שתף קטע נבחר

משטרת צרפת מזהירה חקלאים: שמרו על התרנגולות מפני היהודים

משטרת הוט דה סיין שלחה אזהרה רשמית לחקלאים לגלות עירנות גבוהה עם התקרב חגי היהודים והמוסלמים. הסכנה: מאמינים "עלולים ללכוד את בעלי החיים, ולבצע מעשי טבח בחשאי". זעם בקהילה היהודית: "הפכנו לגנבי עופות בפוטנציה"

המשטרה בצרפת מזהירה חקלאים ליד פריז מפני יהודים שעלולים לגנוב מהם תרנגולות, כדי לקיים את טקס הכפרות לקראת יום כיפור. האזהרה החריגה מעוררת זעם בקרב הקהילה היהודית בצרפת, שהביעה תדהמה ומיהרה למחות על התיוג כ"גנבי עופות", לדבריהם.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

על פי דיווח ב-JTA, שלחה משטרת הוט דה סיין, פרבר חקלאי השוכן מזרחית לפריז, מכתב רשמי שבו הזהירה חקלאים להעלות את הערנות לדרגה הגבוהה ביותר, עם התקרב חגי היהודים והמוסלמים. הסכנה, לפי המשטרה: גניבה של בעלי חיים "כשרים" ושחיטה בלתי מותרת.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

המשטרה כורכת במכתב את חג הקורבן המוסלמי (עיד אל-אדחא) שיחול בראשית ספטמבר – עם חגי היהודים בסופו של החודש. המאמינים "עלולים ללכוד את בעלי החיים, ולבצע מעשי טבח בחשאי", מזהיר המסמך.  

 

 

"לה פאריסיאן" (Le Parisien) שדיווח לראשונה על המקרה בשבוע שעבר, ציטוט את מכתב האזהרה שבו נטען כי היהודים והמוסלמים מבצעים "הקרבת קורבנות ללא היתר". בקהילות היהודיות והמוסלמיות גם יחד הגיבו בזעם.

 

"טענות סרק"

בקהילה היהודית של צרפת מיהרו למחות על החוזר המשטרתי העלול לעודד אנטישמיות, כדבריהם. נשיא הקהילות היהודיות בצרפת, ג'ואל מרגי, מיהר להביע מחאה רשמית וציין בראיון לעיתון "לה קרואה" (La Croix) כי הוא נדהם לגלות כי "לפתע ובאופן כולל, הפכו כל היהודים לגנבי עופות בפוטנציה", כלשונו.

 

גם פרנסיס קאליפאט, נשיא ה-CRIF - ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת - הביע מחאה חריפה גם בשל הניסיון להשוות בין יהודים למוסלמים, וכינה זאת "טקטיקה חוזרת" של השלטונות לחבר את היהודים והמוסלמים כדי להסיר טענות על איסלמופוביה.

 

בעקבות התגובה החריפה שאף גררה הפגנות, הבהיר דובר המחלקה לביטחון הפנים בצרפת, כי לא הייתה כל כוונה לפגוע, אלא רק "עניין של ערנות", כדבריו. "לה פאריסיאן" דיווח כי בשנים האחרונות נגנבו כבשים רבות ממשקים באזור בסמוך לעיד אל-אדחא, אך ככל הנראה לא על ידי מוסלמים. סוחרים צוענים נתפסו עם סחורה של צאן שנמכר בכמחצית משוויו בשוק. עם זאת, מדגישים בעיתון, מעולם לא דווח על גניבה של תרנגולות לפני החגים היהודיים.

 

רבנים נגד מנהג הכפרות

בשנים האחרונות יוצאים בפומבי רבנים ואנשי ציבור דתיים בישראל נגד מנהג הכפרות, בשל הצער שהוא גורם לתרנגולות. הרב הראשי, דוד לאו, פרסם עם כניסתו לתפקיד קריאה "למנוע סבל וכאב מיותר מבעלי החיים". הוא גם הזכיר כי החזרה בתשובה תלויה בכוונת הלב, ולאו דווקא בתרנגול.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)
 

 

בשנה שעברה מימן שר החקלאות, אורי אריאל ("הבית היהודי"), קמפיין בשם "מרד התרנגולים" שבו נקרא הציבור לקיים את המנהג העתיק בעזרת כסף, ולא בבעלי הכנף.

 

המוסלמים לא מקריבים קורבנות, אלא מציינים את סיפור העקידה המופיע בקוראן, בסעודות הכוללות אכילת עופות, צאן ובקר. גם היהודים לא מקריבים קורבנות מאז חורבן הבית שני, בשנת 70 לספירה, הגם שמנהג הכפרות בקהילות מסוימות כולל הנפת התרנגול מעל הראש, ולאחר מכן שחיטה ואכילה שלו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים