שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  על כנפי נשרים
  בימים בהם נשמעות לא מעט הכחשות של הקשר בין היהודים למולדתם, מרגש לגלות תמיכה והכרה במקומות מפתיעים כמו אלסקה, שחברת התעופה שלה הצילה רבים מיהודי תימן כשלקחה חלק במבצע הטסתם לישראל. בשבוע הבא אחד מטייסי המבצע יגיע לניו יורק לערב הוקרה מיוחד. כולם מוזמנים
  אחד מעמודי התווך של קמפיין השקר וההסתה כנגד ישראל הינו הטיעון כי מדובר במדינה של ״כובשים קולוניאליסטים״, או כפי שתיאר בזמנו מנהיג סוריה, אסד האב, את התנועה הציונית: "הצלבנים החדשים", רוצה לומר הגיעו, כבשו, ונעלמו בהיותם נטע זר על האדמה. כך, למשל, חאתם בזיאן, מראשי תנועת החרם בארה"ב וממייסדי קבוצת הסטודנטים הקיצונית Students for Justice in Palestine (SJP) נוהג להדגיש את האספקט "הקולוניאליסטי" בקיומה של ישראל ולהכחיש כל קשר של ממש בין היהודים למולדתם, תוך שהוא מעז לטעון, בין היתר, כי "אין ראיות היסטוריות התומכות בטיעוני הציונים ביחס לכותל המערבי"!

   

  מתוך הבנה של האתגר דלעיל, נדבך מרכזי בפעילות למען ישראל, הינו חינוך הציבור הרחב בכל הנוגע לקשר העמוק שבין העם היהודי וארץ ישראל, קשר בל ינתק אשר לאורך אלפי שנות גלות בא לידי ביטוי בתפילה, בשירה, בתקווה ובחלום. זכורה לכולנו אמירתו של ר' יהודה הלוי, משורר ואיש אשכולות אשר חי בתקופת תור הזהב בספרד, כי: "ליבי במזרח ואנוכי בסוף מערב".

   

  דוגמא נפלאה לכך הייתה יהדות תימן: קהילה עתיקת יומין, מבודדת ומרוחקת מיתר אחיהם בגולה, אשר לפי המסורת מנתה את שנות גלותה מאז חורבן בית

  ראשון והביעה משאלתה לשוב לציון בתפילות ובקינות. לכשעלו יהודי תימן ארצה, עבור רבים מהם מדובר היה בעלייה משיחית ממש, אשר ראתה את החזרה לציון בעיניים תנ"כיות ואת הקמת המדינה היהודית כאצבע אלוקים. מעניין לציין כי קבוצה גדולה של יהודי תימן עלתה ארצה כבר בסוף המאה ה-19 (1881-2) במסגרת "אעלה בתמר" וכך, עוד בטרם הקמת המדינה, היו בארץ כמעט 40,000 יהודים מתימן, להם היה חלק חשוב בבניית הארץ ובכלל זאת יבוש ביצות בעמק החולה, נטיעת מיליוני עצים עבור הקרן הקיימת ורבים מהם אף הצטרפו לארגוני המחתרות.

   

  "חלק חשוב בבניית הארץ". על כנפי נשרים ()
  "חלק חשוב בבניית הארץ". על כנפי נשרים

   

  לאחר ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, פרצו מהומות שהעמידו בסכנה את שארית הקהילה בתימן ולפיכך בא לעולם מבצע "על כנפי נשרים" (המכונה גם "מרבד הקסמים"), במסגרתו הובאו ארצה בחשאי כ-50,000 יהודים נוספים מתימן לאורך מספר שנים.

   

  וכאן באה השאלה: כיצד ניתן לספר את סיפורה המיוחד של ישראל והקשר העמוק שבינה ובין העם היהודי, בדרך שתעורר רצון טוב וקשב בצד השני? כיצד ניתן להשיל מעלינו את התיאור העובדתי והיבש של ההיסטוריה ולהלבישו בבגדי אנוש? לעיתים כל שצריך, זה פשוט, לומר ״תודה״.

   

  לא רבים יודעים, וגם אני עצמי גיליתי רק לאחרונה (מידידי וחברי הקונסול הכללי של ישראל לשעבר בסן-פרנסיסקו, ד״ר אנדי דויד) כי המטוסים ואנשי הצוות אשר חילצו את היהודים מן הסכנה בתימן והביאום ארצה היו לא אחרים מאשר של חברת ... ״אלסקה אירליינס״! דווקא חברה מרוחקת זו היא שנטלה חלק פעיל ב״קיבוץ״ הגלויות ולא רק של יהודי תימן, אלא גם של הטסת היהודים שנמלטו לשנגחאי מאימת הנאצים והגיעו ארצה. כמה נפלא לגלות שהנס המודרני של הקמת מדינת ישראל ושיבת ציון נחוג לא רק בקרב יהודי העולם, אלא הוא גם מקור לגאווה של חברת תעופה שרבים מאיתנו נתקלים במטוסיה בשדות התעופה בארה״ב כיום וכה מעטים מאיתנו ערים לתפקיד שמילאה בתקומת עמנו.

   

  ובכן – יש לנו הזדמנות מיוחדת לומר תודה. תודה לחברת אלסקה אירליינס על הסיכון שנטלה על עצמה בטיסות המסובכות מעל אדמת אויב ותודה מיוחדת לקפטן במיל׳ אלג׳ן לונג, איש הצוות האחרון של אלסקה אירליינס אשר חי כיום ונטל חלק במבצע ההירואי, אדם הגאה מאוד בהיסטוריה של המבצע ואף כתב ספר ״על כנפי נשרים״, בו הוא חולק את הסיפור המיוחד עם העולם מנקודת מבטו. היה זה מבצע של אנושיות, גבורה ושל עשיית הדבר הנכון, כנגד קשיים ואתגרים פנימיים וחיצוניים.

   

  ביום שלישי, 12 בספטמבר 2017, בשעה 7 בערב יתקיים אירוע במוזיאון המורשת היהודית (Museum of JewishHeritage) שבניו יורק, בו נכיר ונוקיר תודה לחברת אלסקה אירליינס ולקפטן אלג׳ן לונג.

  האירוע פתוח לקהל הרחב, והוא חינם, בכפוף להרשמה מוקדמת (הקליקו כאן)

   

  אנו מזמינים את כולכם להצטרף אלינו ולומר תודה. תודה למי שעשה רבות בכדי להבטיח את שלום עמנו. תודה למי שבעשייתו אפשר חיים חדשים, מלאי אפשרויות, במדינה היהודית שקמה מחדש. תודה אישית ממני, למי שהביא את משפחתי המורחבת ארצה ואפשר לי להיוולד במדינת ישראל העצמאית.

   

  נתראה שם!

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "על כנפי נשרים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים