שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  זהירות, סכנה! מתי צריך להזמין חשמלאי במהירות האפשרית?
  רעשים מלוח החשמל, ריח שרוף סמוך לשקע חשמלי או התחשמלות ממכשיר חשמלי - כל אלה סיבות הדרוש הזמנתו המיידית של חשמלאי. אתר "המקצוענים" עם כמה טיפים מצילי חיים

  יש סידורים בבית שאנו דוחים במשך שנים: התמונה שצריך למסגר, המדף שמחכה לתלייה, הידיות שדורשות החלפה והקיר שצריך לצבוע מחדש. אך עם זאת, ישנם מקרים שבהם המילה "צריך" הופכת להיות הרבה יותר קריטית, שכן זה יכול לעלות לכם בחייכם או בחיי הקרובים לכם. אלו המקרים שבהם חייבים להזמין חשמלאי מוסמך ללא דיחוי, לפניכם הסקירה.

   

  עוד כתבות בנושא:

  מים חמים ומהר: הכל על מאיץ חום בדוד

  דוד שמש: העיקר האמינות

  להתקין דוד שמש במקום דוד חשמל - זה כדאי?

   

    (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  רעשים או ריח שרוף מארון החשמל  

  "רעש מלוח החשמל יכול לנבוע משתי סיבות עיקריות, בעיה ברכיב אלקטרוני מכני או מגע רופף של חוטי חשמל", אומר איציק דריי מחשמל ומיזוג באתר "המקצוענים".

   

  "הזמזום שמגיע מהמגען (רכיב אלקטרוני שמגיע מהלוח), לרוב קורה מפני שהסליל המכני שלו התבלה. הפתרון הוא להחליף רכיב. הזמזום שמגיע כתוצאה ממגע רופף הוא מסוכן ביותר, ונגרם מפני שמגע החשמל רופף, מה שמייצר ניצוצות אשר יכולים לגרום להתלקחות ומלווה לעתים בריח שרוף. במקרה כזה התיקון יכול להיות של חיזוק נקודתי של מקור התקלה או הסרה של אותו חוט שנחרך".

   

  מה חשוב לעשות מיידית? "במקרה כזה מומלץ להוריד מיידית את המתג הראשי של לוח החשמל, כדי שאותו מעגל עומס שמייצר את הזרם ייפסק", אומר דריי. "בכך מנטרלים את הסיכון, אך חשוב מאוד להזמין חשמלאי מוסמך לטיפול בבעיה ללא דיחוי".

   

  גם אם אתם מרגישים שאתם בטוחים שמדובר רק בבורג רופף או במגע שתוכלו לחזק בעצמכם, אל תעשו זאת. "התעסקות עם לוח החשמל עלולה לגרום להתחשמלות", אומרים במוקד. "הזמינו חשמלאי מוסמך בעל רישיון בתוקף, על מנת שיבדוק את לוח החשמל ויבצע את התיקון שצריך. אמנם זו בדיקה שאורכת רק 3 דקות, אך היא יכולה להציל חיים".

   

  ריח שרוף משקע חשמל

  אין ספק שריח שרוף משקע החשמל צריך להדליק נורה אדומה. "לריח השרוף שתי סיבות עיקריות", אומר דריי. "הסיבה הראשונה היא חוטי חשמל רופפים. אם הם אינם מהודקים כמו שצריך המכשיר החשמלי שחיברתם לשקע יגרום לחימום החוטים ולהרס של שכבת הבידוד. הסיבה השנייה היא חיבור מכשיר חשמלי לא מתאים. מכשירים שנחשבים לצרכני חשמל כבדים (מזגן, מכונת כביסה) לא יכולים להיות מחוברים לשקע חשמל רגיל אלא לשקע נפרד המותאם להם".

    

  מה יעשה חשמלאי? "חשמלאי מקצועי יבחן את השקע ואת מצב הכיסוי העליון שלו", אומר דריי. "אם הכיסוי העליון שרוף, סביר להניח שחוטי החשמל כבר שרופים ויש צורך להתחבר לנקודה הקרובה שממנה יצאה הסתעפות החוטים. במקרה כזה, חשמלאי יחליף את כל השקע, במידת הצורך יחתוך את החוטים השרופים ויתקין חוטים תקינים במקומם. אם יש צורך להחליף שקע תלת-פאזי שנשרף, עלות התיקון תהיה גבוהה יותר, בגלל שהרכיב עצמו יקר יותר".

   

  למה לשים לב? "יש סימנים מקדימים לפני ששקע נשרף", אומרים במוקד השירות. "אם אתם מזהים שקע שמתחיל להשחיר, אל תחכו שהמצב ידרדר, אלא קראו לחשמלאי. הקפידו לעשות זאת בייחוד בשקעים של מכשירי חשמל שנחשבים לצרכני חשמל גדולים, כמו מזגן ומכונת כביסה".

   

  חדירה של מים ללוח חשמל

  "אם חדרו מים אל מערכת החשמל כתוצאה מעבודה של בעל מקצוע אין להקל בכך ראש ולהמתין עד לייבוש, אלא יש חובה לקרוא מיידית לחשמלאי", מזהיר דריי. "זה יכול להיות קידוח של צנרת בטעות או נזילת מים מהשכנים ובימות החורף גם כתוצאה מחדירת מי גשמים".

   

  התחשמלות קלה ממכשיר חשמלי  

  אם בעת שחיברתם מכשיר חשמלי לשקע הרגשתם התחשמלות קלה, זה הזמן לקרוא לחשמלאי מוסמך. "התחשמלות זו מעידה על כך שממסר הפחת שלכם לא פועל כראוי", אומרים במוקד. "תפקידו של ממסר הפחת הוא להגן ממקרים של התחשמלות ולמנוע אותה. בנוסף, יתכן ומערכת ההארקה, שתפקידה לנתק את זרם החשמל ממכשיר חשמלי שעשוי לגרום להתחשמלות, לא תקינה".

   

  כמה זה עולה? "בדיקה שגרתית של תקינות ההארקה וממסר הפחת תעלה כגובה דמי ביקור - 150-250 שקל", אומרים במוקד השירות. "התקנת נקודת חשמל תעלה 400 שקל ומעלה (בהתאם באורך הקו ובאופי ההתקנה). אם מדובר בשקע תלת-פאזי, עלות החלפתו תהיה לפחות 800 שקל. במקרים אלו, דמי הביקור יקוזזו מעלות התיקון".

   

  מחפשים חשמלאי? לרשימה המלאה

   

  ynet הוא שותף ב"אתר המקצוענים"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "זהירות, סכנה! מתי צריך להזמין חשמלאי במהירות האפשרית?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים