שתף קטע נבחר

התחזק בסעודיה וניסה לרצוח בישראל: כתב אישום נגד המחבל ביבנה

איסמעיל אבו עראם, שדקר ופצע קשה את ניב נחמיה בשופרסל דיל, קיבל עידוד לקיום מצוות "ג'יהאד נגד הכיבוש היהודי-ישראלי". כחלק מהתחזקותו הדתית שהה המחבל בסעודיה. בתחילת החודש הוא הגיע בתחבורה ציבורית ליבנה ודקר עם סכין באורך 15 ס"מ. הוא מואשם בניסיון רצח

 

 

 

קיבל את ההשראה בסעודיה, נסע בתחבורה ציבורית ליבנה כדי לרצוח יהודי - וביצע את פיגוע הדקירה:  בבית המשפט המחוזי בלוד הוגש הבוקר (יום ב') כתב אישום נגד איסמעיל אבו עראם, בן 19 מהעיירה יאטה הסמוכה לחברון, שדקר בתחילת החודש את ניב נחמיה בשופרסל דיל ביבנה. הפרקליטות מייחסת לאבו עראם עבירה של ניסיון רצח בנסיבות של מעשה טרור.  

 

לפי כתב האישום, אבו עראם, שהתחזק מבחינה דתית, קיבל השראה ועידוד לקיים מצוות "ג'יהאד נגד הכיבוש היהודי-ישראלי". כחלק מהתחזקותו הדתית ביצע הנאשם "עומרה" במהלך חודש הרמדאן האחרון ושהה בסעודיה במשך כ-12 ימים. במטרה לקיים הלכה למעשה מצוות ג'יהאד, הנאשם החליט לרצוח יהודי-ישראלי באמצעות פיגוע דקירה בתוך שטחי מדינת ישראל.

המחבל אבו עראם בבית המשפט (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
המחבל אבו עראם בבית המשפט(צילום: יריב כץ)

תיעוד פיגוע הדקירה ()
תיעוד פיגוע הדקירה

עוד צוין בכתב האישום כי בשניים באוגוסט יצא המחבל מביתו לשטחי ישראל מבלי שיהיה לו היתר חוקי לכך. הוא החליט לבצע את זממו באדם שמוכר לו כמעסיקו לשעבר באמצעות סכין שאותה ישיג ומכל גז פלפל שאותו הביא עמו. הוא הגיע בתחבורה הציבורית ליבנה, ומשלא עלה בידו לאתר את מעסיקו לשעבר באולם אירועים ביבנה שבו עבד, החליט כי יבצע את הפיגוע כלפי קורבן אחר באמצעות סכין שאותה יגנוב מהמרכול הסמוך.

 

אבו עראם נכנס אל המרכול, הגיע למעבר שבו מוצגות סכינים למכירה, נטל לידיו סכין בעלת להב באורך של 15 סנטימטרים והכניס אותה למכנסיו. בהמשך פנה הנאשם לאתר קורבן, גבר יהודי. במהלך שיטוטיו בין המרכול איתר הנאשם את סגן מנהל הסניף בעודו מסדר מוצרים במעבר. הנאשם הוציא את הסכין מתוך מכנסיו, הסתער על הקורבן, הניף את הסכין ודקר את נחמיה בצווארו, בחזהו, בבטנו ובראשו.

קורבן הפיגוע ניב נחמיה לאחר שחרורו מבית החולים (צילום: אפרת שררה, ביה"ח קפלן) (צילום: אפרת שררה, ביה
קורבן הפיגוע ניב נחמיה לאחר שחרורו מבית החולים(צילום: אפרת שררה, ביה"ח קפלן)

כתב האישום מתאר את התגובה ההירואית של קורבן הפיגוע: "בתגובה, וחרף פציעותיו הקשות, נאבק הקורבן בנאשם, תוך שהשליך לעברו כל חפץ שאיתר בסמוך אליו". במהלך המאבק נשברה הסכין ונשמטה מידיו של הנאשם. בשלב זה, הוא הוציא את יכל גז הפלפל וכשהבחין כי הקורבן נס ממנו, ריסס באמצעות הגז את פניו של הקורבן ובהמשך ברח בריצה מן המרכול. כתוצאה ממעשי הנאשם נגרמו לקורבן חבלות קשות והוא אושפז בבית החולים.

 

בעקבות זעקותיו של הקורבן, המהומה שהתרחשה במרכול ובריחתם של הנוכחים תוך זעקות "מחבל", רדפו אחרי הנאשם כמה עוברי אורח במטרה ללכוד אותו ולאחר מרדף קצר הצליחו ללכוד את הנאשם עד שהגיעו כוחות המשטרה למקום.

 

עו"ד חאלד מחאג'נה, פרקליטו של המחבל, מסר לאחר הדיון: "הנאשם לא מכחיש את מעורבותו שהוא ביצע את הפיגוע. הוא צולם, הוא שיתף פעולה עם חוקריו. הוא עשה את זה על דעת עצמו כמו צעיריםא חרים בשנים האחרונות - בודדים יוצאים מהכפרים הפלסטיניים ומבצעים פיגועים על דעת עצמם. הוא רצה להיות לדבריו שהיד".

 

 

המחבל הודה בחקירתו במשטרה ובשב"כ במעשה שיוחס לו. הוא תיאר בפירוט רב את תוכניתו לגרום למותו של יהודי באשר הוא יהודי, את הסיבות לבחירת קורבנו הראשון, הסיבה לשינוי בתוכנית וכיצד תכנן להוציא אל הפועל את מעשה הטרור על ידי ביצוע פיגוע דקירה. בנוסף הוא סיפר על הצטיידו המקדימה בגז הפלפל, את מהלכיו במטרה שלא תסוכל תוכניתו ואת האופן שבו החליט וביצע בפועל את מעשה הטרור. הוא הודה כי ניסה לגרום ורצה במותו של הקורבן.

 

הפרקליטות מבקשת לעצור את אבו עראם עד תום ההליכים. בבקשת המעצר צוין כי "משנה חומרה נמצא בעובדה כי המשיב, שוהה בלתי חוקי, עשה כל שלאל ידו במטרה להוציא את מעשה הטרור אל הפועל, הפגין קור רוח קיצוני במעשיו, כשהוא מתכנן את מעשה הטרור על כל שלביו ופרטיו, תוך הקפדה יתרה במניעת כל אפשרות לסכלם. אף קיומן של מצלמות אבטחה במרכול לא הניעוהו ממעשיו. בחירתו הקרה את קורבנותיו, שינוי זהות הקורבן לאחר שתכנונו המקורי לא יצא אל הפועל, והשימוש בגז הפלפל לאחר שהסכין נשמטה מידיו במטרה להשלים את משימתו ולהרוג את קורבנו, הכול מתוך מניע לאומני-גזעני מעידים כאלף עדים על נחישותו ומסוכנותו של המשיב".

ההשתלטות על המחבל (צילום: מתן צוקרט) (צילום: מתן צוקרט)
ההשתלטות על המחבל(צילום: מתן צוקרט)

 

נחמיה, בן 43 ואב לחמישה, נאבק במחבל, הפיל עליו מוצרים מהמדפים ולאחר מכן התמוטט. הוא הובהל לבית החולים קפלן ברחובות במצב קשה מאוד עם דקירות בחזה, בצוואר ובראש. לאחר מכן מצבו השתפר ואתמול הוא שוחרר לביתו.

 

"אני מרגיש קצת יותר טוב", אמר נחמיה לאחר השחרור מבית החולים. "אני יודע שצפויה לי החלמה לא פשוטה, אבל נעבור את זה לאט לאט. אני מודה לבורא עולם שנתן לי לעבור את הימים האלה והוציא אותי מהמצב הזה, וגם לרופאים שעמלו".

 

נחמיה סיפר עוד: "אני זוכר לא מעט דברים מאותו היום. ראיתי גם את הסרטון שקצת רענן לי את המקרה. התרגשתי כשאנשים חשובים הגיעו לבקר אותי, אבל יותר התרגשתי שאנשים שלא הכרתי הגיעו. המקרה שלי גרם קצת לאיחוד בעם, נתן קצת חוסן נפשי לאנשים. אם זה מה שזה הצליח לעשות – אני שמח".

 

המחבל אבו עראם הודה בחקירתו במשטרה בביצוע המעשה וטען כי הגיע לדקור יהודים כדי לקיים את מצוות הג'יהאד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
המחבל אבו עראם בבית המשפט
צילום: יריב כץ
מומלצים