שתף קטע נבחר

המהפכה הירוקה של אוסטרליה

לפני עשור רק 7% מהחשמל באוסטרליה יוצר ממקורות מתחדשים. היום מתגאים ביבשת החמישית כי הם הגיעו לנתון של כמעט 20% והיד עוד נטויה

 

 

חושבים ירוק ביבשת החמישית: באוסטרליה מייצרים חשמל מאנרגיה ירוקה ל-70% מהבתים. כך דיווחו השבוע כלי תקשורת במדינה, שפרסמה גם מדד חודשי חדש לאנרגיות מתחדשות. מדובר אמנם ב-18.8% מתצרוכת האנרגיה במדינה, אבל לפי העבודה שמשקיעים שם - סביר להניח שהאחוז יגדל בתקופה הקרובה.

 

על-פי הנתונים באוסטרליה, ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות מספיק ל-7.1 מיליון בתים ברחבי המדינה. אבל כיוון שרוב החשמל נצרך על-ידי היא לצרכים תעשייתיים או מסחריים – מדובר ב-18.8% מתצרוכת החשמל במדינה.

 

טריסטאן אדיס, מנהל בחברת יעוץ לאנרגיה ירוקה, אמר: "לפני 10 שנים אנרגיות מתחדשות סיפקו רק 7% מתצרוכת החשמל. המטרה שלנו שבקרוב נוכל לספק חשמל מאנרגיות מתחדשות לעוד 1.5 מיליון בתים ולהביא את הנתון הכולל ל-90%". הוא הוסיף כי כמות הזיהום שנמנעה מהצעד הזה שוות ערך להורדת 8.1 מיליון מכוניות מהכבישים.

 

 (צילום: evwind) (צילום: evwind)
(צילום: evwind)

 

מהדו"ח האחרון באוסטרליה עולה כי במדינה נמצאים בשלבים מתקדמים 46 פרויקטים שבסופו של דבר ייצרו חשמל מאנרגיות מתחדשות. אגב, האוסטרלים לא רק נהנים מאוויר טוב יותר, אלא גם ממקומות עבודה חדשים. מהמדד התברר כי בתוך שנה נוספו 8,866 משרות הקשורות בפרויקטים של אנרגיות מתחדשות. 3,018 מהמשרות הן במדינת ניו סאות' וולס, שם מקימים חוות של טורבינות רוח. בקווינסלד נוספו 2,625 משרות חדשות, רובן ממתקן חדש לייצור אנרגיה סולארית. 3,769 בני-אדם עובדים בהתקנת ובהחזקת גגות סולאריים, שהותקנו על מאות אלפי בתים במדינה.

 

על-פי הנתונים באוסטרליה, 40% מהאנרגיה המתחדשת מיוצרת בתחנות הידרואלקטריות, כלומר אנרגיה חשמלית שנוצרת מתנועת מים, 31% מטורבינות רוח, 20% מגגות סולאריים ומחוות לייצור חשמל מאנרגית השמש והיתר ממקורות מתחדשים נוספים.

 

גגות סולאריים

אבל לא רק חברות גדולות פועלות כדי לייצר אנרגיות מתחדשות, אלא גם משפחות שהתקינו על גגות בתיהן מתקנים סולארים לייצור אנרגיה. אדיס אמר כי רק בין יוני 2016 לחודש יוני השנה - 150 אלף משפחות במדינה התקינו על גגות הבתים מתקנים קטנים לייצור חשמל מאנרגיית השמש. בכך, הוא אמר, הגיע המספר ל-226 אלף בתים.

 

הוא הוסיף כי בשנת 2008 המספר בתחום זה היה מזערי. "המערכות הסולאריות האלה יחסכו לאותם צרכנים 1.6 מיליארד דולר אוסטרלי בחשבונות החשמל שלהם בעשר השנים הקרובות", הוא אמר.

 

לדבריו, מספר האזרחים שיתקינו על גגות בתיהם מתקנים לייצור חשמל מאנרגיית השמש יגדל בקרוב, בשל הירידה בעלויות הקמת המתקנים. הוא הוסיף כי אוסטרליה תגיע ליעד 20% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות כבר בשנה הבאה. אגב, היעד שהוצב היה שנת 2020.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: evwind
חוות טורבינות רוח
צילום: evwind
מומלצים