שתף קטע נבחר

20 שנה להיעלמות גיא חבר: "הוא בחיים"

מאז 17 באוגוסט 1997 נערכים חיפושים אחר חייל התותחנים שנראה לאחרונה ברמת הגולן. אמו רינה אמרה לאולפן ynet: "לא הוכח שהוא מת. אם רה"מ היה מניח את כל כובד משקלו להביא מידע, הוא היה מקבל אותו". לשכת נתניהו: "נמשיך בפעולות עד להשלמת המשימה החשובה"

 

היום (ה') מציינת משפחת חבר 20 שנה להיעלמותו של הבן החייל גיא חבר, ובראיון לאולפן ynet אומרת אמו רינה: "אין לי ספק שהוא עדיין בחיים".

 

- מה קרה בשנים האחרונות?

"לפני חודשיים היה חיפוש מאוד יסודי ברמת הגולן על ידי מיטב יחידות העילית של צה"ל. הבנתי שמחפשים במקום מסוים סודי שאי אפשר היה לומר היכן הוא, והיו אמורים למצוא כנראה נשק או משהו שקשור לגיא. כמובן שלא מצאו שום דבר ובעקבות כך החליט ראש אכ"א הנוכחי, אחרי החלטות של ראש אכ"א הקודם, שבתחילת ספטמבר מכנסים את כל זרועות הביטחון ומחליטים איך ממשיכים הלאה, כי ברור שלהמשיך בתזה הזאת - כל שנה להוציא גדוד חיילים ולא למצוא שום דבר - הם לא יגיעו לשום מידע".

 

חבר, חייל סדיר בין 20 בתותחנים, נעלם ב-17 באוגוסט 1997, אחרי שנראה לאחרונה בבסיס שבו שירת ברמת הגולן. מאז, חרף מאמצי החיפוש, אין לכוחות הביטחון קצה חוט שיענה על השאלה מה עלה בגורלו.

גיא חבר (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
גיא חבר(צילום: שאול גולן)

- את חושבת שגיא עדיין בחיים?

אין לי ספק. גם לא הוכח אחרת. כלומר, לא הביאו שום הוכחה. למדינת ישראל לצערנו יש ניסיון. שכשקורה משהו אז שב"כ או כוחות ביטחון אחרים מביאים משהו - בדל מידע, נשק, דיסקית. ופה, פעם ראשונה, גיא לא נמצא ולא עם הנשק, הדיסקית, תעודת השבי. זאת אומרת שאם הוא לא התאדה ולא נלקח על ידי כוחות על, הוא נמצא באיזשהו מקום וצריכים להביא עליו מידע".

בטוחה שבנה בחיים. רינה חבר (צילום: אביגיל עוזי) (צילום: אביגיל עוזי)
בטוחה שבנה בחיים. רינה חבר(צילום: אביגיל עוזי)

 

- את מרגישה שנעשו כל המאמצים לאתר אותו?

"בוודאי שלא. עובדה שהשורה התחתונה שהוא לא נמצא. אין מצב שראש ממשלה רוצה לקבל מידע ולא מקבל. אני לא אומרת להביא את גיא, אבל אם הוא היה מניח את כל כובד משקלו להביא מידע על גיא, הוא היה מקבל את זה. זה שאלה של החלטה. אין לנו ספק בזה. שלא לדבר על כך שכל החיפושים הרציניים התחילו כל כך הרבה שנים אחרי היעלמו כשהתקבעה התזה בציבור ובעקבות זה בתקשורת, שהולכת שבי תמיד אחרי כוחות הביטחון, שגיא מסתובב, מתאבד, איזשהו ביטניק, מסתתר, כל מיני תיאוריות הזויות כאלה".

 

- מה עוד נותר לעשות בעצם?

"קודם כל אני מצפה שפעם ראשונה אחרי 20 שנה שלא המשפחה תוביל את ראש החץ אלא שיהיו למערכת הביטחון גם כן קצת רעיונות. אני מצפה שיביאו מידע כלשהו. אני לא צריכה לייעץ להם כיצד לעשות את זה. אני מקווה שלא צריך לייעץ להם".

 

- 20 שנה של חוסר ודאות. איך זה משפיע עלייך?

"כשגיא נעלם אז איתן ואני החלטנו שאנחנו ממשיכים בחיים. שהבית יהיה יפה ופתוח, שיהיה נעים להיכנס בו, שאנשים ירצו לבוא. לא שזה יהיה משהו מדכא. ואכן כך היה. גידלנו עוד שני ילדים שהיום הם בני 32, שיר ואור, והיינו שותפים לכל השמחות, לכל הטיולים, לכל ההחלטות. כמובן שגיא ברקע ולא עוזב אותנו אפילו לשנייה".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "המשימה לבירור גורלו והשבתו של חייל צה"ל הנעדר גיא חבר נמשכת בכל עת על-ידי כלל גופי מערכת הביטחון, משרד החוץ ומשטרת ישראל. נציגו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא השבויים והנעדרים (שו"נ) מתאם את כלל הפעילות ועומד בקשר עם המשפחה. במסגרת פעילות זו ביצעו בשנה האחרונה צה"ל ויחידות חילוץ אזרחיות מבצע חיפושים רחב היקף בשטח ההיעלמות ברמת הגולן. במשטרת ישראל פועל צוות מיוחד בנושא וגופי המודיעין פועלים באזורים אחרים. כך גם בחודש הקרוב תצא המשפחה לחו"ל לקיים מפגשים להעלאת המודעות לנושא. הפעילות תימשך בכל זמן עד להשלמת המשימה החשובה".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים