שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  "עשיתם בשכל"
  יובל בנאי ושלומי ברכה הקימו ביחד את ‘משינה’, אחת הלהקות הגדולות בהיסטוריה של המוזיקה הישראלית, ועל הדרך הפכו חברים לחיים. עכשיו הם מגיעים לניו יורק למופע זוגי אינטימי. בראיון מיוחד ל’ידיעות אמריקה’ הם מעבירים גם מסר מיוחד לישראלים באמריקה
  את חודש ספטמבר יפתחו הישראלים בארה"ב באווירה מוכרת, כשכמה מהאמנים האהובים ביותר יגיעו היישר מהארץ להופעות מיוחדות ואינטימיות.

  שלומי ברכה ויובל בנאי, מייסדי 'משינה', הלהקה הישראלית האהובה, יגיעו לניו יורק למופע זוגי מסקרן.

  כשאנחנו שואלים אותם בראיון מיוחד ל'ידיעות אמריקה' אם המופע הזוגי מועלה גם בישראל, הם עונים בחיוך: "בארץ אין לנו מופע משותף, אבל זה רעיון טוב ויש מצב שנעשה את זה ואולי אפילו נקים להקה".

   

  את הלהקה, כידוע, הם כבר הקימו מזמן. כשבנאי הדריך בבסיס טירונים של חיל התותחנים, שירת לצדו של שלומי ברכה. באותה תקופה החליטו להקים להקה. בנאי, כך מספרים, הסתייג בתחילה בטענה שלא ידע לשיר, אך לבסוף נעתר, ועוד בבסיס כתבו החיילים בנאי וברכה את שירי אלבומה הראשון של 'משינה'.

  אחרי כמה שינויים בהרכב הלהקה, הפכה עם השנים להיות אחת היציבות והמשפיעות בתרבות הישראלית. "'משינה' זה פרוייקט חיי", סיפר שלמה, "דבר שהתחיל בחדר בצבא עם שני אנשים שלא ידעו כלום והפך לפרויקט חיים”.

   

  אחרי כל כך הרבה אלבומים, הופעות, פרידות וחזרות, השלימו לאחרונה עבודה על אלבום חדש, הראשון אחרי שבע שנים. "כתבנו יחד את המוזיקה ואת הטקסטים, הכל כולל הכל", סיפר ברכה בראיון, "אנחנו בפריחה ובאהבה גדולה. נורא כיף", הוסיף. "האלבום הזה הוא מהטובים שאני זוכר שלנו", אמר בנאי. "נועז, גם במלים וגם במנגינות. שלומי ואני כרגע בשיא של שיתוף הפעולה בינינו, גם בחברות. חזרנו להיות צמד חמד. נהניתי מכל שנייה של עבודה”.

  כשהם בשיא הזה, הם מגיעים להביא אותו אל הקהל המקומי.

   

  "נעלה זכרונות מהביקור הקצרצר שלנו בעולם שעשועני המוזיקה האדיוטיים". בנאי (צילום: רון קדמי) (צילום: רון קדמי)
  "נעלה זכרונות מהביקור הקצרצר שלנו בעולם שעשועני המוזיקה האדיוטיים". בנאי(צילום: רון קדמי)

   

  מה כל אחד מכם מביא לחיבור המוזיקלי הזוגי הזה?

  יובל: ”אנחנו מביאים גם את הדברים שבהם אנחנו שונים זה מזה. שלומי מביא את הרוק הכבד עם הדיסטורשן ואת ההומור המיוחד שלו, ואני מביא יותר את הפולק ואת הרומנטיקה. ואנחנו מביאים כמובן גם את הדברים שבהם אנחנו דומים אחד לשני- העובדה ששנינו נורא אוהבים רוק, שנינו כותבים שירים שמתייחסים למקום שאנחנו גרים בו, מתייחסים אליו בכאב ובאהבה, ולוקחים את הישראליות ומנסים לתרגם אותה ביחד למוזיקה".

   

  השניים עומדים מאחורי כמה מהשירים שכל אחד מאיתנו מכיר היטב. מ'רכבת לילה', 'רומנטיקה עתידנית', 'אהובתי', 'משהו קטן וטוב' ועוד רבים.

   

  לאורך המופע האינטימי במנהטן, יספרו השניים על הדרך שעשו, על הקשר ביניהם והסיפורים המפתיעים מאחורי השירים. "אנחנו תמיד מספרים סיפורים במהלך ההופעה", אומר בנאי. "לכבוד האישיות הטלוויזיוניות, אביב גפן, שגם הוא נמצא בעיר, כנראה שנעלה זכרונות מהביקור הקצרצר שלנו בעולם שעשועוני המוזיקה האידיוטיים".

   

  אביב גפן יופיע בסיטי ווינרי, רק ערב אחד לפניהם, ב-1 בספטמבר למופע אינטימי על הפסנתר ומגיש, יחד עם חברו, ערן מיטלמן והגיטריסט עומרי אגמון מופע עם מיטב שיריו בעיבודים אקוסטיים של פסנתרים וגיטרה. "אור הירח", "האם להיות בך מאוהב", "לילות לבנים", "ועם הזמן", "שיר תקווה", "מחר", "מלאך", "סוף העולם"ועוד רבים.

   

  מה ההבדל בין המופע המתוכנן בניו יורק למופעי משינה הרגילים?

  "זה כמובן מופע הרבה יותר אינטימי, ומכיוון שאנחנו אלה שכתבו את השירים האלה, יש לנו את הפריבילגיה להציע פרשנות אחרת לשירים מוכרים ואהובים, וכמובן יותר שירים מקריירות הסולו שלנו, וגם אנחנו כל כך קרובים פיזית לקהל, שאי אפשר לדעת מה יקרה".

   

  בשנים האחרונות גם ברכה וגם בנאי הוציאו אלבומי סולו והשכילו לשלב בין העבודה כלהקה לבין ההתפתחות האישית והסגנון הפרטי של כל אחד מהם.

   

  במופע תשירו רק 'משינה' או גם כמה משירי הסולו שלכם?

  "נעשה את ה-best of של יובל בנאי ושלומי ברכה”.

   

  בעבר, סיפר ברכה על הקשר ההדוק בין השניים. "כשהכרתי את יובל בצבא הקלטנו את עצמנו מדברים בטייפ", תיאר. "הקול שלו נשמע גדול והקול שלי היה נורא קטן לידו. אמרתי לו, 'שמע, יש לך קול טוב, בוא נקים להקה'. באותו רגע הקמנו את 'משינה'. ברור לי שאני לא זמר־זמר. יש זמרים־זמרים ויש זמרים שהם יותר כותבי שירים ששרים. אנשים שהקול שלהם שנוי במחלוקת. גם אני מהסוג הזה".

   

  "יש אנשים שהם יותר כותבי שירים ששרים. אנשים שהקול שלהם שנוי במחלוקת. גם אני". ברכה (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
  "יש אנשים שהם יותר כותבי שירים ששרים. אנשים שהקול שלהם שנוי במחלוקת. גם אני". ברכה(צילום: טל שחר)

   

  כשנשאל מדוע נדמה שבשנים האחרונות נראה שאת החומרים הטובים שלהם הם מקליטים בנפרד, ענה: "משינה זה אריה גדול. מפלצת שמורכבת מחמישה ראשים והביחד
  הזה יוצר איזה עניין מסוים, שכשאתה לבד אתה יכול לכוון אותו בצורה מאוד ספציפית לאהבות שלך. האלבום האחרון שלנו, 'יהלומים בשמיים', הוא בעצם תיעוד של תקופה לא פשוטה, שתועדה גם בסרט 'המכונה'. תקופה מאתגרת לכל אחד מאיתנו באישי שלו וגם בביחד. יכול להיות שציפו מאיתנו לעשות איזה מהפך או משהו באלבום ההוא. זה אלבום חשוב, לדעתי, עם שירים טובים. אבל אני חושב שמאז שהתפרקנו וחזרנו, קצת נזהרנו אחד על השני באלבומים. ואני לא יודע אם זה עבד כל כך לטובתנו, ההתחשבות אחד בשני".

   

  את הימים שלהם בתכנית הריאליטי 'דה וויס', נראה שהם מעדיפים לשכוח, אבל עושה רושם שעל קידום מוזיקאים חדשים הם לא מוותרים. על הבמה בווריק בניו יורק, יעלו השניים ב-2 בספטמבר ויארחו כמה אמנים.

   

  מי יופיעו איתכם?

  "עומר 'ג׳ו' נווה, מוזיקאי צעיר ומוכשר, שאלישע בנאי, הבן שלי, הכיר למשינה. הוא מולטי-טאלנט, שלמד מוזיקה בליברפול ומנגן בימים אלה עם פורטיס, אלישע בנאי ומשינה. וגליה חי, שהיא נגנית ויולה נהדרת, שמנגנת עם משינה ועם עוד הרבה אמנים ישראלים אחרים, והיא גם זמרת ואמנית מוכשרת בזכות עצמה".

   

   

  מה ההבדל בהכנות, בתחושה או בהופעה עצמה, כשזה בניו יורק ולא בישראל?

  "רק הג׳ט לג. אנחנו נותנים את המקסימום בכל מקום שבו אנחנו מופיעים בעולם: קוסטה ריקה, ג׳איפור, ניו יורק או באר שבע".

   

  רק בפברואר האחרון הגיע בנאי לניו יורק כדי להינשא לזוגתו ואם בנו, עמליה רוזנבלום. באותם ימים יצא לסיבוב הופעות בארה"ב עם 'משינה' וסיפר לנו אז על התחושות. "ההרגשה מדהימה", סיפר בנאי אחרי המופע בניו יורק."הקהל מדהים, קיבלנו אהבה גדולה ונהנינו מאוד מהעיר. זו עיר שתמיד מתחדשת גם אם אתה לא נמצא פה יומיים. אין דברים כאלה בעולם". גם הפעם, השניים מתכננים להגיע לביזנס וקצת פלז'ר.

   

  איך אתם מתכננים לבלות כאן?

  "נאכל סושי ותמיד יש סכנה שנחזור עם עוד כמה גיטרות”.

   

  על האלבום החדש שלהם, הם כנראה לא ידברו יותר מדי, אבל בראיון סיפרו לאחרונה על השירים שצפוים לצאת."אני יכול להגיד שיש שם שירים שאנחנו מאוד מרוצים מהם", סיפר אז ברכה, "והרבה זמן לא הייתה לנו הרגשה כזו, יש באלבום הזה הרבה עומק מבחינה רגשית". "זו אמורה להיות מוזיקה מעניינת ומגניבה", הוסיף בנאי, "ושם אני חושב שהצלחנו. האלבום הזה הוא לא משהו שמצפים לשמוע מאיתנו לדעתי. זה אלבום עשירי במדינה שהרוק לא קל בה. סוג של נס. אני מלא גאווה על הלהקה שקיימת יותר מ-30 שנה ויש לה כוח לעשות עוד אלבום”.

   

  מפתיע לגלות שגם אמריקאים לא ישראלים מגיעים להופעות שלכם כאן?

  "לא, היום יש בעולם הרבה יותר פתיחות ועניין במוזיקה בינלאומית, בזכות הרשת, וזה טבעי לגמרי שקהל מתוחכם כמו שיש בניו יורק, ירצה לשמוע מה קורה בישראל, ולא רק דרך החדשות".

   

  לסיום, יש לכם מסר לקהל הישראלי באמריקה?

  "עשיתם בשכל".

   

  www.teev.com

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""עשיתם בשכל""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים