שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הלמ"ס: משפחות לילדים קטנים סוגרות את החודש עם אלף שקל מינוס

  מנתוני הלמ"ס עולה כי משפחה עם שני ילדים או יותר עד גיל 6 מכניסה בממוצע כל חודש 16,474 שקלים, אך מוציאה 17,476 שקלים. כשליש ממשפחות אלה חיות בעוני, לעומת כחמישית מכלל משקי הבית. במגזר הערבי והחרדי מזנק שיעור העוני במשפחות אלה ל-62% ו-72% בהתאמה

  משק בית ממוצע ובו שני ילדים או יותר עד גיל 6, סוגר את החודש עם מינוס ממוצע של כאלף שקלים. כך עולה מסקר שפרסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

   

  לפי הסקר, ההכנסה הכספית הממוצעת ברוטו לחודש למשק בית עם שני ילדים או יותר עד גיל 6 הגיעה בשנת 2015 לכ-20 אלף שקל. בניכוי תשלומי חובה, כמו מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות, עמדה הכנסה זו על 16,474 שקל.

   

  מנגד, ההוצאה הממוצעת של משקי בית אלה כולל שירותי דיור, הסתכמה ב-17,476 שקל לחודש – כאלף שקלים יותר מההכנסה. ההוצאה הכספית הממוצעת ללא שירותי דיור עמדה על 14,409 שקלים.

   

  שיעור עוני גבוה

  מדובר בסקר הכנסות והוצאות של משקי בית עם שני ילדים או יותר עד גיל שש, המתבסס על נתונים משנת 2015. אמדן ההכנסות של משקי בית כלל את כל מקורות ההכנסה (עבודה, הון, קצבאות ותמיכות). עיקר ההכנסות הכספיות של משקי בית אלה, 84.1%, הגיע מעבודה - 16,824 שקל בחודש. עוד 10.9% (2,172 שקל) הגיע מקצבאות ותמיכות.

   (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)
   

  עוד עולה מהנתונים כי משקי בית עם שני ילדים ויותר עד גיל שש חיים מתחת לקו העוני בשיעורים גדולים יותר מאשר כלל משקי הבית. 31.4% מסך משקי בית אלה חיו ב-2015 מתחת לקו העוני, לעומת 22.3% מכלל משקי הבית עם ילדים ו-19.1% מכלל משקי הבית. אצל משקי בית חרדיים עם שני ילדים ויותר עד גיל שש שיעור העוני היה אף גדול יותר - 61.9%. בקרב משקי בית ערביים נרשם מצב חמור יותר, 72%.

   

  ההוצאה החודשית הממוצעת על שירותי חינוך של משקי בית ובו שני ילדים או יותר עד גיל 6 עמדה על 2,043 שקל - פי 1.6 משאר משקי הבית עם ילדים.

   

  הוצאות החינוך גבוהות פי 3 במגזר היהודי

  ההוצאה על תצרוכת במשקי בית עם שני ילדים ויותר עד גיל 6 מהמגזר היהודי-חילוני היתה גבוהה פי 1.4 מזו שבמשקי בית חרדיים. ההוצאה בקרב המגזר היהודי כולו היתה גבוהה פי 1.3 מבמגזר הערבי. 

   

  ההוצאה על מעונות יום, משפחתונים וגנים בקרב משקי הבית היהודים הלא חרדיים היתה גבוהה פי 2.7 ממשקי הבית היהודים החרדיים, וגבוהה פי 5.9 מההוצאה של משקי הבית הערבים על שירותים אלה.

   

  משקי הבית היהודים הוציאו פי 1.5 על דיור לעומת משקי הבית במגזר הערבי. באזור המרכז הוצאה זו היתה גבוהה פי 1.6 מאשר בפריפריה.

   

  בנוגע להוצאות על בריאות, משקי בית אלה מהמגזר היהודי-חילוני הוציאו פי 1.6 ממשקי הבית החרדיים. ההוצאות על בריאות בכלל המגזר היהודי היו גבוהות פי 1.6 מהמגזר הערבי, והוצאות הבריאות של משקי בית אלה במרכז היו גבוהות פי 1.7 מאשר בפריפריה.

   

  בכל הנוגע לחינוך נרשמו פערים גדולים אף יותר: הוצאות משקי בית אלה על חינוך במגזר היהודי-חילוני היו גבוהות פי 1.8 מבמגזר החרדי. כלל היהודים במשקי בית אלה הוציאו פי 3.1 על חינוך מאשר במשקי הבית הערביים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים