שתף קטע נבחר

בינתיים רק מזהירים: החל המאבק ברכיבת אופניים לא חוקית בת"א

פקחי עיריית ת"א החלו לאכוף את החוק - אך יאפשרו למעשה רכיבת אופניים שאינם חשמליים על מדרכות. הפקחים הוסמכו לקנוס בסכומים שינועו בין 100 ל-1,000 שקל. בשלב ראשון יחולקו רק אזהרות

 

 

עיריית תל אביב-יפו החלה באכיפת "חוק האופניים", שנועד להגן על הולכי הרגל מפני כלי רכב דו-גלגליים הנוסעים על המדרכות ובראשם האופניים החשמליים. מטרת האכיפה, כך ציינו בעירייה, היא להביא לצמצום מספר הפגיעות על ידי הקפדה על הפרדת השימושים בסוגי הדרך השונים. ברחבי העיר יסיירו פקחים עירוניים שהוסמכו לאכוף את החוק, בין היתר באמצעות עיכוב ותפיסת כלי הרכב וכן באמצעות מתן הודעות תשלום קנס לעוברים על החוק. בימים הראשונים תחל האכיפה בחלוקת אזהרות בלבד.

 

כיעד אסטרטגי של העירייה, שמעודדת שימוש בכלי רכב אלטרנטיביים על חשבון הרכב הפרטי כחלק מהתמודדות עם פקקים ומצוקת חנייה, הוחלט לטפל נקודתית בנזקים שגורמים האופניים הפופולאריים בשנים האחרונות. "בשל ריבוי התאונות שבהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים והולכי רגל וכן היעדר אכיפה על המדרכות, הובילה העירייה להענקת סמכויות אכיפה נרחבות לפקחים העירוניים במסגרת חקיקה ייעודית", צוין בהודעת העירייה.

האכיפה החלה. רוכבים בתל אביב, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
האכיפה החלה. רוכבים בתל אביב, היום(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

במסגרת החוק שאושר תבוצע אכיפה במדרכות, בשבילי אופניים, בנתיב שסומן כשביל אופניים, באזורים שהנסיעה בהם הוגבלה למהירות מירבית של 30 קמ"ש (אזור מיתון תנועה), בשבילי הולכי רגל ובמעברי חצייה. המאבק ברכיבת האופניים הלא חוקית היה אמור להתחיל לפני חודש וספטמבר היה אמור להיות תחילת המועד להטלת קנסות - אך הדבר נדחה לצרכי התארגנות.

 

לפי התקנות, ברחובות שבהם אין שבילי אופניים והנסיעה בהם לא הוגבלה למהירות מירבית של 30 קמ"ש - העירייה לא תבצע אכיפה נגד רוכבי אופניים במדרכות. למעשה, בכך ניתן לאישור לרכיבה במדרכות על אופניים שאינם אופניים חשמליים.

 

תקנות תעבורה שיאכפו על ידי פקחי העירייה הן איסור שימוש בטלפון נייד בעת רכיבה (1,000 שקל קנס), איסור על שימושים במדרכות, שבילי אופניים, מעברי חצייה ברכיבה על ידי מי שהכביש או השביל לא יועדו לו (קנסות בין 100 ל-250 שקלים), איסור גרימת הפרעה לתנועת עוברי דרך במדרכה (250 שקלים), איסור הליכת הולכי רגל על נתיב המיועד לרכיבת אופניים (500 שקלים), עבירות הרכבה אסורות לרוכבים (קנסות בין 100 ל-250 שקלים) ואיסור שימוש באוזניות לרוכב במדרכה (250 שקלים).

 

בסמכויות הפקחים העירוניים לעצור את נסיעתו של רוכב האופניים ובין היתר להוציא לו אוויר מהגלגלים. כמו כן בסמכות הפקחים להחרים את האופניים או כלי התחבורה כדי למנוע המשך שימוש בו וכן לעכב את הרוכב עד להגעת שוטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
תל אביב, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים