שתף קטע נבחר

הפיטורים בחיפה כימיקלים הוקפאו לחודש

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע כי הפיטורים בחיפה כימיקלים יוקפאו עד ה-27.9. בתקופה זו יתקיים תהליך גישור. ההנהלה שלחה בימים האחרונים מכתבים לקראת שימוע לכל העובדים והודיעה כי עליה לסגור את המפעל. לפני תחילת הדיון הפגינו כמה עשרות עובדים וכינו את ההנהלה "רמאים". ראש עיריית חיפה הגיע למקום להזדהות עם העובדים

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע היום (ג') כי הפיטורים בחיפה כימיקלים יוקפאו עד ה- 27.9. בנוסף נקבע תהליך גישור בין העירייה לבין ההנהלה במציאת פתרון למשבר האמוניה תחת המגשר יובל רכלבסקי. בימים האחרונים הנהלת החברה שלחה מכתבים לקראת שימוע לכל העובדים, בהם הודיעה כי עליה לסגור את המפעל שכן לא נמצא פתרון לייבוא האמוניה.

 

לפני תחילת הדיון הפגינו כמה עשרות עובדים מחוץ לבניין בית הדין וכינו את ההנהלה "רמאים". ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שהנהלת המפעל תולה בו את האשמה לסגירה, הגיע למקום להזדהות עם העובדים.

 

 (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

 

מנכ"ל מפעל חיפה כימיקלים הותקף מילולית מחוץ לאולם בית הדין לעבודה על ידי העובדים שקיבלו זימון לשימוע לקראת פיטורין. הוא הוברח לאולם אחר.

נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט אלכס קגן, אמר כי הוא מצפה לשמוע מהנהלת המפעל האם היא כנה בהחלטת הסגירה. הוא שיבח את העובדה שהמשיכו לשלם משכורות לעובדים גם בתקופה בה המפעל אינו תיפקד, אך הוסיף כי הפתרון לא יכול לבוא על גבם של העובדים.

 

ראש העיר חיפה, שמשתתף בדיון, אמר כי ההנהלה מחזיקה את העובדים כבני ערובה.


 (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)
 

  

יו"ר ועד העובדים אלי אלבז, אמר כי הוא וחבריו מבקשים עצירה של הליך פיטורין פיקטיבי, שכל מטרתו לייצר לחץ על מקבלי ההחלטות. לדבריו, המפעל יכול וצריך לפעול בכל מתווה לאספקת אמוניה עליו יסכימו המומחים. "אין החלטה על סגירת מפעל רווחי, אלא על פיטורין לא נחוצים של מי שהקים ונושא על גבו את הייצור במפעל".

 

ביום ראשון חסמו 150 עובדים את הכניסה למפעל, במטרה למנוע מהעובדים להגיע לשימועים לפני פיטורין, זאת בהמשך להודעת החברה על סגירת המפעל וחלוקת מכתבי הזמנה לשימוע לפני פיטורין לכ-400 עובדים.

  

שליחים על אופנועים הדביקו מכתבי זימון לשימוע על דלתות העובדים

הנהלת חיפה כימיקלים צפון, הוציאה בלילה שבין חמישי לשישי האחרון, מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים לכ-400 עובדי החברה. המכתבים הוצמדו לדלתות בתי העובדים וביישוב עוספייה אף הקימה קבוצת וואטסאפ לעובדים בני היישוב ובה נקראו העובדים לבוא ולאסוף "מכתב מהעבודה".

 

"ההנהלה דבקה בעמדתה קרת הלב- שולחת עובדים מסורים לאבטלה, רגע לפני החגים, מבלי להסתכל להם בעיניים" אמרו בוועד העובדים.

 

חלוקת הזימונים נעשתה מספר ימים לפני תום הקפאה של שלושה שבועות למכתבי פיטורים עליהם התחייבה הנהלת החברה לוועדת הכספים. במקביל הייתה הנהלת החברה אמורה לקיים שיחות משא ומתן בניסיון למנוע את מהלך הפיטורים." קיום השיחות נעשה למראית עין בלבד". אמר ישראל ליבוביץ' מראשי הוועד וחבר הנהגת כוח לעובדים.

 

בנוסף כופרים העובדים בטענה שסגירת המפעל נדרשת: "גם ריקון מיכל האמוניה אינו מחייב את סגירת המפעל" נכתב במכתב להנהלה."הפתרונות האפשריים המדוברים כרגע בין הרשויות יכולים בנקל לשמש חלופות ראויות".

 

בהמשך לדיון שהתקיים היום בבית הדין לעבודה, מחיפה כימיקלים נמסר כי "חיפה כימיקלים הודיעה לבית הדין לעבודה כי היא נענית לבקשתו שלא לקדם את הליך פיטורי העובדים ערב ראש השנה, ולכן היא תקפיא את ההליך עד לתום הליכי הגישור והדיון שיערכו עד ליום 26 בספטמבר.

 

נדגיש כי מפעליה של חיפה כימיקלים בצפון ובדרום סגורים מזה חמישה חודשים, בהם שולמו משכורותיהם של כלל עובדיה ללא ייצור וללא רווחים כלל, דבר שאין לו אח ורע ביחסי העבודה בישראל.

 

המפתח להמשך קיומו של המפעל הצפוני הינו בידיו של יונה יהב, אשר לכל אורך הדרך מכשיל את הפתרונות להפעלתו והכל תוך התעלמות בוטה ומוחלטת של החלטות הממשלה, חוות דעת של מומחים והעובדות".


פורסם לראשונה 29/08/2017 09:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים