שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זומבים, יהלומים ולכלוכים עם קים וקניה: כל מה שפספסתם בקליפ של טיילור סוויפט

  בקליפ החדש לשירה "Look What You Made Me Do" עונה טיילור סוויפט לכל השונאים (היי, קימי וקניה!) ועושה הכל כדי לנפץ את תדמית הילדה הטובה שנקשרת זה שנים לשמה. על הפרק: נחשים, אמבטיית יהלומים, גרסה זומבית של עצמה ועוד ועוד דימויים שהציתו, איך לא, קלחת פרשנויות ברשת. קבלו טעימה

   

   

  מזה כמה ימים עולם המוזיקה רועש, גועש וחוגג את "Look What You Made Me Do", הסינגל החדש והשנוי במחלוקת של טיילור סוויפט. הטרי רחוק מלהישמע כמו משהו שהורגלנו לקבל מסוויפט ועם צאתו מעריצים והייטרים כאחד פנו לרשתות החברתיות כדי לנתח את מילותיו, להתלונן על היעדר האותנטיות שבו ולתהות לגבי ההחלטה לסמפל לתוכו את להיט הניינטיז הנצחי של להקת "כה אמר פרד" כפי שאהבו לקרוא להם פה, "I'm Too Sexy".

   

  אתמול (א') לפנות בוקר, במהלך טקס פרסי המוזיקה של רשת MTV (ה-VMA), השיקה סוויפט גם את הקליפ המלווה - פיסת וויזואליה שנויה במחלוקת לא פחות מהשיר עצמו. במשך שנים היא הואשמה על ידי התקשורת ושונאיה במדיה החברתית בצביעות. היא הוצגה לא אחת כבחורה כלל לא תמימה, שרק מנופפת בדגל המסכנות ומשמרת במודע תדמית ציבורית ממורקת ושונה לחלוטין מזו של כוכבות פופ מסוגת ניקי מינאז' או קייטי פרי.

   

  קולגות, יריבות ואקסים. אה, כן - וגם זומבים. סוויפט בקליפ החדש ()
  קולגות, יריבות ואקסים. אה, כן - וגם זומבים. סוויפט בקליפ החדש

  כעת, בקליפ החדש, נראה שהיא נחושה בדעתה להוריד את הכפפות, לענות למקטרגיה ולהצטרף אליהם בעודה מנפצת את תדמית הילדה הטובה שבנתה במשך שנים. על הכוונת: קולגות, יריבות ואקסים. אה, כן - וגם זומבים.

   

  זה מתחיל כבר בקטע הפתיחה: את פנינו מקבל בית קברות באמצע יער, בדומה ליער מהקליפ לשירה "Out of the Woods". על אחד הקברים אף כתוב "המוניטין של טיילור סוויפט" - רמז מעודן, אין ספק, לכוונותיה לצאת בפאזה קרייריסטית חדשה. או אז יוצאת סוויפט מהאדמה, כלומר הגרסה הזומבית שלה, כשהמסר ברור (וגם ישוב בהמשך הקליפ): סוויפט הישנה, זו שהייתה זמרת קאנטרי-פופ ונסיכת מצעדים, נחה על משכבי. הגלגול הנוכחי כבר מוכן להשלים עם כל מה שיוחס לו, כמו צביעות, סכינאות או חיבה לדרמות.

   

  טיילור הישנה מתה. החדשה היא זומבי (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  טיילור הישנה מתה. החדשה היא זומבי(מתוך הקליפ)
    

  כאן קבורים בכיף המוניטין והפסבדונים של טיילור סוויפט (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  כאן קבורים בכיף המוניטין והפסבדונים של טיילור סוויפט(מתוך הקליפ)

  חדי העין יבחינו בכיתוב נוסף על אחת המצבות, של השם "Nils Sjoberg". זהו שם העט בו השתמשה סוויפט כששימשה כאחת מכותבי השיר, "This is What You Came For", הדואט של האקס קאלווין האריס וריהאנה. העובדה שסוויפט נמנית עם יוצרי השיר הייתה אמורה להישמר בסוד, אבל לאחר שצוותה הודה בחלקה ביצירה המוזיקלית, פנה האריס לטוויטר, שם הטיח בזוגתו לשעבר האשמות קשות וטען כי היא מחפשת "מישהו חדש לנסות לקבור". סוויפט החליטה, ככל הנראה, לקבור את אותו שם עט.

   

  בסצנה הבאה נראית סוויפט בתוך אמבטיה מלאת יהלומים - וכאן הדעות חלוקות. יש מי שמאמין שמדובר ברמיזה למלניה טראמפ וחיבתה המתוקשרת לשרשראות יהלומים. אחרים חושבים שמדובר דווקא ברפרנס לקים קרדשיאן, שננעלה במקלחת בחדר בית מלון בפריז באוקטובר 2016 בזמן ששודדים גנבו ממנה את תכשיטיה. בשוט ניתן לראות גם שטר של דולר בודד - אולי כהתייחסות לסכום הסמלי שתבעה מדיוויד מילר, שדרן הרדיו והדיג'יי שחפן את ישבנה ב-2013.

   

  אמבטיה ויהלומים. רפרנס לשוד של קים קרדשיאן? (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  אמבטיה ויהלומים. רפרנס לשוד של קים קרדשיאן?(מתוך הקליפ)

  מיד אחר כך אנחנו רואים את סוויפט יושבת על כס מלכות, כשלרגליה זוחלים נחשים. הכוכבת הואשמה לא אחת בהיותה נחשה מניפולטיבית. יש מי שאומר ששוט זה מתייחס גם הוא לקרדשיאן - הפעם דווקא לאופן בו קים האשימה אותה בנחשות (ואף צייצה מספר אימוג'יז של נחשים. אלוהים, כמה זמן פנוי יש לה?).

   

  למי שפספס את תחילת סאגת קים-קניה-סוויפט, נזכיר שקימי פרסמה בשנה שעברה הקלטה בה נשמעת סוויפט מאשרת את מילות השיר "Famous" של בעלה של קרדשיאן, הראפר קניה ווסט. בין אלו, נחות שורות פרובלמטיות, כ"טיילור ואני אולי עוד נעשה סקס" או "עשיתי את הכלבה הזו מפורסמת", עליהן מחתה סוויפט בפומביות רבה ומתוקשרת ימים בטרם פרסום ההקלטה. על כס המלכות חרוט גם המשפט "הגם אתה, ברוטוס?", משפט שייקספירי שבא לתאר תמיהה נוכח בגידה של חבר קרוב.

   

  נחשים בכל מקום (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  נחשים בכל מקום(מתוך הקליפ)

  ואולי החצים בכלל לקייטי פרי? התשובה היא כן, אם לשפוט על פי המכונית המוזהבת אותה נוהגת סוויפט בשוט הבא, בלוק שמזכיר על מאוד את זה של פרי, בקליפ לשירה "waking up in Vegas". רק מה? טיילור נוהגת את המכונית היישר אל תוך חנות. היציאה הדרמטית שלה מהרכב המרוסק כוללת גם צ'יטה, פסלון גראמי (שטיילור זכתה בו ופרי, ובכן, מעולם לא) וצלמי פפארצי.

   

  סצנת החתולים שמגיעה אחר כך לא צריכה להפתיע אף אחד, נוכח חיבתה של סוויפט לחיה הפרוותית המשופמת. לצד מחבט בייסבול, הזמרת מוקפת בעוזרים במסיכות חתולים, ויחד הם נראים שודדים פלטפורמת סטרימינג. די ברור שמדובר ברפרנס להחרמה בת העשור של הכוכבת את שירות הסטרטמינג "ספוטיפיי", בטענה כי הוא לא מתגמל באופן ראוי את המוזיקאים עמם הוא עובד. סוויפט גם ביקרה באופן פומבי את שירות הסטרימינג "אפל מיוזיק" מאותן סיבות.

   

  אפילו קצת דומה לקייטי פרי. טיילור והמכונית המוזהבת (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  אפילו קצת דומה לקייטי פרי. טיילור והמכונית המוזהבת(מתוך הקליפ)

  בהמשך היא נראית כשהיא מובילה "צבא עוקבות", כרמז לביקורת שמוטחת בה לא אחת על החבורה הנשית והמתועדת היטב שלה, הכוללת בין היתר את ג'יגי חדיד ומרת'ה האנט. עם הפמליה הקבועה נוהגת סוויפט להצטלם ברחבי העולם, על שטיחים אדומים ובשלל פרימיירות וטקסים - מה שמשך אליה לא מעט אש וביקורת. סצנה זו, כמו רבות נוספות בקליפ, מתכתבת עם סצנות דומות בסרט הקאלט בהשתתפות לינדזי לוהן, "Mean Girls".

   

  הולכות לשדוד שירותי סטרימינג (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  הולכות לשדוד שירותי סטרימינג(מתוך הקליפ)

  רגע לאחר מכן סוויפט נראית לובשת בגד שיותר ממזכיר את התלבושת של ביונסה בקליפ לשיר "Formation". מאחוריה נראית שורה של רקדנים גברים, כולם בחולצות עם הכיתוב "אני אוהב את ט"ס" - ממש כמו הכיתוב על חולצתו של אקס נוסף שלה, טום הידלסטון, שצולם לצדה על חוף ברוד איילנד. כמובן שהנטייה הטבעית של שונאיה היא להניח כי סוויפט מתרועעת רק עם אלו שמעריצים את האדמה שהיא דורכת עליה.

   

  מחווה לתלבושת של ביונסה (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  מחווה לתלבושת של ביונסה(מתוך הקליפ)

  מסתובבת רק עם עושי דברה? (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  מסתובבת רק עם עושי דברה?(מתוך הקליפ)

  הסוויפטיות מהעבר מתחננות לקום לתחייה (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  הסוויפטיות מהעבר מתחננות לקום לתחייה(מתוך הקליפ)
   

  והנה אימג' שלא מתפרש לשתי פנים: טיילור עומדת כשמאחוריה אות T גדולה, ומתחתיה - כל גרסותיה הישנות והמוכרות: זו שלבושה כברבור לבן מתוך הקליפ המוכר ל"Shake It Off", זו בשמלת נשף לבנה שבכתה כשקניה ווסט החליט להרוס את רגע הזכייה שלה בטקס פרסי ה-MTV ב-2009, ויש שם גם את הגרסה התמימה הממושקפת, גרסת הפיג'מה, תלמידת התיכון המאוהבת מהקליפ לשיר "You Belong With Me" - כולן שם, מתחננות בפני סוויפט הנוכחית כמו גופות מהעבר, שתשיב אותן לחיים.

   

  משם אנחנו עוברים לקטע ריקוד המתכתב עם מנהגן של מצלמות טקסי פרסים להתפקס על סוויפט, בעודה נעה ונדה בקהל לצלילי האמן שעל הבמה. זאת, בעיקר בשל העובדה שהיא גמלונית ותנועותיה מעט משונות. אקט של מודעות עצמית או בדיוק ההיפך? ניכר שהאופציה הראשונה היא הנכונה.

   

  ויש גם קטע ריקוד מעט משונה (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  ויש גם קטע ריקוד מעט משונה(מתוך הקליפ)
   

  הסצינה הסוגרת של הווידאו כוללת גם היא את מיטב גרסותיה של סוויפט, במעין מאבק פנימי של הזמרת. טיילור הזומבית גוערת בטיילור נערת התיכון המאוהבת. "תפסיקי לעשות את הפרצוף המופתע הזה כל הזמן, זה מעצבן!", בעוד אחרת אומרת, "לא ייתכן שאת כל כך מופתעת כל הזמן". "את כל כך מזוייפת", מטיחה שלישית, ואחרת עונה, "הנה, היא שוב עושה מעצמה קורבן". עוד טיילור מדברת על כך שהיא "מקבלת קבלות" ועורכת משהו - כרמיזה לשיחת הטלפון שלה עם קניה ווסט אותה פרסמה קרדשיאן, לא בטרם ערכה אותה מחדש (כך, לטענתה של סוויפט).

   

  ולבסוף, טיילור סוויפט גרסת "קניה פלש לי לבמה במהלך טקס פרסי MTV והודיע לי שהפרס שקיבלתי מגיע לביונסה" אומרת שהיא הייתה "מאוד רוצה לא להיכלל בנרטיב הזה". ממש כמו תגובתה לסקנדל קים-קניה-סוויפט לתוכו "נגררה". ואז היא מוסיפה, "נרטיב שלא ביקשתי להיות חלק ממני עוד מ-2009". הסוויפטיות האחרות מגיבות, כמתבקש, בכעס.

   

  וכולם ביחד עכשיו (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  וכולם ביחד עכשיו(מתוך הקליפ)

  "תפסיקי להראות מופתעת כל הזמן" (מתוך הקליפ) (מתוך הקליפ)
  "תפסיקי להראות מופתעת כל הזמן"(מתוך הקליפ)

  לסיכום, ניתן לומר כי טיילור סוויפט נמצאת בנקודה מעניינת בקריירה שלה. אחרי שעשתה את המעבר המוצלח מיוצרת ומבצעת של קאנטרי פופ לילדים-ילדות לכדי כוכבת פופ לדור העשרה (והעשרים המוקדמות), כעת היא עושה מעבר חד נוסף. השיר והקליפ החדשים אומרים זאת במפורש: טיילור סוויפט הישנה מתה, יחי הטיילור החדשה.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כאן כדי לנפץ. טיילור סוויפט
  לאתר ההטבות
  מומלצים