שתף קטע נבחר

שיכון ובינוי: 90 שנה של בנייה והגנה למען עולם טוב

שיכון ובינוי מקבוצת אריסון השקעות פועלת בישראל ובכ-20 מדינות שונות בעולם בענפי התשתיות, הבנייה, הנדל"ן, האנרגיה המתחדשת, הזכיינות והסביבה. בפרויקטים שלה שיכון ובינוי מאזנת בין הצורך לפתח ולבנות את סביבת החיים האנושית למחויבות להגן על ערכים סביבתיים, חברתיים וכלכליים. בונים עולם

בשיתוף Superbrands

 

קבוצת שיכון ובינוי פועלת בארץ ובעולם כבר למעלה מ-90 שנה, ואימצה בחזונה את גישת הקיימות, במטרה להיות קבוצה עסקית היוצרת סביבת חיים בת-קיימא. השנה הרחיבה הקבוצה את תוכנית BuildUp המאפשרת ליזמים לקדם הליכי חדשנות בבנייה ופתחה בפרויקט חדש בטקסס, ארה"ב.

 

סיפורן של חברות קבוצת שיכון ובינוי שזור בסיפורה של המדינה. הוותיקה בחברות הקבוצה, סולל בונה, נוסדה בשנת 1924 תחת השם "המשרד לעבודות ציבוריות". עם הקמתה יועדה החברה להפוך לזרוע המבצעת של ההסתדרות בתחומי הבנייה והעבודות הציבוריות בארץ ישראל, וכן כמכשיר לקליטת עלייה ולהכשרה מקצועית של עובדים.

 

במהלך השנים, ולצד בנייתן של מאות אלפי דירות ובניינים בכל רחבי הארץ, הייתה החברה שותפה להקמת הפרויקטים המובילים במדינה, החל בבניית הנמל הראשון בארץ ישראל ומפעל החשמל בנהריים, דרך הקמת משכן הכנסת, המוביל הארצי וכלה בהקמת מנהרות הכרמל ומתקן ההתפלה בחדרה.

 

הפעילות הבינלאומית של חברות הקבוצה החלה כבר בשנות ה-50 של המאה שעברה, כאשר שרת החוץ דאז גולדה מאיר (שכיהנה לפני כן כחשבת בסולל בונה) ראתה חשיבות לאומית ביצירת קשרים עם מדינות אפריקה המתפתחותף וגייסה את סולל בונה לביצוע המשימה.

 

בשנת 1989 הועברה השליטה בסולל בונה לידי קונצרן שיכון ובינוי, ובשנת 1996 נרכשה הקבוצה על ידי העובדים וחברת אריסון השקעות. בשנת 2006 רכשה אריסון השקעות את מרבית מניות העובדים - והפכה לבעלת השליטה בחברה.

 

כיום, שיכון ובינוי מקבוצת אריסון השקעות היא קבוצת תשתיות ונדל"ן גלובלית, הפועלת בישראל ובכ-20 מדינות שונות בעולם. החברות בקבוצה פועלות בענפי התשתיות, הבנייה, הנדל"ן, האנרגיה המתחדשת, הזכיינות והסביבה על תחומיהם השונים, לרבות סלילה ותשתית, קבלנות בנייה, ייזום נדל"ן ובניית שכונות מגורים על פי התקן לבנייה ירוקה, הקמה והשכרה של נכסים מניבים, טיהור וטיפול במים ועוד.

 

חזון הקיימוּת של שיכון ובינוי

ההגדרה המקובלת בעולם לקיימוּת (Sustainability) היא "פיתוח העונה על צרכי ההווה, מבלי לפגוע ביכולת הדורות הבאים לענות על צרכיהם שלהם" (ועידת ברונטלד 1987). הגדרה זו מבטאת את השאיפה לאזן בין הצורך לפתח ולבנות את סביבת החיים האנושית, לבין המחויבות להגן על ערכים סביבתיים, חברתיים וכלכליים, הנדרשים כדי להבטיח כי העולם שנשאר לדורות הבאים יהיה כזה שטוב לחיות בו.

 

כחברה בינלאומית העוסקת בתחומי הבנייה והתשתיות עם השפעה ארוכת טווח על הסביבה הטבעית והאנושית, הצטרפה שיכון ובינוי למגמה העולמית של גיבוש שיטות התנהלות המקדמות קיימוּת.

 

הטמעת ערך הקיימוּת בחברה וקידום קשרי קהילה

על מנת להפוך את עקרונות הקיימוּת לנדבך מרכזי בכל רבדי הפעילות שלה ולהטמיעם בתרבות הארגונית, הוקמה מחלקת קיימוּת במטה החברה, מונה לקבוצה סמנכ"ל קיימוּת ונציגי קיימוּת שולבו בכל אחת מהחברות הבנות. במקביל, עובדי החברה עוברים סדנאות ומשתתפים על בסיס קבוע בקורסים מקצועיים בענייני קיימוּת.

 

בפרויקטים שהחברה מקימה מוטמעים סטנדרטים גבוהים של בנייה ירוקה, תוך שימוש חוזר בחומרים וחיסכון במשאבים. החברה משקיעה משאבי מחקר ופיתוח בתחום הבנייה הירוקה, והיא נוקטת צעדים יזומים להגנת החי והצומח במקומות שבהם היא פעילה.

 

במקביל להטמעת ערכי הקיימוּת בתוך הארגון, פועלת שיכון ובינוי לקידום ערכים במגוון ערוצים:

שיתוף מחזיקי עניין. בכל אחד מהאתרים בהם היא פועלת, יוצרת שיכון ובינוי דיאלוג עם בעלי העניין הרלוונטיים, המשפיעים והמושפעים מצעדיה באזור. יצירת הדיאלוג מפחיתה חששות ותורמת ליחסי שכנות תקינים ולמהלך שוטף ותקין של הפרויקט.

 

בניית תשתיות ירוקות. החברה פועלת לטובת הקמה ובנייה של תשתיות תחבורה ואנרגיה, תוך שימת דגש על תהליכים ואמצעים המקדמים שמירה על הסביבה, מיחזור חומרים, אמצעים לטיפול במי נגר ועוד.

 

בנייה ירוקה. בתשע השנים האחרונות שיכון ובינוי מובילה את תחום הבנייה הירוקה בישראל. בשנים אלה בנתה שיכון ובינוי אלפי דירות בהתאם לתקן ישראלי לבנייה ירוקה לרווחת לקוחותיה ולטובת הסביבה.

 

בנוסף, החברה בונה פרויקטים מיוחדים בהתאם לתקן LEED האמריקני. בין פרויקטים אלו ניתן להזכיר את מעונות ברושים באוניברסיטת תל אביב, קניון שער הצפון, ושכונת צוקי השמורה בנתניה. בשנת 2017 שיכון ובינוי איכלסה את פרויקט כפר גנים, שהפך לפרויקט הראשון למגורים בישראל שקיבל שלושה כוכבים על פי התקן לבנייה ירוקה.

 

תקשור הקיימוּת לציבור

כבר היום ישראלים רבים חווים את חזון הקיימוּת של שיכון ובינוי. החל בדיירי השכונות הירוקות, דרך המבקרים במבני ציבור ירוקים והקונים במרכזי קניות ידידותיים לסביבה ועד נוסעים בדרכים המתחשבות בטבע או בצרכנים של אנרגיה ירוקה.

 

מסקרים שערכה שיכון ובינוי בתחילת הדרך עלה כי 40% מהישראלים פירשו את המושג קיימוּת כשמירה על הסביבה. מעטים מהנשאלים ידעו להגיד כי קיימוּת נוגעת גם להיבטים כלכליים או להיבטים חברתיים-קהילתיים.

 

באתר האינטרנט של הקבוצה ניתן למצוא מידע נוסף בנושא הקיימוּת ותכנים בנוגע לחידושים, מחקרים ומאמרי דעה. חלק מהתכנים מופיע גם בערוץ המשותף לשיכון ובינוי ו-ynet העוסק בענייני קיימוּת וכלכלה ירוקה.

 

בעקבות מהלך התקשור עקבי וארוך טווח נחשפו מיליוני ישראלים למושג ולעקרונות הקיימוּת, ועלתה המודעות וההבנה של קיימות ובנייה ירוקה בקרב כלל הציבור. בנוסף, צרכנים רבים למדו כי קיימוּת היא הרבה מעבר לשמירה על איכות הסביבה.

 

על פי סקרי שוק שערכה החברה, נמצא כי היא ממוצבת כמובילה וכנושאת דגל הקיימוּת בישראל ונתפשת כחברה המשקיעה משאבים גדולים במטרה ליצור סביבת חיים טובה יותר.

 

Build Up - תוכנית החדשנות של שיכון ובינוי

בסוף שנת 2015 השיקה שיכון ובינוי את BuildUp - תוכנית החדשנות של הקבוצה. התוכנית פותחת את שערי החברה בפני יזמים במודל של Open Innovation (חדשנות פתוחה) במטרה לשלב וליישם רעיונות חדשניים בפעילות השוטפת של החברה.

 

BuildUp מהווה חלק ממהלך נרחב יותר של קבוצת שיכון ובינוי בעולם החדשנות, שנועד לאפשר ליזמים מחוץ לארגון לשלב טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך פרי המצאתם, במסגרת פעילויות הקבוצה.

 

במסגרת התוכנית, שיכון ובינוי מאפשרת ליזמים וחברות הזנק לבדוק את הרעיונות שלהם בפרויקטים של החברה בארץ ובעולם, ובכך מספקת להם הזדמנות לחדור לתחום הבנייה, שנחשב לענף שמרני. כחלק מחזון הקיימות של שיכון ובינוי, לשיפור איכות החיים של תושבי הערים תוך מזעור נזקים סביבתיים, התוכנית נותנת דגש גם למיזמים בתחום הערים החכמות במהלכם מוטמעות טכנולוגיות חדשניות במרחב העירוני. כ-400 רעיונות חדשניים נשלחו לתוכנית, ומתוכם מיושמים כ-11 פיילוטים באתרי הבנייה של הקבוצה.

 

דברים שלא ידעת על שיכון ובינוי

שיכון ובינוי השתתפה בבניית הנמל הראשון בארץ ישראל, משכן הכנסת וסלילת כביש 6.

שיכון ובינוי פעילה בארבע יבשות וב-20 מדינות בעולם בתחומי התשתיות, הנדל"ן, והאנרגיה המתחדשת.

שיכון ובינוי מיישמת את עקרונות הקיימוּת בכל תחומי הפעילות שלה.

מאז 2009 בונה שיכון ובינוי בונה את כל בנייני המגורים שלה על פי תקנים לבנייה ירוקה.

שיכון ובינוי פועלת להרחבת המודעות לגישת הקיימוּת בקרב הציבור בישראל.

בניין שיכון ובינוי באיירפורט סיטי תוכנן על פי עקרונות הקיימוּת וקיבל הסמכה לתקן הבינלאומי LEED Gold לבנייה ירוקה.

על פי מדד המותגים של גלובס, שיכון ובינוי נמצאת במקום הראשון מבין החברות לנדל"ן למגורים.

 

אבני דרך בחיי שיכון ובינוי

1924 - הקמת חברת סולל בונה.

1927 - החברה מקימה את מפעל החשמל ההידרואלקטרי בנהריים.

1936 - בניית נמל תל אביב.

1960 - הקמת משכן כנסת ישראל.

2006 - אריסון השקעות הופכת לבעלת שליטה בחברה; שיכון ובינוי מאמצת את חזון הקיימוּת.

2007 - תחילת העבודה על פרויקט מנהרות הכרמל בחיפה.

2012 - איכלוס פרויקט פיור חלומות השרון בקרית השרון בנתניה - בניין ראשון שתוכנן לפי עקרונות בנייה ירוקה, ובדירוג מצטיין.

2014 - ביצוע השלב הראשון באכלוס מעונות הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב (מתחם ברושים).

2015 - הקמת פרויקט תחנת כח תרמו סולארית, אשלים.

2016 - השקת תכנית החדשנות Build Up.

2017 - השקת מגה פרויקט בטקסס, ארה"ב, להקמת Manages Lanes.

 

בשיתוף Superbrands

לפנייה לכתב/ת
מומלצים