שתף קטע נבחר

מחירי הסיגריות בניו יורק עולים ל-13 דולר

נמשכת המלחמה של העיריה נגד העישון בתפוח הגדול. המחירים עולים לשמיים ונקודות המכירה יופחתו בחצי

סדרת חוקים עליהם חתם ביום שני ראש העיר ביל דה בלאסיו, לא רק העלתה את מחיר המינימום לחפיסת סיגריות מ-10.50 דולר ל-13, אלא גם צימצמה את מספר המקומות בהם אפשר בכלל לקנות סיגריות. החוק, שייכנס לתוקף בשנה הבאה, הופך את ניו יורק למקום היקר ביותר בארה”ב לרכישת סיגריות. “לא ניתן לחמדנות של יצרני הסיגריות להמשיך להרוג את תושבי ניו יורק, החוקים האלה נועדו להציל חיים”, אמר דה בלאסיו בטקס החתימה.

 

החוק החדש הוא רק אחד משבעה חוקים עליהם חתם דה בלאסיו השבוע, כשחוק משמעותי נוסף יקטין בחצי את מספר הקמעונאים המורשים למכור מוצרי טבק. היום יש כ-8,300 עסקים בעלי רישיון בניו יורק, והעיריה מתכוונת לעשות הכל כדי להתיש אותם. חוקים אחרים יאסרו מכירת מוצרי טבק בבתי מרקחת ויחמירו את מדיניות העישון בבנייני מגורים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

בניו יורק יש לפי ההערכות כ-900 אלף מעשנים, והנסיונות לשכנע אותם להפסיק באמצעות העלאה חדה של המחירים או מסים גבוהים, החלו כבר בימי ראש העיר הקודם, מייקל בלומברג. שיעורי העישון בניו יורק ירדו מ -21.5% ב-2002 לכ-14.3% ב-2015. ההגבלות החדשות אמורות להפחית את המספר ל-12% עד 2020.

 

יש כמובן לא מעט מתנגדים למדיניות הזו, כשהטענות הרציניות ביותר הן שמעשנים רבים פשוט ירכשו בשוק השחור סיגריות שלא עברו פיקוח.

“צעדים אלה יהרסו את ההשקעה העסקית של קמעונאים שהובילו את המאבק למנוע גישה של בני נוער למוצרי טבק”, אמר ג’ים קלווין, נשיא איגוד חנויות הנוחות - פיצוציות בעברית - של ניו יורק. “התוצאה תהיה אובדן הכנסות, משרות אבודות ועלייה בסחר בסיגריות לא חוקיות”.

 

תושב ניו יורק יכול פשוט לעבור את הגשר לניו ג’רזי ולקנות חפיסת סיגריות ב-8.20 דולר. הוא יכול לנסוע שעה וחצי לפילדלפיה ולמצוא חפיסה ב-6.85 דולר. בניגוד למרבית התחומים האחרים, כאן אי אפשר לחלק את יוקר סרטן הריאות למדינות דמוקרטיות ורפובליקניות. בקליפורניה, הליברלית מכולן, מחיר המינימום לחפיסה הוא בסך הכל 5.89 דולר, זול יותר מאשר במדינות שמרניות מאוד כמו אוקלהומה, טקסס, אלסקה ומיסיסיפי. המקומות היקרים ביותר אחרי ניו יורק הן אילינוי (11.5 דולר), מסצ’וסטס (9.95), אלסקה (9.8), ו-ורמונט (9.6). המדינה הזולה ביותר היא טנסי (5.3) ולצדה קנטקי, וויומינג, לואיזיאנה ואיידהו (5.4).

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איסורים חמורים.
צילום: shutterstock
מומלצים