שתף קטע נבחר

הדבק זאת בעצמך: טיפים להדבקה נכונה של טפט לקיר

מאילו טעויות כדאי להימנע כדי שהתוצאה הסופית תיראה מקצועית? אתר "המקצוענים" עם מדריך לרכישה חכמה ולהדבקה נכונה של טפט לקיר

אחת הדרכים הקלות לחדש את החדר היא להדביק טפט על אחד הקירות. הטפטים, טרנדיים יותר מתמיד ומגיעים במגוון הדפסים עצום, המתאים לסגנונות עיצוב שונים. אז אם לקראת השנה החדשה החלטתם להתחדש בטפט מעניין ואתם רוצים להדביק אותו בעצמכם, הנה מדריך שיחסוך מכם טעויות וימנע נזקים לקירות הבית – שלב אחרי שלב.

 

עוד כתבות בנושא:

עשה זאת בעצמך: צביעה וחידוש רהיטים

חיפוש בעלי מקצוע: ההמלצות שיעזרו לכם

הנדימן או בעל מקצוע מומחה?

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)

הכינו את כל הציוד הנדרש מראש

דאגו לכל הציוד מראש, כדי שכשתתחילו במלאכת ההדבקה, לא תצטרכו להפסיק באמצע. הציוד הנדרש הוא: דבק להדבקת הטפט ומברשת להדבקתו, דלי, ספוג, מספריים, עיפרון, סרט מדידה, שפכטל, חומר מקשר (בונדרול), צבע אקרילי לקיר, סולם, רולר נקי ויבש, סרגל מפלסטיק, מטלית לחה, סכין יפנית וכן ניתן להיעזר בפלס לייזר.

 

הכינו היטב את הקיר להדבקה וצבעו אותו לפני כן  

"אם אתם מתכוונים להדביק טפט חדש במקום טפט ישן, דאגו להסיר אותו לפני כן ולא להדביק אותו על הטפט הקיים", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "זאת, מפני שאחיזת הטפט החדש לא תהיה טובה. כדי להסיר את הטפט הישן בצורה קלה יש להשתמש בספוג רטוב, ולקלף את השאריות עם שפכטל בצורה עדינה שלא תפגע בקיר".

 

אם יש עובש על הקיר, דאגו לשייף את אותו החלק בקיר ולמרוח עליו חומר מונע עובש. הכנת תשתית הקיר לפני ההדבקה חשובה במיוחד. כל חור בקיר או בליטה ייגרמו בהמשך נזק לטפט. לכן, דאגו למלא חורים ולעשות את כל תיקוני השפכטל הדרושים לקיר. לאחר מכן, מרחו שכבת בונדרול והמתינו לייבוש מלא במשך כמה שעות לפחות.

 

מומלץ להמתין יום, ורק למחרת לצבוע את הקיר בשכבת צבע אקרילי. דאגו לייבוש מלא של הצבע (לרוב, תוך יום, בהתאם לתנאי מזג-האוויר ורמת האוורור של החלל) ורק לאחר ייבוש הצבע החלו במלאכת הדבקת הטפט. לא כדאי לוותר על צביעת הקיר, למרות שעל הצבע יודבק טפט. זאת, מפני שצבע הקיר משפיע בסופו של דבר על הגוון של הטפט.

 

חלק מהטפטים בהירים או שקופים חלקית, ואם הם לא יודבקו על גוון מתאים, התוצאה שתתקבל יכולה להיות פחות מקצועית. כמו כן, במשך הזמן ניתן להבחין בצבע הקיר בחיבורים שבין הטפטים. לכן, כדאי שהגוון המקורי של הקיר יהיה תואם לטפט אותו מדביקים.

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מדדו את הקיר וסדרו את חתיכות הטפט בהתאם לדוגמה

"כדי שהתוצאה שמתקבלת תהיה מקצועית, דאגו למדוד את הקיר מראש וגזרו את הטפט תוך שאתם שומרים על יתרה של לפחות 10 ס"מ מגובה הקיר", ממליצים במוקד השירות". "זה יאפשר דיוק בהדבקה וימנע מצב שבו הטפט יתכווץ לאחר מריחת הדבק עליו, מה שיגרום לחלק מהקיר להישאר חשוף או להדבקה של שאריות טפטים בצורה פחות יפה".

 

בנוסף, כדאי להכין את חתיכות הטפט על הרצפה, כשהן מסודרות על פי הדוגמה שלהן. זאת, כדי שכשתתחילו במלאכת ההדבקה לא תצטרכו להפסיק באמצע ולתכנן את מיקום החתיכות.

 

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ערבבו היטב את הדבק והדביקו אותו בהתאם להוראות היצרן  

מרבית סוגי הדבקים מגיעים כאבקה אותה יש לערבב עם מים, כשהיחס מפורט בהוראות היצרן שעל גבי האריזה. שפכו את המים ואת האבקה בזהירות וערבבו בצורה איטית (ניתן להשתמש במקציף ידני המשמש לאפייה). החומר ייהפך לסמיך רק כ-10 דקות לאחר שתפסיקו את פעולת הערבוב.

 

האם יש למרוח את הדבק על הטפט או על הקיר? "זה משתנה בין טפט לטפט, ומפורט בהוראות היצרן", אומרים במוקד. "לרוב, אם זהו טפט מנייר, יש למרוח את הקיר רק על גב הטפט. אם זהו טפט העשוי מסיבי בד דחוסים יש למרוח רק את הקיר בדבק ואם מדובר בטפט ויניל, בהתאם להוראות יצרן המשתנות מחברה לחברה. חשוב מאוד להסיר גושי דבק שיכולים לבלוט לאחר הדבקת הטפט על הקיר".

 

כמה זמן יש להמתין עד לייבוש הדבק? "גם עניין זה מפורט בהוראות היצרן, בהתאם לסוג הטפט", אומרים במוקד. "באופן כללי, ההמלצה היא לעבוד עם שעון ולדאוג להמתנה זהה בייבוש בין כל חלקי הטפט. זאת, משום שמשך הזמן שהדבק נשאר על הטפט קובע את מידת ההתכווצות שלו. כדי שהדוגמה שמתקבלת על הקיר תהיה רציפה, חשוב להמתין את אותו משך זמן בעת הדבקת החלקים השונים".

 

הדביקו מכיוון התקרה לרצפה

התחילו להדביק את הטפט מכיוון התקרה, כשאתם משאירים שארית של 3-2 ס"מ בחלקו העליון של הטפט, לכיוון התקרה. "זאת, מפני שאם תמדדו היטב את הקירות תגלו שהם אינם ישרים לגמרי", מסבירים במוקד. "אם לא תקפידו על השארת השארית הזו, כל הדפס הטפט ייצא עקום בסופו של דבר, או שבחלק מהקיר יישאר חוסר (ללא טפט עליו). הרעיון הוא להתיישר באמצעות פלס לייזר לרצפה (בזווית של 90 מעלות) ולא לקירות".

 

לאחר ההדבקה השטיחו את הטפט בצורה מקצועית

לאחר שהדבקתם את הטפט לקיר השטיחו אותו תחילה באמצעות סרגל מפלסטיק (שכן סרגל ממתכת יכול לגרום לשריטות על הטפט), ולאחר מכן באמצעות רולר. חשוב שהרולר יהיה יבש ונקי. כך, תסירו בועות שנוצרו במהלך ההדבקה. אם אין לכם רולר, תוכלו להיעזר במגב נקי.

 

זה הזמן להסיר בעדינות שאריות של דבק שנותרו על חזית הטפט (עם מטלית לחה). אם בשלב זה זיהיתם שההדבקה לא נראית טוב על הקיר, תוכלו לתלוש את הטפט מיידית מהקיר מבלי לגרום לנזק לשכבת הצבע. אם אתם מרוצים מהתוצאה, חתכו את שארית הטפט באמצעות סכין יפנית. חשוב שהסכין תהיה איכותית, כדי שלא ייגרמו קרעים בלתי רצויים על הטפט, ושהחיתוך יהיה קל ומדויק.

 

מחפשים צבע? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים