שתף קטע נבחר

בנט: "נחזק את האנגלית המדוברת, שהילדים לא יתביישו לדבר בחו"ל"

בריאיון לאולפן ynet שבוע לפני פתיחת הלימודים הפגין שר החינוך אופטימיות ודיבר על ילדי החינוך המיוחד, על קיצור החופשות, על שכר המורים וגם על הרפורמה שיציג בקרוב בלימודי האנגלית

 

 

"אנחנו עובדים מסביב לשעון כדי שכל ילדי ישראל יילכו בפתיחת השנה לבתי הספר". כך הבטיח שר החינוך נפתלי בנט בריאיון לאולפן ynet. הוא התייחס גם לבעיה שנוצרה עם ילדי החינוך המיוחד והבטיח לפתור גם אותה. לדבריו, בתחום האנגלית יש צורך בשיפור, אולם קודם כול יש להתמקד בדיבור אנגלית שוטפת.

 

מבחינת בנט השנה אמורה להיפתח כסדרה, ללא דרמות מיוחדות. אתמול התחוללה אחת כזאת בוועדת החינוך, שעה שהורים לילדים מהחינוך המיוחד, שטרם נמצאו להם פתרון ומסגרת, התפרצו לעברו בעת שהציג יעדים לשנת הלימודים הבאה. "כרגע יש עוד כמאה ילדים של החינוך המיוחד שעוברים שיבוצים בעצם ימים אלה", אמר שר החינוך. "אני מקווה שעד אמצע השבוע הבא נסיים את השיבוצים. האחריות שלנו היא לשבץ כל ילד וילדה במדינת ישראל כדי שביום שישי הבא כולם ייקלטו בבית ספר על ידי מורה שמאוד אוהב אותם, וזה יקרה".

 

למה זה קורה בכל שנה מחדש?

"יש פער מובנה שירשתי בין הצמיחה בפועל של ילדי החינוך המיוחד לבין התקציב, ולכן הדרישה העיקרית שלי בשנת התקציב הזאת הייתה רבע מיליארד שקלים נוספים מעבר לגידול הטבעי. הבאתי את זה לחינוך המיוחד, כי הילדים האלה הם הכי קדושים, אנחנו הכי צריכים לטפל בהם כי אף אחד אחר לא יכול לתת להם את המענה. וגם ככה משפחה שיש בה ילד עם צרכים מיוחדים, גם ככה החיים מאוד קשים. אנחנו עובדים מסביב לשעון, גם המנכ"ל וגם אני באופן אישי אדאג שכל ילד ייקלט עד שישי הבא".

 

בנט, היום באולפן ynet. "לא רציני להתחייב על אפס תקלות" (צילום: עידן ארבלי) (צילום: עידן ארבלי)
בנט, היום באולפן ynet. "לא רציני להתחייב על אפס תקלות"(צילום: עידן ארבלי)

אם אתם הורים לילדים בוודאי הרגשתם את העומס במהלך החופש הגדול. לפני כמה חודשים דובר על מתווה חדש שאמור להקל, אך בינתיים אין הסכמה על אחד המסלולים. "לא את כל הבעיות של מערכת החינוך של ישראל אנחנו יכולים לפתור בשנתיים", אומר בנט. "לפני שנתיים היו מחאות בכל הארץ על צפיפות בכיתות. פתרנו את זה, הורדנו את רמת הצפיפות מ-40 ילדים לממוצע היום של 27 ילדים בכיתות א' ו-ב' והשנה ג', שנה הבאה ד' ואחר כך ה'-ו'. הוספנו סייעת שנייה בגנים ברחבי הארץ, ועכשיו יש את נושא החופשות שאני ממוקד עליו. נפתור את זה בהידברות עם כולם".

 

כבר השנה יתקצרו החופשות?

"להערכתי, ואני רוצה להיות זהיר, בשיתוף פעולה עם שר האוצר, כי אני צריך את עזרתו בעניין הזה, אני מקווה שבחודשים הקרובים נוכל להודיע כדי שזה כבר ייושם במהלך השנה הקרובה. לפי גודל התקציב נחליט מה הכיוון. בגדול אנחנו רוצים להתאים את ימי החופשה של הילדים לאלה של ההורים, המטרה היא לקצר פשוט את החופש הגדול. אני מעריך שבמהלך השנה אנחנו כבר נביא פתרון לעניין החופשות".

 

חיזוק האנגלית

בנט הבהיר שינסה לשפר את רמת האנגלית של התלמידים ובעיקר לחזק את האנגלית המדוברת. "בימים הקרובים נודיע על המהלך שלנו בעניין אנגלית כשהמגמה העיקרית שלנו היא לחזק את השפה המדוברת, אולי טיפה פחות 'פרזנט פרוגרסיב פרפקט', ויותר חיזוק של אנגלית מדוברת ויכולת מעשית של תלמידים. הטעימה העיקרית היא שהילדים שלנו יידעו לדבר אנגלית ולא יתביישו לפתוח את הפה בחו"ל. כל ילד במדינת ישראל חייב לדעת אנגלית ברמה הכי גבוהה, אך לא כל ילד חייב חמש יחידות במתמטיקה. נעשה את זה בתיאום עם המורים".

 

הורי החינוך המיוחד. מחכים לפתרון ושיבוץ (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הורי החינוך המיוחד. מחכים לפתרון ושיבוץ(צילום: אוהד צויגנברג)

בנט מסביר שהקדנציה שלו רוויית הישגים: הזינוק בתלמידי חמש יחידות מתמטיקה, הורדת מחירי הצהרונים שהעיקו על ההורים, ערכים ותנאי לימוד. ומה באשר לשכרם של המורים? "מבחינתי זו משימה ממש עליונה לדאוג למורים ולדאוג לזה שלא תהיה הלנת שכר. עשינו שורה של פעולות כדי לצמצם את ההיקף באופן משמעותי. מטבע הדברים, כשאתה מדבר על מעל 200 אלף עובדי ההוראה, בקצוות תמיד יש תקלות, אבל לא במאסות שדובר בהן בשנה שעברה. מערכת התשלומים במערכת החינוך היא הכי מסובכת במדינת ישראל, נעשה את הכול כדי שלא תהיה הלנת שכר. כל מורה יקבל את מלוא שכרו, זה באחריות. אנחנו עושים הכול כדי שהגל שפקד אותנו שנה שעברה לא ישוב".

 

אתה שנתיים בתפקיד שר החינוך, אתם לא מסוגלים לפתור בעיה כזאת? תאר לך שכל אחד מאיתנו שלא היה מקבל שכר בזמן היה שומע מהשר שממונה עליו שגם השנה זה יקרה.

"אני אומר הפוך, אנחנו מטפלים בזה, ולהערכתי לא נראה את מה שראינו בשנה שעברה. ואיפה שתהיינה תקלות אנחנו נטפל תוך ימים, כל המערכת בנויה לזה. זה לא רציני להגיד שיהיו אפס תקלות".

 

מחאת המורים בשנה שעברה. המערכת ערוכה? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מחאת המורים בשנה שעברה. המערכת ערוכה?(צילום: מוטי קמחי)

בהתייחסו להפגנות בפתח תקווה מול בית היועץ המשפטי לממשלה אמר: "אני אכבד את כל מה שבית המשפט יכריע, לא נכנסתי בכל עוצמתי ללמוד על ההפגנות האלה. צריך לומר מילה טובה לשוטרי ישראל בכלל, הם לפעמים הופכים להיות שק החבטות של הציבור והם שם שומרים עלינו יומם ולילה, גם בירושלים, גם בפתח תקווה, אז אני מציע לא להפיל על המשטרה את כל הבעיות של העולם. לגבי הסיפור הספציפי, בוודאי יש פה שני אינטרסים מתנגשים, שזה זכות התושבים לאיזשהו רוגע, אני חי את זה ביום-יום, יש מול הבית שלי רחבת הפגנות. אני מאוד מכבד את זה, אף פעם לא פניתי שיעצרו את ההפגנות או משהו כזה כי זכות ההפגנה היא באמת חשובה כחלק מחופש הביטוי במדינת ישראל".

 

אז אתה חושב שזה לגיטימי שהשבוע בפעם ה-41 המוחים יהיו שם?

"אני חושב שמה שבית המשפט יקבע אני אכבד וזה יהיה לגיטימי, אני לא משים את עצמי שופט".

 

נתניהו ופוטין בפגישה אתמול. בנט: "לא מסתמכים על רוסיה" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
נתניהו ופוטין בפגישה אתמול. בנט: "לא מסתמכים על רוסיה"(צילום: MCT)

 

כחבר הקבינט התייחס בנט גם לסוגיית איראן, שבה דן אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "צריך לדעת שבסופו של דבר, גם כשאנחנו פונים לארה"ב וגם כשאנחנו פונים לרוסיה, אנחנו מנסים לרתום אותן אבל לא מסתמכים עליהן. מדינת ישראל שומרת לעצמה את הזכות להגן על עצמה בעצמה גם נגד האיראנים על גבולותינו. אנחנו כל הזמן מעודכנים על התהליכים פה, זה אחד האירועים היותר רגישים, היותר חיוניים. כרגע, בעודנו מדברים, איראן מזרימה מיליציות שיעיות ואיראניות לתוך סוריה. אנחנו נעשה הכול כדי לדאוג לזה שלא נמצא איראנים על הגבול שלנו".

 

בין השורות - ניתן להבין שאנחנו די לבד בסיפור הזה.

"אני אומר עוד פעם מכאן לאזרחי ישראל: אנחנו נשמור על עצמנו בכוחות עצמנו. מנחם בגין לא נתן בזמנו לאיום הכור בעיראק להיבנות ולהתעצם אלא הוא פעל ומנע את זה עוד כשזה היה קטן. אנחנו תמיד יחד ותמיד לבד. כלומר תמיד יש לנו שותפים, יש לנו בני ברית, יש לנו מערך מדיני, אבל מעולם ולעולם לא נעשה מיקור חוץ לביטחון הלאומי הישראלי אלא בכוחות עצמנו נגן על עצמנו. חד-משמעית, כל האפשרויות נמצאות על השולחן". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבלי
השר נפתלי בנט באולפן ynet
צילום: עידן ארבלי
מומלצים