שתף קטע נבחר

משפחתו של שודד הבנק שנורה למוות נגד המשטרה: "למה הרגו אותו?"

סרגיי חנוכייב (31), שנחשד בשוד מזוין בזכרון יעקב, נורה אתמול מחוץ לביתו לאחר שאיים על שוטרים בסכין. הבוקר מת בבית החולים. "יש אלף דרכים לעצור, לא צריך להרוג", זעמו במשפחתו, שדורשת חקירה. המשטרה: "רמת האלימות שבה נקט הובילה אותו אל מותו"

 

"לא ניסה לאיים על אף אחד". סרגיי חנוכייב (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
"לא ניסה לאיים על אף אחד". סרגיי חנוכייב(באדיבות המשפחה)


בזכרון יעקב הובא אחר הצהריים (יום ה') למנוחות סרגיי חנוכייב, בן 31, שנורה אתמול על ידי שוטרים לאחר ששדד – על פי החשד – סניף של בנק דיסקונט במושבה. שוטרים הגיעו לביתו של חנוכייב זמן קצר לאחר השוד, ואז חנוכייב יצא לכיוונם, איים עליהם בסכין, ונורה כמה פעמים. מותו נקבע הלילה בבית החולים הלל יפה בחדרה.

 

בני משפחתו של חנוכייב תקפו היום את המשטרה על הריגתו, ואמרו כי למרות שיצא אל השוטרים עם סכין, ניתן היה לנטרל אותו גם מבלי לגרום למותו. "היו להם אלף דרכים לעצור אותו ולא היו חייבים להרוג", אמרה עורכת הדין רעות שירה מורד, שמייצגת את בני המשפחה. "מדובר בבחור שסבל מבעיות נפשיות והיה מוכר לשירותי הרווחה ביישוב. אם כבר הם הגיעו אליו עד הבית, יכולים היו לבדוק את הנושא מול הרשות המקומית", אמרה.


 (צילום: TPS) (צילום: TPS)
(צילום: TPS)

מורד סיפרה כי חנוכייב התגייס עם תחילת שירותו הצבאי לשייטת 13 כלוחם, אולם בהמשך פרצו הבעיות הנפשיות שמהן הוא סובל. למרות זאת, הוא המשיך בשירות הצבאי עד תום, אם כי ביחידה אחרת. "הוא היה מוכר כמי שסובל מבעיות נפשיות ובחמש השנים האחרונות כלל לא יצא מהבית. אם אכן ביצע את שוד הבנק כפי שנטען, הרי זו הפעם השנייה בחמש השנים האלה שהוא יוצא מהבית", אמרה.

 

"השוטרים הגיעו אליו, וירו גז פלפל בחצר כדי לנטרל אותו", הוסיפה עורכת הדין. "הוא היה מבולבל. אם היה רוצה לברוח מהם, הוא יכול היה לצאת מהיציאה האחורית של הבית. נכון, הוא יצא אליהם עם סכין אבל הוא לא סיכן אף אחד, והם לא היו חייבים לירות בו, ואם כבר ירו, לא חייבים לפגוע כדי להרוג. אפשר היה לירות לו ברגל".

 (צילום: תיעוד מבצעי מד''א) (צילום: תיעוד מבצעי מד''א)
(צילום: תיעוד מבצעי מד''א)

 (באדיבות המשפחה) (באדיבות המשפחה)
(באדיבות המשפחה)
  

לדברי מורד, אחד הכדורים פגע בעורק שבמפשעה, וכדור נוסף חדר לריאה. היא אמרה כי על סמך דברי הרופא שניתח את חנוכייב בבית החולים הלל יפה בחדרה, פגעו בו לפחות שלושה כדורים. במשטרה מאשרים היום כי שני שוטרים ירו בחשוד.

 

בני המשפחה דורשים כעת חקירה של המחלקה לחקירות שוטרים בדבר נסיבות האירוע והירי בחנוכייב.

 

ממחוז חוף במשטרה נמסרו בתחילה דברי ניחומים למשפחה על האובדן, אך גם נמסר: "לצערנו רמת המסוכנות של החשוד ורמת האלימות שבה נקט הובילו אותו אל מותו. מדובר בחשוד שלא זאת בלבד שביצע שוד מזוין, איים על חיי הכספרית בבנק, שדד כסף וניסה להימלט, אלא גם למרות קריאות חוזרות ונשנות של השוטרים אליו, המשיך להתנגד למעצר ואף לאיים על חייהם.

 

"השוטרים הגיבו באופן סביר ומידתי וכאשר חשו סכנת חיים מיידית הגיבו בירי לעבר פלג גוף תחתון וגם זאת, רק לאחר אזהרה מפורשת שינהגו כך אם לא יניח את הסכין מידו. כל שוטר הנמצא במצב של סכנת חיים אל מול אדם חמוש בסכין המאיים ליטול את חייו רשאי ואף חייב לירות כדי לנטרל את הסכנה ולהציל את חיי האזרחים ואת חייו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
סרגיי חנוכייב
באדיבות המשפחה
מומלצים