הוטל על העיר. טראמפ פנה במסר אמביוולנטי שגינה את שני הצדדים במהומות - וספג ביקורת קשה

 

 

"דהר עם הרכב, רמס מפגינים וחזר אחורה כדי לדרוס עוד אנשים". עדי הראייה לאירוע הדריסה בעימותים אמש (שבת) בין ניאו נאצים למתנגדיהם בעיר שרלוטסוויל שבמדינת וירג'יניה בארצות הברית מתקשים לעכל את המראות שחוו במהומות. הדורס, ג'יימס אלכס פילדס, צעיר בן 20 מאוהיו, האיץ עם מכונית הדודג' שלו לתוך קהל מפגינים שמחו נגד תהלוכת פעילי תנועת עליונות הגזע הלבן "אלט-רייט" ופעילים ניאו נאצים אחרים - הרג אישה בת 32 ופצע כ-19 נוספים. כמו כן, שני שוטרים נהרגו בהתרסקות מסוק משטרתי שהיה בדרכו לעימותים.

 

הדורס. ג'יימס אלכס פילדס ()
הדורס. ג'יימס אלכס פילדס

בעקבות מעצרו של הדורס והמשך המהומות - אישרה מועצת העיר למשטרה המקומית להטיל עוצר על העיר. במקביל דווח כי מסוק משטרתי שהיה בדרכו למקום התרסק באזור מיוער כ-15 ק"מ מהעיר, ושני השוטרים שהיו עליו נהרגו במקום.

 

סמנתה, אמו של החשוד בדריסה, סיפרה בראיון לסוכנות הידיעות AP כי ידעה שבנה הולך למצעד. "ביקשתי ממנו שייזהר ושיפגין בצורה שלווה", אמרה והוסיפה: "אני מנסה להתרחק מהשקפותיו הפוליטיות ולא להיות יותר מדי מעורבת. חשבתי שההפגנה אתמול נוגעת איכשהו לדונלד טראמפ, שאינו תומך בעליונות הגזה הלבן".   

 

ניק מקארתי, עד ראייה שהיה במקום, סיפר לאחד מכלי התקשורת המקומיים: "נהג רכב בצבע כהה האיץ לעברם, ממש מהר, ופגע במפגינים. הוא דרס אותם, ואז חזר ברוורס כדי לפגוע בהם שוב. אחת הנערות שהוא דרס ניסתה לקום אחרי הפגיעה - ואז הוא נסע לאחור ודרס אותה שוב. אני מקווה שהשוטרים יתפסו את הטרוריסטים האלה".

 

זרי פרחים שהונחו בזירת הדריסה (צילום: AP) (צילום: AP)
זרי פרחים שהונחו בזירת הדריסה(צילום: AP)

בדקות הראשונות לאחר הדריסה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בדקות הראשונות לאחר הדריסה(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מאט קורבון, סטודנט בן 22 מווירג'יניה, אמר כי "המפגינים הלכו על הכביש כשלפתע נשמע צליל חריקת צמיגים. רכב כסוף התנגש ברכב אחר שנכנס בתוך 'ים של אנשים'". דן מילר, עד ראייה נוסף, העריך כי הדריסה הייתה מכוונת: "הוא נסע במהירות של 100 קמ"ש ופגע בערך ב-20-15 הולכי רגל, פגע בשתי מכוניות ונמלט תוך כדי שהמשטרה עמדה בצד ולא עשתה כלום".

 

המושל של מדינת וירג'יניה, חבר המפלגה הדמוקרטית טרי מקאוליף, תקף בחריפות את הפעילים הקיצוניים של "אלט-רייט", ואמר כי אין להם מקום בקהילה המקומית. בהצהרה מיוחדת שנשא בעקבות הדריסה פנה מקאוליף לפעילים: "הגעתם לכאן כדי לפגוע באנשים, והצלחתם. המסר שלי הולך להיות חד וברור - אנחנו יותר חזקים מכם. אין לכם כאן מקום, לא פה ולא בארצות הברית.

 

מושל וירג'יניה לניאו נאצים: "לכו הביתה ואף פעם אל תחזרו" (צילום: AP) (צילום: AP)
מושל וירג'יניה לניאו נאצים: "לכו הביתה ואף פעם אל תחזרו"(צילום: AP)

 

"אנחנו נמשיך לפעול למען האחדות. אני מזכיר לכולם שאנחנו אומה של מהגרים - הגיוון והפסיפס האנושי המיוחד שלנו הוא שעושה אותנו למיוחדים כל כך. לא ניתן לאף אחד להגיע לפה ולהרוס לנו. אז בבקשה, לכו הביתה ואף פעם אל תחזרו. קחו את השנאה והגזענות שלכם. קחו ממני עצה ותנצלו את המשאבים שלכם כדי לסייע לאנשים". מקאוליף ציין כי הוא שוחח עם הנשיא טראמפ ואמר: "אמרתי לו כמה פעמים שחייבים לפעול למען אחדות האזרחים ברמה הלאומית. השיח המפלג שולט במדינה, והדגשתי שיש לעצור את נאומי השנאה".

 

ראש העיר שרלוטסוויל, מייקל סינגר, האשים ישירות את טראמפ במתן רוח גבית לדעות קיצוניות שמחזקות את הימין הקיצוני. "אני לא מתכוון ללכת סחור סחור - אני מפנה את האשמה לבית הלבן ולאנשים שמסביב לנשיא".

 

לורה שיי שהייתה באותם הרגעים ברכבה סמוך לזירת התאונה אמרה לרשת CBS, אמרה כי "נסענו בכביש ופתאום ראינו קהל של אנשים רץ עם הבעה מבועתת על פניהם".

 

אחת הפצועות בדריסה מפונה על אלונקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחת הפצועות בדריסה מפונה על אלונקה(צילום: AFP)

המשטרה מעריכה כי אחד המפגינים השליך אבן לעבר רכבו של פילדס, מה שגרם לו להאיץ לעבר המפגינים ולנסות לברוח בעוד שנעל של אחד הפצועים נותרה על פגוש הרכב.

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלח את תנחומיו למשפחות הקורבנות וכתב בטוויטר כי "מה שחשוב עכשיו זה להחזיר את החוק והסדר בעיר ולשמור על ביטחונם של החפים מפשע. אני שולח תנחומים למשפחות הנפגעים ולשוטרים שהתרסקו עם מסוקם בדרכם למקום. כמה עצוב". זמן קצר לאחר האירוע צייץ טראמפ כי "עלינו לזכור את האמת - לא משנה מה צבעו, מוצאו, דתו או השתייכותו המפלגתית של האדם - אנחנו קודם כל אמריקנים".

 

בהצהרה שמסר לתקשורת מאתר הגולף שבו הוא שוהה, טראמפ התייחס באמביוולנטיות לאירוע ולא הפנה אצבע מאשימה כלפי הפעילים הניאו נאצים בעימותים. "אנחנו מגנים בכל הכוח את הסיבות שבעקבותיהן פרצו המהומות בקרב כל הצדדים", וספג ביקורת קשה בקרב הפוליטיקאים האמריקנים והבינלאומיים. טראמפ דואג בכל הזדמנות להדוף מעליו כל טענות לגזענות, תוך כדי שהוא מזכיר את שמו של יועצו הבכיר וחתנו היהודי ג'ארד קושנר, ואת בתו איוונקה שהתגיירה למענו.

 

 

מייק האקבי, המושל לשעבר בארקנסו ואביה של דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס, לא ציין את שמו של הנשיא במפורש, אך אמר כי התנהגותם של הפעילים הניאו נאצים "מרושעת". האתר הניאו-נאצי "דיילי סטורמר" גיבה את דבריו של טראמפ: "אמירותיו של הנשיא היו טובות. הוא לא תקף אותנו, ורק קרא לאחדות בעם. שום דבר ספציפי כלפינו, בלי גינוי בכלל. כשביקשו ממנו לגנות - הוא פשוט יצא מהחדר. טוב מאוד".

 

מאידך, שאר הפוליטקאים גרסו כי טראמפ מסרב לתקוף את בסיס התומכים שלו שדווקא תומכים בגזענות. הסנאטור הרפובליקני של קולורדו, קורי גרדנר, אמר בתגובה לטראמפ:

"אדוני הנשיא, צריך לקרוא לרוע בשמו". הסנאטור מרקו רוביו, שהתמודד נגד טראמפ בבחירות המקדימות לייצוג המפלגה, צייץ בטוויטר: "חשוב מאוד שנשמע את הנשיא מגנה את האירועים בשרלוטסוויל כמו שהם - אירוע טרור ע"י פעילי תנועת עליונות הגזע הלבן".

 

הסנאטור הדמוקרטי הבכיר אדם שיף התייחס לאמירתו של טראמפ בנוגע לשני הצדדים ואמר: "הנשיא צריך לצאת נגד ההתעוררות המבחילה של פעילי עליונות הגזע הלבן. אין כמה צדדים, רק צודקים ולא צודקים"

 

המהומות פרצו בעקבות עצרת מתוכננת מראש ע"י הפעילים הקיצוניים שמחו על הסרת פסל של מפקד בצבא הקונפדרציה של ארה"ב במלחמת האזרחים האמריקנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים