שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פשיטה בבתי המחבלים: "תכננו לפוצץ את הסמל של ברצלונה"
  הפיצוץ בבית שבו תכננו המחבלים את המתקפה בספרד מנע מתקפה משולבת - שכללה פיגוע בכנסיית סגרדה פמיליה. בפיצוץ נמצאו מכלי גז ורבים וחומר נפץ שמכונה "אם השטן". היום: פשיטות על בתי המחבלים, המצוד אחרי החשוד כנהג הדורס בלה רמבלה נמשך

  המחבלים שרצחו 14 בני אדם ופצעו יותר ממאה איש בברצלונה ובעיירה קמברילס תכננו מתקפה קשה אף יותר, שלא יצאה לפועל בעקבות תאונת העבודה בבית בעיירה אלקנאר. לפי כלי התקשורת בספרד הם תכננו לנסוע בשלושה טנדרים, עמוסים בחומרי נפץ ועם מכלי גז דליק, ולפגוע בכנסיית סגדרה פמיליה - אחד האתרים המוכרים בברצלונה ומסמליה של העיר.

  חיפושים בבתי מחבלים בעיירה ריפול    (צילום: רויטרס)

  חיפושים בבתי מחבלים בעיירה ריפול    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המחבלים תכננו לפוצץ טנדר אחד בלה רמבלה, טנדר שני בכנסייה המפורסמת ואת האחרון באזור הנמל בעיר. כדי לפוצץ את מכלי הגז הם תכננו להשתמש בחומר הנפץ TATP, שידוע בכינוי "אם השטן". החומר שימש את המחבלים במתקפת הטרור המשולבת בלונדון ב-7 ביולי 2005.

   

  אלא שיום לפני פיגוע הדריסה בברצלונה חל שיבוש בתוכניות, כשפיצוץ הרעיד את הבית בעיירה אלקנאר שבו שמרה חוליית הטרור את חומרי הנפץ - ואת המכלים של הגז הדליק בוטאן. בהריסות הבית באלקנאר נמצאו יותר מ-20 מכלי גז וחומר הנפץ TATP. למרות שתחילה דווח על הרוג אחד אמרו במשטרה כי ככל הנראה יש הרוג שני - אחד מחברי חוליית הטרור, אימאם בשם עבד אל-באקי א-סתי.

  הבית ההרוס באלקנאר (צילום: EPA, AGENCIA EFE) (צילום: EPA, AGENCIA EFE)
  הבית ההרוס באלקנאר(צילום: EPA, AGENCIA EFE)

   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  כנסיית סגרדה פמיליה בברצלונה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  כנסיית סגרדה פמיליה בברצלונה(צילום: gettyimages)
   

  יונס אבו-יעקוב, שלפי המשטרה דרס בברצלונה ועדיין חופשי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  יונס אבו-יעקוב, שלפי המשטרה דרס בברצלונה ועדיין חופשי(צילום: AFP)

  במקביל נמשך המצוד אחרי יונס אבו-יעקוב בן ה-22, שלפי החשד נהג בטנדר שדהר לתוך ההמון בלה רמבלה ונמלט לאחר מכן. דאעש לקח אחריות על הפיגועים בברצלונה ובקמברילס.

   

  למרות שהמצוד אחרי אבו-יעקוב נמשך הכריז שר הפנים הספרדי, חואן איגנסיו זוידו כי התא פורק. חמישה מחברי חוליית הטרור חוסלו על ידי המשטרה בקמברילס, ארבעה נעצרו ועוד חבר אחד לפחות נהרג בפיצוץ באלקנאר.

  ביתו של עבד אל-באקי א-סתי, שנהרג בפיצוץ באלקנאר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ביתו של עבד אל-באקי א-סתי, שנהרג בפיצוץ באלקנאר(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  המחבל מוסא אוקאביר (צילום: AP) (צילום: AP)
  המחבל מוסא אוקאביר(צילום: AP)

  בבית משפחת אוקאביר בריפול (צילום: AP) (צילום: AP)
  בבית משפחת אוקאביר בריפול(צילום: AP)

  שוטרים חמושים הגיעו לעיירה הקטנה ריפול בצפון קטלוניה, קרוב לגבול צרפת, ופשטו על ביתו של א-סתי ועל ביתם של מוסא ודריס אוקאביר. החשד הוא שמוסא, אחד המחבלים שחוסל על ידי השוטרים אחרי פיגוע הדריסה בקמברילס, גנב מסמכים מאחיו כדי לשכור את הטנדרים ששימשו למתקפת הטרור וכן טנדר שנמצא בעיירה ויק, שהיה אמור להיות רכב מילוט.

   

  המשפחת של מוסא ודריס תושאלה על ידי המשטרה המקומית ואחר כך מיהרה לעזוב את ריפול, להתרחק מההמולה ואולי גם מהבושה. הדירה בקומה הראשונה נותרה נטושה ועם חלונות מוגפים. "מוסא אהב כדורגל, למד, היה רגיל לגמרי, אמר תמיד שלום והמשפחה שלו הייתה חלק בלתי נפרד מהשכונה", סיפרה אחת השכנות שסירבה להצטלם.

   

  "לא נשמע הגיוני שספרדי משלנו, גם אם הוא ממוצא ערבי, עשה פיגוע כזה. זה כמו סכין בלב כי זה מישהו שהיכרנו וראינו כל יום. המשפחה שלו לא הזיקה לאיש", אמרה השכנה. גם אבו-יעקוב ומוחמד הישאמי, אחד המחבלים מקמברילס, הגיעו מהעיירה ריפול. בעיירה מנסה הקהילה המקומית לעכל כיצד חבריהם אחראים לפיגוע שזעזע את אירופה.

  במסגד של ריפול (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
  במסגד של ריפול(צילום: יואב זיתון)
   
  שוטר חמוש בעיירה הקטנה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  שוטר חמוש בעיירה הקטנה(צילום: רויטרס)

  "הקוראן אוסר להרוג, הדת שלנו נגד מעשים כאלה", אמר סעיד, צעיר מקומי. "אנחנו מתביישים בהם, אבל לא היה שום סימן שיכול לרמוז על מה שיעשו. הם היו נורמליים לגמרי, כמו כל אחד מאיתנו – וזה מה שמפחיד פה. זה אומר שעוד צעירים שחיים כאן יכולים לעשות את אותו דבר".  

   

  במסגד בריפול מנסה עלי, מראשי הקהילה, להרגיע את הרוחות. "אנחנו חיים בשלום ובשכנות טובה עם הנוצרים כאן. לא חשבנו שנגיע למצב הזה. המעשה שלהם אסור ולא מקובל. זה תפס אותנו בהפתעה. לא תיארנו שנגיע למצב הזה. הם באו ממשפחות נורמטיביות. אסור להכליל את המרוקאים עכשיו, ושיאשימו את כל המוסלמים במדינה", הוא מבקש.

   

  הערב דיווח משרד החוץ בירושלים כי נוצר קשר עם מנותק הקשר האחרון בברצלונה.

   

   

  איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים