שתף קטע נבחר

נתניהו למזכ"ל האו"ם: "לא נאפשר עניבת חנק, איראן בונה אתרי טילים מדויקים גם בסוריה"

במסגרת מסעו הראשון בארץ נפגש מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש עם ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה ריבלין. "לעיתים אני לא מסכים עם מדיניות ישראל, אך ננהג בה בשיוויוניות", אמר גוטרש. נתניהו: "איראן וחיזבאללה מתכננות שתי חזיתות מלחמה". ריבלין: "הפסיקו את האפליה נגד ישראל"

 

 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש החל הבוקר (יום ב') את ביקורו הראשון בישראל במסגרת מסעו במזרח התיכון. את הביקור הוא פתח ב"יד ושם" ומשם המשיך לפגישות עם נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. "איראן בונה אתרים לייצור טילים מונחים מדויקים בסוריה וגם בלבנון", אמר לו נתניהו. "המנדט של האו"ם הוא לעשות שלום, אך הוא מאפשר הסתה פלסטינית במסדרונותיו", הוסיף. מוקדם יותר קרא הנשיא ריבלין לגוטרש "להפסיק את האפליה נגד ישראל בכמה שלוחות של האו"ם". בתגובה לדבריהם אמר גוטרש: "כל המדינות יקבלו יחס שוויוני מצד מזכ"ל האו"ם. חובתי היא להיות שליח של שלום".

 

בנאומו אמר נתניהו כי "האו"ם קיבל מנדט למנוע את התחמשות החיזבאללה, אך אלפי כלי נשק נכנסים ללבנון ומפרים את החלטת האו"ם. איראן עסוקה בלהפוך את סוריה לבסיס להתבצרות צבאית, והיא מבקשת להשתמש בסוריה ובלבנון כחזיתות מלחמה למימוש מטרתה המוצהרת של השמדת ישראל. היא גם בונה אתרים לייצור טילים מונחים מדוייקים למטרה זאת גם בסוריה וגם בלבנון. זה דבר שישראל אינה יכולה לקבל. זה דבר שלאו"ם אסור לקבל. בכוונתי לשוחח איתך בצורה נרחבת על כך ועל משימות אחרות שלדעתי חשובות למען יצירת שלום וביטחון בעולם".

 

 

נתניהו עם מזכ"ל האו"ם גוטרש (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו עם מזכ"ל האו"ם גוטרש(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

נתניהו מציג לגוטרש תמונות של החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו מציג לגוטרש תמונות של החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

מתקנים בסוריה (משמאל) שנחשדים כמפעלי טילים כמו באיראן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתקנים בסוריה (משמאל) שנחשדים כמפעלי טילים כמו באיראן(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

בפגישה בין השניים שנערכה לאחר מכן אמר נתניהו לגוטרש כי איראן וחיזבאללה מפרות את החוק הבינלאומי בכך שהם מסתתרים מאחורי אזרחים ויורים על אזרחים. "איראן וחיזבאללה מודיעות מראש שהן מתכננות שתי חזיתות מלחמה נגד ישראל. זו זכותנו לא לאפשר לעניבת החנק להתהדק סביב ישראל", הבהיר ראש הממשלה.

 

כמו כן, נתניהו העלה את סוגיית ארמון הנציב ואמר כי על האו"ם לכבד את כללי הבנייה ואת החוק בישראל. מלשכת נתניהו נמסר עוד כי ראש הממשלה העלה בפני המזכ"ל את סוגיית השבת החיילים הדר גולדין ואורון שאול והאזרחים המוחזקים בעזה אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

 

גוטרש: "לגיטימי לא להסכים עם עמדת ישראל"

הנשיא ריבלין אמר בפגישתו עם גוטרש כי "הייחוד לרעה של המדינה היהודית היחידה וההצהרות והפעולות להשמדת ישראל לא מקובלות - ויש לשלם עליהן מחיר. אין לאפשר לאף מדינה שחברה באו"ם להתנהג כך. העולם צריך לקרוא לחמאס להחזיר את בנינו הביתה. אני קורא לך לעזור להחזיר את בנינו. אני מפציר בך לקחת את המשימה הזו ולעזור לנו להשיב את בנינו".

 

ריבלין וגוטרש, היום בבית הנשיא (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ריבלין וגוטרש, היום בבית הנשיא(צילום: אוהד צויגנברג)

עוד אמר הנשיא לאורחו כי "בעודנו עומדים בירושלים, בירתה העתיקה והנצחית של האומה היהודית, ברצוני להזכיר לנו שיעור חשוב: האו"ם נוסד תוך הבנת חשיבותן של מדינות לאום. האו"ם מאפשר למדינות הלאום לעבוד יחד כשוות לטובת האנושות כולה. אף אחד לא מבין זאת טוב יותר מאיתנו הישראלים. הפעולות וההצהרות המאיימות להרוס את ישראל לא מקובלות בשום אופן".

 

"אתם יכולים להיות בטוחים שאקפיד לממש את אמנת האו"ם לנהוג במדינת ישראל בשוויוניות", השיב גוטרש לנשיא והוסיף: "מצד שני, גם אני לא מסכים לעתים עם מדיניות ישראל - וזה לגיטימי. נמשיך להיות חברים של ישראל ונחפש פתרון לשלום. לא נאפשר לאנטישמיות לשרור". 

 

מוקדם יותר גוטרש ערך סיור במוזיאון "יד ושם" ולאחר מכן השתתף בטקס קצר באוהל "יזכור", שבמהלכו הניח זר לזכר הנספים בשואה וחתם על ספר המבקרים. "כמזכ"ל האו"ם אני מחויב להילחם באנטישמיות ובכל צורות נוספות של אי סובלנות שלא הצלחנו למגר מן העולם", אמר גוטרש. "אני רוצה לשבח את כל מי שעובד ומשמר את המוזיאון יוצא הדופן הזה".

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, ליווה את המזכ"ל במהלך הביקור ואמר לו: "בימים שבהם אנו עדים לגילויי אנטישמיות מזעזעים ומסוכנים, העולם כולו צריך להתייצב מול האנטישמיות ולהוקיע אותה".

 

עוד ביומו הראשון בישראל, גוטרש ביקר בקברו של הנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל, שם הניח אבן מיוחדת שהביא ארצה. "שמעון פרס היה חבר יקר ומהמנהיגים החשובים בעולם", אמר. הבן חמי פרס אמר לו: "אני מצטער שאבי לא כאן היום כדי לקבל את פניך בביקורך הראשון בישראל מאז נכנסת לתפקיד. הוא ראה בך חבר קרוב ואני שמח שבחרת לפתוח את ביקורך בעלייה לקברו".

גוטרש מניח זר באוהל "יזכור" ביד ושם (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
גוטרש מניח זר באוהל "יזכור" ביד ושם(צילום: עמית שאבי)

המזכ"ל גוטרש והשגריר דנון ביד ושם (צילום: שלומי אמסלם) (צילום: שלומי אמסלם)
המזכ"ל גוטרש והשגריר דנון ביד ושם(צילום: שלומי אמסלם)

 (צילום: יוסף אבי יאיר אנג'ל (ג'וחא)) (צילום: יוסף אבי יאיר אנג'ל (ג'וחא))
(צילום: יוסף אבי יאיר אנג'ל (ג'וחא))

גוטרש (משמאל) על קברו של שמעון פרס עם בנו, חמי (צילום: יוסף אבי יאיר אנג'ל (ג'וחא)) (צילום: יוסף אבי יאיר אנג'ל (ג'וחא))
גוטרש (משמאל) על קברו של שמעון פרס עם בנו, חמי(צילום: יוסף אבי יאיר אנג'ל (ג'וחא))

בהמשך היום ייפגש גוטרש גם עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג ומתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי.

 

גוטרש גם ישתתף בטקס נטיעת עץ בחורשת האומות ביער ירושלים וייפגש עם בני משפחותיהם של החייל השבוי אורון שאול והנעדרים אברה מנגיסטו והישאם שעבאן א-סייד.


פורסם לראשונה 28/08/2017 09:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
רה"מ נתניהו ומזכ"ל האו"ם גוטרש
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים