שתף קטע נבחר

רצח עו"ד חכם: אבוטבול לא היה שבע רצון מהייצוג - והזמין את החיסול

המשטרה מתכוונת להגיש כתב אישום נגד העבריין, שהופלל על ידי סוכן סמוי שהוכנס לתאו והקליט אותו. על פי החשד, אבוטבול לא היה מרוצה מהייצוג שלו במהלך משפטו על ניהול ארגון פשיעה, והוציא לפועל את הרצח מהמעצר. בערוץ 2 דווח כי הסוכן הוא אסיר עולם שכבר ריצה 30 שנות מאסר, ויזכה לחנינה על תנאי מהנשיא

 

 

תשע שנים לאחר רצח עו"ד יורם חכם הודיעה היום (ה') המשטרה שהיא מתכוונת להגיש נגד העבריין אסי אבוטבול כתב אישום בגין החיסול, כמו גם בגין רצח ארתור רוזן ב-1999. אבוטבול מרצה בימים אלה עונש מאסר של 17 שנה על ניהול ארגון פשיעה, ופענוח פרשת רצח עורך הדין התאפשר הודות לסוכן סמוי שהושתל בתאו במשך תקופה ארוכה, הקליט אותו ואסף נגדו ראיות. כתב האישום יוגש ככל הנראה בשבוע הבא.

 

כתב האישום עדיין לא נוסח באופן סופי, אולם במשטרה ובפרקליטות יטענו שאבוטבול ביקש לרצוח את עו"ד חכם משום שלא היה שבע רצון מהייצוג שלו. על פי המדינה, את הרצח הוא הוציא לפועל אף שכבר היה עצור עד תום ההליכים וניהל את משפטו בגין ניהול ארגון פשיעה.

 

במשטרה טוענים שידעו מהרגע הראשון שאבוטבול אחראי למעשה, אולם לא היו ראיות לכך. במסגרת תרגיל חקירה שביצעו ביאחב"ל, הוכנס לתאו אסיר שהיה חברו, וזה הקליט אותו מדבר על רצח עו"ד חכם.

ארכיון. עו"ד חכם ואבוטבול יחד בביהמ"ש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ארכיון. עו"ד חכם ואבוטבול יחד בביהמ"ש(צילום: מוטי קמחי)

זירת הרצח של עו"ד יורם חכם (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
זירת הרצח של עו"ד יורם חכם(צילום: עופר עמרם)
 

ארתור רוזן. שלושה קליעים בגופה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
ארתור רוזן. שלושה קליעים בגופה(צילום: אלעד גרשגורן)

אותו סוכן סייע לפענח גם את רצח ארתור רוזן, וכן עיבה את הראיות נגד אבוטבול בכתב האישום שהוגש נגדו על רצח משה הדס. עורך דינו של אבוטבול, אבי כהן, מסר מוקדם יותר: "לצערי, הוחלט על הגשת כתב האישום. אני מתאר לעצמי שמדובר בתיק סבוך ומורכב ולא בכדי נזקקה המשטרה ל-90 ימי מעצר עד להגשת כתב האישום. אבוטבול טוען לחפותו ונצטרך ללמוד את חומר החקירה לאחר הגשת כתב האישום".

 

בערוץ 2 דווח כי האיש שהפליל את אבוטבול הוא אסיר עולם שנמצא בכלא כבר 30 שנה בעקבות רצח שביצע במהלך שוד. הוא נמלט בזמנו לבלגיה, שם ביצע פשעים נוספים, והוסגר לישראל. לפי הדיווח, בתמורה להפעלה החריגה שלו כסוכן, הפרקליטות סיכמה איתו כי יזכה לחנינה על תנאי מהנשיא בתום עדותו בתיק ויגורש מהארץ למשך 10 שנים. אם יחזור לארץ במהלך התקופה הזו הוא יוחזר לתאו.

 

בערוץ 10 דווח כי הסוכן הסמוי "חצה את קווים" כדי להפליל את אבוטבול לאחר שמצא פתק בתאו של ראש ארגון הפשע שבו לכאורה שורבב שמו של העד בהקשר של עסקה עתידית שמתכוון אבוטבול להציע ליאחב"ל כדי להביא לשחרורו המוקדם. באותו פתק, לפי הדיווח, הציע אבוטבול לנדב בעצמו למשטרה פרטים על הרצח של חכם ולהטיל את האשמה על אנשים אחרים, והעד חשש לגורל שחרורו שלו מהכלא.

 

חכם נרצח ב-11 ביוני 2008 באמצעות הפעלת מטען חבלה שהוצמד למכוניתו בעת שנסע ברחוב יגאל אלון בתל אביב. במשך שנים לא הבשילה החקירה לכדי כתב אישום. עם פרוץ חקירת פרשה 512 הפכו החשדות נגד אבוטבול לרשמיים והוא נעצר עם אחרים בחשד למעורבות ברצח. בתקופה האחרונה, כאמור, הפכו החשדות ממעורבות - לחשד לרצח.

 

גופתו של רוזן נמצאה לפני 18 שנה מוטלת בצד כביש 2, סמוך לאור עקיבא. תחילה נפתחה חקירה בחשד למעורבות בתאונת דרכים, אך בעקבות ממצאים שאותרו עלה החשד כי הקורבן נרצח. הגופה נשלחה למכון לרפואה משפטית באבו כביר ונמצאו בה שלושה קליעי אקדח. החוקרים שחזרו לזירה שבה נמצאה הגופה מצאו במקום כתמי דם ותרמילי כדורים שלפי החשד פגעו ברוזן.

 

בית המשפט העליון האריך את מעצרו של אבוטבול (שכאמור ממילא מרצה עונש מאסר) עד 29 באוגוסט 17 לצורך הכנת כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים. המעצר הוארך בהסכמת הצדדים לאחר הגשת הצהרת התובע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אסי אבוטבול ועו"ד חכם ז"ל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים