שתף קטע נבחר

לא רק ספרים ונוסחאות: לומדים ערכים

מדי שנה, עת פתיחת שנת הלימודים, אנחנו שולחים את הילדים לבית הספר כדי שירכשו ידע ויהיו מוכנים לעולם, אך בצד לימודי החובה, ישנם בתי ספר שמלמדים את התלמידים גם מה הם ערכים של כבוד בין אדם לחברו ופותחים בפניהם דלת לעולם טוב יותר

בשיתוף עמל

 

אנחנו שולחים את ילדינו מדי יום לבית הספר כדי שילמדו דברים חדשים, מתוך ידיעה שלרוב מדובר בתכנים לימודיים נטו. בבית, אנחנו משתדלים להקנות לילדים שלנו את אותן אמות מידה של אידאלים לצדק, מוסר, אמת, שוויון וכבוד בין אדם לזולתו וקבלת האחר - וכל זאת על מנת שיגדלו עם איכויות אישיות וכלים להצלחה, וכן לשאוף לחברה מתוקנת ושוויונית. אבל, קיימים גם לא מעט בתי ספר המאפשרים לתלמידים לרכוש ידע ולהגיע להישגים גבוהים, תוך מיצוי יכולותיהם האישיות ובמקביל להכשירם לחיים מלאי משמעות, מצוידים בערכים ומסוגלות לחשיבה רחבת אופקים והכל על פי בחירת התלמיד במסגרת התומכת בו הוא לומד.

מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום עיני עם מנהלת ביה"ס שרה הלפרין ותלמידה בכנס תוצרים
מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום עיני עם מנהלת ביה"ס שרה הלפרין ותלמידה בכנס תוצרים

למעשה, בחמש השנים האחרונות, משרד החינוך מפרסם את רשימת בתי הספר הערכיים ביותר בישראל ע"פי מדדי תגמול שבוחנים היבטים לימודיים, חברתיים וערכיים בחטיבות העליונות - 285 בתי ספר תיכוניים בכל הארץ. הזכייה היא אות הערכה רבה למנהיגות ולעשייה החינוכית המעמיקה של המנהלים וצוותי המורים השמה דגש על החשיבות הרבה בהוקרה של אנשי החינוך, שמחוללים שינוי, שמקדמים כל אחד מהתלמידים אל מעבר ליכולותיו הצפויות, שמשפיעים ותורמים לעיצוב עתיד תלמידיהם ומביאים אותם להצטיינות לימודית אישית, חברתית וערכית.

 

"ערכי ליבה בית ספריים הם הרוח הנושבת בכל העשייה", אומרת שרה הלפרין, מנהלת בית הספר הרב תחומי עמל ליידי דיוויס תל אביב, שנמצא ברשימה זו הפעם השלישית. "יעודו של בי"ס הוא להכיל ולטפח את כל תלמידיו, לאפשר להם לרכוש ידע ולהגיע להישגים הגבוהים ביותר תוך מיצוי יכולותיהם בסביבה בטוחה ומשרת אמון. להכשירם לחיים משמעותיים, מצוידים בערכים ובעלי מסוגלות לחשיבה פלורליסטית ועצמאית וברי מוטיבציה לפעול כיזמים מעורבים ואכפתיים."

למידה חדשנית ()
למידה חדשנית
 

לשתף את התלמידים בהחלטות

אם פעם בית הספר היה מקום שאליו הגיעו התלמידים רק כדי ללמוד מערכי שיעור שנוצרו כדי להעביר ידע במקצועות שונות, דוגמת: מתמטיקה, אנגלית, ספרות, כימיה וכדומה, הרי שכיום בתי ספר מנסים כל הזמן להתחדש ולהיות רלבנטיים עבור התלמידים הלומדים בו, תוך הקניה של תחושת ביטחון וניסיון לקדם את השיח המשותף בין התלמידים להורים ולמורים. היום בית ספר הוא מקום המשרת את אוכלוסיית התלמידים, הן המצטיינים והן המתקשים, תחת קורת גג אחת במטרה לחנך ולהביא את כולם, על פי בחירתם, לתעודת בגרות שתשקף באופן מיטבי את יכולותיהם.

 

"ילדים מכיתה ז' עד כיתה י"ב שבוחרים שחלק מהלימודים שלהם יהיו בנושא שמעניין אותם באופן רחב ומעמיק ובו הם מתמקדים", מסבירה הלפרין. "תלמידים בחטיבה עליונה יכולים ללמוד מקצועות הומניסטית לצד ריאלים וילדים שלומדים בתחומי דעת מסוייימים חובים עשייה חברתית ולא בארועים חד פעמיים אלא מתמשכים.

 

בתוך בית הספר ישנם 53 ילדים אוטוסטיים. כל תלמיד מקבל הסברים מקפים וכל ילד יודע שהילדים האלו הם חלק אינטגרלי מהחוויה של בית הספר. הם מופיעים בטקסים, יוצאים לטיולים לפעילויות והם עצמם מתנדבים בכל מיני מסגרות שיכינו אותם להמשך החיים."

 

ראיית צרכיו של התלמיד ומתן מענה הולם עומדים בראש מעיינה של הלפרין, ולכן גם חשוב לה לאפשר לתלמידים להיפתח לעולמות חדשים. "אנחנו מקיימים קשרים עם מגזרים מכל השכבות, מפגשי להטבי"ם, פועלים עם בית ונצואלה (ילדים עם מוגבלויות), תלמידים אוטיסטים, עם תקווה ישראלית, מפגשים עם נוער ערבי, דרוזי, דתי, וגם עם עם נוער מדרום העיר, וכן שיתוף פעולה הדוק עם תנועות נוער.

 

"יש אווירה של רצון לעשות עוד ועוד ולהציג כל פעם מחדש תחום אחר שהתפתח, מה שמחייב היום את כל המורים להיות רלוונטים ולהפוך את חווית הלמידה למשמעותי עבור התלמידים גם ברמת העניין והסקרנות וגם ברמה האקטיבית שהיא פעול יוצא של הלמידה.

כנס הצגת תוצרים של למידה באמצעות חקר ופרויקטים ברב תחומי עמל ליידי דייויס ת"א
כנס הצגת תוצרים של למידה באמצעות חקר ופרויקטים ברב תחומי עמל ליידי דייויס ת"א
  

"הנכם ראויים למלוא ההוקרה וההערכה, על כך שהצלחתם לחולל שינוי משמעותי בבית הספר, ברכה מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום עיני את בתי הספר המובילים ברשת. "אתם מובילים תהליך עמוק ועקבי, בדרך ייחודית המקדמת באופן ניכר את התלמידים בתחומים הערכיים, החברתיים והלימודיים, וההישגים המרשימים מדברים בעד עצמם. החלטת משרד החינוך לכלול את בתיה"ס ברשימת בתי הספר הערכיים ביותר בישראל היא מקור גאווה לכולנו, ואני מאחלת לכם שתמשיכו בעשייה החינוכית והערכית המוצלחת ברוח החזון של קבוצת עמל".

 

בשיתוף עמל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות רשת עמל
לשימוש הכתבה בלבד! עמל שבח מופת יוזמים עתיד מבטיח
באדיבות רשת עמל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים