שתף קטע נבחר

עד הירושה: הנשיא רוצה שוויון ומכעיס את תוניסיה

תוניסיה, חלוצת "האביב הערבי", נחשבת למתקדמת משכנותיה באזור - אך גם שם הדרך לשוויון בין גברים לנשים ארוכה. הנשיא בן ה-90 קרא ביום האישה לחלוקה שווה בירושה, ולאפשר לנשים להתחתן גם עם גברים לא מוסלמים. הסערה לא איחרה לבוא. צפו ב"יא אללה"

 

 

נשיא תוניסיה הישיש, אל-באג'י קאיד א-סבסי, מעורר בימים האחרונים סערה אחרי נאום ביום האישה הלאומי במדינה הצפון אפריקנית. הנשיא קרא לשוויון בין המינים בנושא הירושה, ואמר כי יש לאפשר לנשים להינשא גם לגברים שאינם מוסלמים.

 

"נושא הירושה הוא אחד העניינים שאללה השאיר לפרשנות של בני האדם, ואנחנו נתנו פרשנות", אמר הנשיא בן ה-90, שמקפיד לטפח תדמית מודרנית עתירת רפורמות.

הנשיא א-סבסי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא א-סבסי(צילום: רויטרס)
 

דיון הירושה לא התחיל היום ונחשב לנושא עתיק יומין. לפי האיסלאם הגבר זכאי לחלק גדול יותר מהאישה, חלק שמשתנה מאסכולה אחת לאחרת. תוניסיה, חלוצת "האביב הערבי" שנחשבת למודל הדמוקרטיה המוצלח באזור, פועלת לחקיקה בנושא. בכל זאת, כשהנשיא הצהיר על כך התעוררה סערה.

 

מפלגת "א-נהדה" בעלת האוריינטציה האיסלאמית גינתה את המהלך. בכיר במפלגה אמר שהחוקה בתוניסיה קובעת שאין להפר את פסקי ההלכה של ספרי הקודש באיסלאם, שאינם כוללים שוויון בין הגבר לבין האישה.

 

מפלגה אחרת, "זרם האהבה", השיקה קמפיין לגיוס מיליון חתימות בפייסבוק להדחת הנשיא בהצבעת אי אמון בפרלמנט - בטענה שהוא הפר את הפרק הראשון של החוקה. בתוניסיה אף דרשו להדיח את המופתי - שפרסם הודעת תמיכה בנשיא.

א-סבסי נואם ביום האישה ()
א-סבסי נואם ביום האישה
  

הוויכוח גלש גם לרחוב התוניסאי. המתנגדים למהלך אמרו שא-סבסי מתעלם מהמצב הכלכלי הקשה במדינה, ומתמקד בסוגיות שלא נמצאות בסדר העדיפויות הלאומי. טענה אחרת שנשמעה היא שהוא משתמש בסוגיה זו כדי לגרוף קולות לקראת הבחירות המקומיות באוקטובר, הראשונות מאז "האביב הערבי".

 

עיתונאית תוניסאית ל-ynet: "קלף פליטי של הנשיא"

מהצד השני של המתרס דיברו על כך שמדובר בצעד לקראת שוויון בין המינים בתוניסיה. "זה צעד היסטורי ומהפכה נגד האידיאולוגיה הפטריארכאלית שכובלת את החברות המזרחיות, והופכות אותן לבנות ערובה של העבר ושל מסורות בלויות", כתבה הבלוגרית מארל א-רוואי.

 

המוסד ההלכתי בתוניסיה גיבה את דברי הנשיא ביום האישה. "החג של האישה התוניסאית הפך לחג כפול", מסר המוסד הרשמי, שקרא ליישם את עקרון השוויון בין המינים מבחינת הזכויות והחובות שהאיסלאם קבע. ארגוני זכויות נשים ומפלגות חילוניות בירכו על הנאום.

 

עיתונאית תוניסאית שוחחה עם ynet ואמרה כי מצד אחד היא "תומכת בכל ההצעות, אבל כבר יש מקרים רבים של מוסלמיות שנישאות לגברים לא מוסלמים. בנוגע לירושה זה חייב להשתנות וזה לא הגיוני". עם זאת היא מתחה ביקורת על העיתוי, וטענה כי "מדובר בקלף פוליטי כדי להשאיר את שתי המפלגות השולטות בכיסא שלהן, ולהסיט את האנשים מהבעיות האמיתיות. מדינות ששונאות את האחים המוסלמים מענישות את המדינה שלנו במישור הכלכלי".

 

בינתיים הקים הנשיא ועדה כדי לבחון את שתי היוזמות המדוברת. נראה שיעמדו לא מעט מכשולים בדרכן של התוניסאיות לשוויון בירושה ולנישואים לגברים לא מוסלמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הנשיא א-סבסי
צילום: רויטרס
מומלצים