שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  שקע ותקע: כך תימנעו מאסון ותשמרו על מכשירי החשמל
  באילו מקרים כדאי להתקין שקע מוגן מים, מדוע חיבור רופף של מכשיר חשמלי לשקע עלול לגרום לשריפה וכיצד הופכים את השקעים לבטוחים בסביבת ילדים קטנים? אתר "המקצוענים" עם הטיפים

  אם אתם מושכים ברשלנות את חוט החשמל של המכשיר כדי לנתקו מהשקע, אם השקע שלכם באמבטיה אינו מוגן מים ואם חלק ממכשירי החשמל מחוברים בצורה רופפת לשקע – דעו כי אתם בפירוש בסכנת התחשמלות יומיומית. מה לעשות כדי להגן על חייכם, על חיי הקרובים לכם וכדי לשמור על תקינות מכשירי החשמל בבית? לפניכם המדריך.

   

  עוד כתבות בנושא:

  מים חמים ומהר: הכל על מאיץ חום בדוד

  דוד שמש: העיקר האמינות

  להתקין דוד שמש במקום דוד חשמל - זה כדאי?

   

    (צילום: SHUTTERSTOCK)
  (צילום: SHUTTERSTOCK)

  בדקו שהשקע אינו מתחמם לאחר השימוש בו  

  "אם השקע מתחמם לאחר שאתם מחברים אליו מכשיר חשמלי, סימן שמדובר בתקלה במכשיר החשמלי עצמו או בחיווט של השקע", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "במקרה כזה, התחממות יתר עלולה לגרום לשריפה. במקרה כזה, יש לעצור את השימוש במכשיר החשמלי ולהזמין חשמלאי לתיקון התקלה".

   

  ודאו שכל מכשירי החשמל בבית מחוברים בצורה יציבה

  "אם מכשיר חשמלי מחובר בצורה רופפת לאחד השקעים בבית הוא יכול לגרום לנזק למכשיר עצמו או למכשירים נוספים המחוברים לאותו שקע באמצעות מתאם", אומרים במוקד. "חיבור רופף גורם לפעולה מסוכנת של חיבורים וניתוקים ברציפות, מה שיכול במקרה הטוב לגרום להרס המכשיר ובמקרה הרע לניצוצות שיגרמו להתלקחות ולשריפה".

   

  ודאו שאין קושי בחיבור המכשיר לשקע

  "אם התקע של המכשיר החשמלי אינו נכנס בקלות לשקע, סביר להניח שהוא אינו מתאים", אומרים במוקד. "אם מפעילים כוח, זה עלול לגרום לשבור את השקע ולהוות מפגע בטיחותי. לכן, במקרה כזה יש לקחת את המכשיר אל חנות חשמל ולהחליף בצורה מקצועית את התקע שלו. אם מדובר במכשיר גדול יחסית, יש להזמין חשמלאי לשם החלפת התקע. כמו כן, אם ישנו שקע שבור או סדוק בבית, חשוב להימנע משימוש בו ולהחליף אותו".

   

  הפחיתו ככל הניתן את השימוש במפצלי חשמל

  מפצלי חשמל ומאריכי חשמל הם פתרון פרוביזורי. אם הם משמשים אתכם כדרך קבע, הם הרבה פחות בטוחים. לכן, במידת הצורך פשוט דאגו להוסיף שקעי חשמל נוספים בסביבת העבודה שלכם או בחדר השינה. נסו להסתיר ככל הניתן את החוטים, ולא להשאירם חשופים, כדי למנוע מצב שנתקלים בהם ומועדים, או תולשים את התקע מהחשמל בבת-אחת. כמו כן, כשאתם מנתקים את המכשיר מהחשמל, הקפידו לעשות זאת תוך אחיזה בתקע עצמו, ולא על-ידי משיכה רשלנית שלו.

   

  התקינו שקנים מוגנים בחדרי ילדים  

  הסקרנות הטבעית של ילדים, גורמת להם פעמים רבות לנעוץ פריטים דקים וחדים אל פתחי השקע. כדי למנוע סכנה, חשוב לדאוג לשקעים מוגנים, בייחוד בחדרי ילדים ובמקומות שבהם השקעים בגובה נמוך יחסית, אשר לילדים קטנים יש גישה אליו. "ניתן להתקין שקעים מיוחדים הכוללים מכסה או תריסים פנימיים. פתרון זול יותר הוא להתקין פקקים על השקעים שחוסמים את השקע ומונעים התחשמלות. עלות 6 יחידות של מכסי בטיחות היא כ-30 שקל, והם ניתנים להתקנה בקלות רבה".

   

  התקינו שקעים מוגני מים במקלחת, במטבח ובקירות חיצוניים

  על פי חוק, ישנה חובה להתקין שקעים מוגני מים בחדר המקלחת. זאת, בשל הלחות החשיפה למים. אם, שקע כזה אינו מותקן אצלכם, אל תקלו ראש בכך והזמינו חשמלאי והחליפו אותו כך שיהיה בהתאם לתקן. כמו כן, ישנם מקומות נוספים בבית או מחוץ לו, שמומלץ מאוד להתקין שקעים מוגני מים. "בקירות חיצוניים לבית (במרפסת, בחצר או בכל חלל שחשוף למי גשמים) חשוב מאוד שיהיו שקעים מוגנים. כמו כן, השקע של מכונת הכביסה (שנמצא לרוב בחדר שירות או במטבח), חשוב מאוד שיהיה שקע מוכן מים. זאת, מפני שהוא ממוקם בסמוך לצנרת המים ובמקרה של נזילה מצינור ניקוז המים או פיצוץ בצנרת, הוא לא יבוא במגע עם מים".

    

  גם במטבח, ובייחוד בקרבת השיש יש סכנה לשילוב הקטלני בין מים לחשמל. "לכן, מומלץ שכל שקע שיכול לבוא במגע עם מים במהלך הבישול או הניקיונות יהיה שקע מוגן מים. במקרה של ספק, כדאי להעדיף שקע מוגן, שכן לא מדובר בעלויות גבוהות במיוחד, אך המשמעות היא הקטנה משמעותית של הסיכון להתחשמלות או לנזק למכשירים שהם צרכני חשמלי גדולים".

   

  כמה תעלה התקנה של שקע מוגן מים? "עלות ההתקנה היא 200-300 שקל, כשהמחיר כולל עבודה וחלקים. חשוב לוודא שמי שמבצע את ההתקנה הוא חשמלאי מוסמך".

   

  מחפשים חשמלאי? לרשימה המלאה

   

  ynet הוא שותף ב"אתר המקצוענים" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שקע ותקע: כך תימנעו מאסון ותשמרו על מכשירי החשמל "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים