שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ארה”ב לאו”ם: לא לפרסם שמות חברות שעושות עסקים בהתנחלויות
  ה"רשימה השחורה" של האו"ם עם שמות החברות האמריקאיות אשר נוהגות לעשות עסקים בהתנחלויות ישראליות עומדת להתפרסם והממשל האמריקאי פועל למניעת חשפית שמותיהן. מדוע?

  הממשל האמריקאי הגיש בקשה רשמית לארגון האו"ם בנוגע לרשימת החברות האמריקאיות שעושות עסקים עם או בהתנחלויות ישראליות. בממשל מקווים שבאו"ם לא יפרסמו את הרשימה כפי שתוכנן תחילה.

   

  מאגר השמות של החברות האמריקאיות, לו קוראים בוושינגטון "רשימה שחורה", אושר על ידי מועצת זכויות האדם של האו"ם במרץ 2016 וכולל חברות כמו Caterpillar, Trip Advisor, Priceline.com ו-AirBnB. עוד הוחלט שהרשימה תעודכן כל שנה.

   

  זייד אל חוסיין, יו"ר המועצה לזכויות אדם של האו"ם, אמר לנציגים אמריקאים שהוא מתכוון לפרסם את הרשימה בסוף השנה וביקש ממדינות בהן יש משרדים ראשיים של החברות תגובות לרשימה עד האחד בספטמבר, כך על פי דיווח של ה"וושינגטון פוסט".

   

  בקשה רשמית. ניקי היילי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  בקשה רשמית. ניקי היילי(צילום: רויטרס)

   

  עוד דווח בעיתון שאל-חוסיין, ששימש בעבר כשגריר הירדני בארצות הברית, עדיין מתכנן לפרסם את הרשימה, בטענה שהיא תהיה שמישה עבור צרכנים ומטיילים.

  הרשימה אמורה להתפרסם לאחר שכבר נדחה פרסומה פעם אחת בעקבות בקשה דומה של ארצות הברית. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, מסר שהרשימה מהווה "ביטוי מודרני לאנטישמיות".

   

  הרשימה שתפורסם משמשת רק כמאגר מידע לשימוש של מדינות, חברות וצרכנים שעלולים להחרים את החברות הללו. באופן רשמי אין למועצת זכויות האדם שום יכולת להטיל עליהן סנקציות, אך הפחד של ארצות הברית הוא שלוועדות אחרות של האו"ם יש את הכוח להטיל סנקציות והן אולי ישתמשו בו בעקבות פרסום הרשימה.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  אל חוסיין. יפרסם את הרשימה עד סוף השנה
  צילום: רויטרס
  מומלצים