שתף קטע נבחר

דיווח בפרו: יוסי מימן חתם על הסכם עד מדינה - יעיד נגד הנשיא לשעבר טולדו

לפי הדיווח, איש העסקים הישראלי חתם על הסכם עם הפרקליטות בפרו לפיו יעיד נגד אלחנדרו טולדו ואשתו אליאן קארפ בשלוש פרשות של קבלת שוחד

 

יוסי מימן  (צילום: אוראל כהן) (צילום: אוראל כהן)
יוסי מימן (צילום: אוראל כהן)

 

איש העסקים הישראלי יוסי מימן חתם על הסכם עד מדינה עם הפרקליטות בפרו, ויעיד נגד נשיא המדינה לשעבר אלחנדרו טולדו. לפי דיווח בעיתון הפרואני "אל קומרסיו", מימן חתם על ההסכם עם צוות החקירה המיוחד שבראשו עומד התובע המילטון קסטרו. הוא צפוי להעיד נגד טולדו ורעייתו אליאן קארפ בשלוש פרשות של קבלת שוחד.

 

הראשונה, פרשת אודברכט, נוגעת לשוחד שקיבל טולדו לכאורה בתיווכו של מימן מחברת הבנייה הברזילאית אודברכט. לפי החשדות החברה העבירה לפחות 11 מיליון דולר לחשבונות של חברות בבעלותו של מימן בסניף סיטי בנק בלונדון, שמהם הועבר הכסף לחשבונות בשוויץ ובפנמה, שקשורים לטולדו עצמו.

 

תביעה בפרו טוענת שטולדו השתמש בחלק מהכסף כדי לקנות בית בשכונת היוקרה קאסוארינאס בעיר הבירה לימה ב-3.75 מיליון דולר, וכן שני משרדים במגדל בשם אומגה, תמורת 882 אלף דולר. בתמורה לשוחד הבטיח לכאורה הנשיא טולדו את זכייתה של אודרברכט במכרז לבניית מערכת כבישים מהירים שמחברת בין ברזיל לפרו, ומגיעה עד חוף האוקיינוס השקט. הכסף הועבר לטולדו בין 2005 ל-2008 (שימש אז מרצה אורח באוניברסיטת סטנפורד), כאשר בראש פרו עמד הנשיא אלן גרסיה. התשלומים נעשו בהתאם להתקדמות העבודות על הכביש.

 

הפרשה השנייה שבה צפוי מימן להעיד היא פרשת אקוטבע, שבה מתנהלת חקירה בעניין חברה בשם זה שהוקמה בקוסטה ריקה ושימשה לכאורה את הנשיא טולדו לקבלת השוחד מאודרברכט. החברה היתה רשומה על שם חמותו של טולדו, אווה פרנבוג.

 

לפי החשד, הכספים שהופקדו בחשבון של אקוטבע הועברו לחברה בשם קונפיאדו אינטרנסיונל, שמימן היה רשום בתור בעליה. טולדו שינה כמה פעמים את ההסברים שנתן לגבי מקור הכסף בחשבון אקוטבע. בין היתר, הוא טען שמדובר בכספי שילומים שקיבלה חמותו מגרמניה.

 

הפרשה השלישית קשורה גם היא לחברה ברזילאית, הקונגלומרט קמרגו קוראה, ששיחדה לכאורה את טולדו בעזרתו של מימן.

 

באפריל דיווחו כלי תקשורת בפרו כי מימן נמצא במגעים להפוך לעד מדינה בפרשה, אך אלו עלו על שרטון. באותו החודש הוציאו הרשויות בפרו צו הבאה לחקירה נגד מימן. לפי הדיווח ב"אל קומרסיו" בשבועות האחרונים התחדשו המגעים, שהבשילו כאמור לכדי הסכם עד מדינה בין התביעה לבין מימן.

 

מימן סירב להגיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל כהן
יוסי מימן
צילום: אוראל כהן
מומלצים