שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האוטוביוגרפיה המקסימה של כוכב "טרנספרנט"

  גם אחרי תפקידיו ב"טרנספרנט" וב"משפחה בהפרעה", ג'פרי טמבור עדיין המום מההצלחה. באוטוביוגרפיה אותנטית וצנועה לוקח השחקן בן ה-73 את הקוראים למסע בנבכי הקריירה שלו, ומספר שהדמות הטרנסג'נדרית שלו הפכה אותו לאבא טוב יותר

  שחקנים חולמים לגלם דמות איקונית אחת בקריירה שלהם. לג'פרי טמבור הזדמן לגלם ארבע כאלה: האנק קינגסלי ב"המופע של לארי סנדרס", התאומים ג'ורג' ואוסקר בלות' ב"משפחה בהפרעה", וכמובן, מורה פפרמן, הטרנסג'נדרית ב"טרנספרנט".

   

  אבל האוטוביוגרפיה החדשה של טמבור בן ה־73 מרשימה ומהנה כל כך דווקא מפני שאיננה עוד ממואר של עוד שחקן מוכר, המתבשם מסיפור הצלחתו ומצפה שנהיה אסירי תודה על פתיתי הזיכרונות וההגיגים שהוא מואיל לפזר עלינו. מהרגע הראשון, טמבור נותן את התחושה שהוא אחד מאיתנו, אבל באמת, לא בענווה מזויפת ולא בהתחסדות משום סוג. גם הטוב בשחקנים לא יכול לפברק אותנטיות כזאת.

   

  עדיין צובט את עצמו כדי לוודא שזה אמיתי. טמבור בטקס פרסי האמי האחרון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  עדיין צובט את עצמו כדי לוודא שזה אמיתי. טמבור בטקס פרסי האמי האחרון (צילום: AFP)
   

  טמבור לוקח אותנו יד ביד למסע בנבכי הקריירה שלו, שמחולק לפי נושאים ואסוציאציות ולא לפי רצף כרונולוגי ברור. ולאורך המסע כולו נדמה שהוא המום, לעיתים ממש מזועזע, מהאופן שבו התגלגלו הדברים. לרגעים אפשר לשכוח שטמבור הוא המדריך שלנו במסע הזה, ולא עוד מתבונן מהצד שממלמל לעצמו, "תראו מה עבר על האיש הלא יפה, לא רזה, לא מאוד כריזמטי ולא ממש פוטוגני הזה; הסיינטולוג השוטה שחזר מן הכפור והגיע עד הלום". אם מישהו כאן אסיר תודה, זה בראש ובראשונה טמבור, שעדיין צובט את עצמו כדי לוודא שבאמת משלמים לו, אפילו לא מעט, על רגעי האושר שבין ה"אקשן" ל"קאט".

   

  תפקיד שלימד אותו להיות אבא ובעל יותר טוב. "טרנספרנט" (צילום: באדיבות סלקום טיוי) (צילום: באדיבות סלקום טיוי)
  תפקיד שלימד אותו להיות אבא ובעל יותר טוב. "טרנספרנט"(צילום: באדיבות סלקום טיוי)

  בהשתאות מקסימה, הוא מפרט מה למד מכל אחת מהדמויות שגילם. מורה פפרמן, למשל, גרמה לו להיות בעל ואב טוב יותר. ארבעה מבין חמשת ילדיו של

   טמבור נולדו לקראת סוף שנות ה־60 לחייו, והתיאורים של חוויות האבהות שלו הם משיאי הספר. שם הספר - ?Are You Anybody - היא למעשה שאלה שהציג לו אספן חתימות ידוענים שחיכה מחוץ לתיאטרון הניו־יורקי שבו הופיע טמבור בתחילת דרכו. תשובתו של טמבור הייתה אז, חד־משמעית וללא היסוס: "לא". עכשיו כבר ברור ששיקר.

   

  Are You Anybody? Jeffrey Tambor, 2017

   

  הביקורת פורסמה במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות סלקום טיוי
  ג'פרי טמבור ב"טרנספרנט"
  צילום: באדיבות סלקום טיוי
  לאתר ההטבות
  מומלצים