שתף קטע נבחר

משפחת גולדין נגד ליברמן: "למדינת ישראל יש שר ביטחון חלש ופחדן"

שמחה ולאה, הוריו של קצין צה"ל שגופתו מוחזקת בעזה, כינסו מסיבת עיתונאים ובה תקפו את שר הביטחון שטען כי "אסור לחזור על הטעות בעסקת שליט". האב שמחה: "ליברמן טוב בדיבורים וחלש במעשים. אין לו זכות מוסרית לקבל החלטות". כמו כן, ההורים דרשו מראש הממשלה נתניהו למנות מתאם שבויים חדש במקום ליאור לוטן שהתפטר מתפקידו

 

 

פרשת התפטרות מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה: לאה ושמחה גולדין, הוריו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת בידי חמאס מאז מבצע צוק איתן בקיץ 2014, תקפו היום (א') את שר הביטחון אביגדור ליברמן וטענו שהוא לא מפעיל לחץ על חמאס משום ש"למדינת ישראל יש שר ביטחון חלש ופחדן". הם מתחו ביקורת על התבטאותו של ליברמן הבוקר שלפיה יש להמתין לפני איוש מחליף ללוטן, והאב שמחה הצהיר: "שר ביטחון שאומר את הדברים שאמר היום - אין לו שום זכות מוסרית לקבל החלטות, לפקד על צבא, להוביל לקרב".

 

בני הזוג קיימו מסיבת עיתונאים בביתם בכפר סבא, ובה התייחסו להודעתו של ליאור לוטן בשבוע שעבר על עזיבת התפקיד. שמחה גולדין אמר: "הבוקר שר הביטחון ביקש מראש הממשלה שלא למנות מתאם חדש לנושא השבויים והנעדרים. על המחויבות של ליברמן לערכי צה"ל ידברו אחרים. אני מבקש להתייחס לעניין עצמו. מדיניות ישראל בנושא השבויים והנעדרים נקבעה מאז קום המדינה תמיד על ידי ראש הממשלה. זו האחריות והסמכות שבאה עם התפקיד. אני פונה לראש הממשלה נתניהו: יש למנות מיד מתאם לענייני השבויים והנעדרים. אסור להפקיר את הדר ואורון שאול אפילו ליום אחד.

 

"עליך לשמור על ערכי צה"ל ולהחזיר את הדר ואורון. הבן שלנו הוא לא עסקה. אני מבקש מכל הכוחות הפולטיים: אל תהפכו את הדר הגיבור למחיר. החיים שלנו זה לא דבר שאפשר לדבר עליו במונחים של שוק. מהיום הראשון אנו דורשים לשנות את המשוואה ולהפעיל לחץ על חמאס".

שר הביטחון אביגדור ליברמן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שר הביטחון אביגדור ליברמן(צילום: AFP)

לאה ושמחה גולדין (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
לאה ושמחה גולדין(צילום: שאול גולן)
 

גולדין הוסיף: "לכל דבר שאומר ראש הממשלה יש משמעות גדולה, במיוחד כשהדברים נאמרים בשיחות סגורות. אנחנו מאמינים לנתניהו. זה הזמן של ראש הממשלה לפעול ולמנות באופן מיידי מתאם חדש שייכנס לנעליו של ליאור, שיקבל רוח גבית של ראש הממשלה ושיזכה לאמון המשפחות. בהודעה שהיום פרסם שר הביטחון ליברמן אפילו אנחנו הצלחנו למצוא נקודת אור. ליברמן למעשה מאמץ את הגישה שלנו ורוצה לשנות את המשוואה של הסכמים מול אויבים. גם אנחנו שותפים לדעה שמדינת ישראל חתמה בעבר על הסכמים מנופחים.

 

"ללא לחץ על החמאס לעולם לא נגיע לארץ המובטחת. ליברמן מכיר היטב את העמדה שלנו. הסיבה שהוא לא מאמץ אותה היא כי יש למדינת ישראל שר ביטחון פחדן. הוא טוב בדיבורים וחלש במעשים. אנחנו דורשים ליישם את החלטות הקבינט שהתקבלו בינואר האחרון. לא להחזיר את הגופות של מחבלי חמאס. להפסיק מיידית את כל ביקורי האסירים בכלא. רבותיי, הגיע הזמן לשים סוף לקייטנה הזו".

רעייתו לאה גולדין אמרה כי ההתפטרות של לוטן מצביעה על כך שקיבל משימה מדינית אך לא זכה לגיבוי מדיני. "עם ההצהרה של ליברמן - הכל ברור", אמרה והוסיפה: "לפני קצת יותר משנה, בטקס הזיכרון לצוק איתן בהר הרצל, הייתה התפרצות של משפחות שכולות נגד ביבי נתניהו. מיד לאחר מכן הוא ביקש מאיתנו לגשת איתו לפגישה. הייתה לנו הזדמנות מדהימה לפגישה באזור החניה, מאחורי המכוניות. מצאנו את עצמנו ישובים על ארגזים וחלקנו עומדים. ניהלנו איתו שם שיחה מלב אל לב. שיחה אישית. בשיחה הזו ביקשנו לדעת מה התקדם. להזכירכם, האירוע הזה היה מיד לאחר ההסכם הטורקי. הבטיחו לנו שהדר ואורון יהיו חלק מההסכם.

 

"במהלך השיחה הוא פנה אלינו וביקש את דעתנו לגבי הדיון שעומד להיות בקבינט בנושא דו"ח שמגר. הסתכלתי עליו בעיניים ואמרתי לו: 'לא משנים את החוקים בזמן שיש חיילים בעזה'. מיד ראש הממשלה אמר לי: 'נכון, את צודקת, ואני מחויב לעניין הזה'. מאז ראש הממשלה אימץ את העמדה הזו. מאז הפגישה ההיא נתניהו עמד בהבטחה הזו. אני מבקשת מראש הממשלה: המשך לעמוד בעמדתך. תמנה מתאם חדש והשב לנו לעם ישראל את הדר ואורון".

 

לשאלה מדוע אינם יוצאים להפגנות כפי שעשתה בזמנו משפחתו של גלעד שליט, ענתה גולדין: "למדתי מבעלי ההיסטוריון שאת המלחמה הבאה לא מנהלים על פי המלחמה שהייתה. לצערי ההתנהלות של משפחת שליט יצרה פה שיתוק. 'סינדרום גלעד שליט' אנחנו קוראים לזה. אנחנו מבקשים ליצור לחץ ציבורי על מקבלי ההחלטות. זו הדרך שבה בחרנו עד שנחליט לשנות אותה. הציבור צריך לחנך את המנהיגים שלו אם הם לא מתנהגים כמו שצריך".

אל"מ (מיל') ליאור לוטן (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
אל"מ (מיל') ליאור לוטן(צילום: עופר עמרם)

ביום חמישי האחרון הודיע אל"מ (מיל') לוטן שביקש מבנימין נתניהו לעזוב. הוא הסביר שהתפקיד תובעני ברמה המקצועית והאנושית, ולכן נכון לבצע בו החלפת אישים כל כמה שנים.

 

כבר אחרי הודעתו הצהירה משפחת גולדין שהיא חשה ש"ננטשה על ידי הממשלה" ורמזה שלא נעשה די כדי להחזיר את גופותיהם של בנם ושל אורון שאול שנהרג גם הוא במבצע בעזה לפני שלוש שנים. לדבריהם, "ההתפטרות של לוטן היא כתב אישום חריף נגד אוזלת היד של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן בעניין השבתם הביתה של אורון שאול והדר גולדין".

 

הבוקר הגיב השר ליברמן לדברים ובהודעה שפרסם טען: "אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט. באותה עסקה שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל מחמוד קוואסמה ששוחרר לרצועה ומימן את חטיפת שלושת הנערים, ויחיא סינוואר שמנהיג את חמאס ברצועת עזה. 202 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו מאז על ידי מערכת הביטחון על מעורבות בטרור. שבעה ישראלים נרצחו במעורבות ישירה או עקיפה של משוחררי אותה עסקה.

 

"לכן, לפני מינוי מחליף לליאור לוטן, חשוב לאמץ את דו"ח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה, ובעיקר לעמוד נחושים מול אויבינו, ולהבהיר להם שאין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל".

 

אמו של סמ"ר אורון שאול, זהבה שאול, אמרה בתגובה לדברי ליברמן: "שר הביטחון, העומד בראש המערכת הצבאית, מעודד הפקרה של חיילי צה״ל. לצערנו הוא לא הפנים עדיין שחוסר המעש בהחזרת חיילי צה"ל, שהגנו על אזרחי המדינה שישבו 50 יום במקלטים, גורמות לרוב הדומם במדינת ישראל לא לשלוח את ילדיהם לשרת ביחידות קרביות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
לאה ושמחה גולדין, היום
צילום: שאול גולן
מומלצים