שתף קטע נבחר

צה"ל בתרגיל מלחמה ענק בצפון - הגדול זה 19 שנים

התרחיש: חיזבאללה פולש ליישוב, צה"ל בולם ומגיע ל"הכרעה" בשטח שידמה את דרום לבנון. הגיס הצפוני פותח בתרגיל מהגדולים בתולדות צה"ל - עשרות אלפי חיילים ומילואימניקים, עשרות מטוסי קרב, פינוי תושבים ו"בקשות חברות" לריגול בטלפונים. בצבא מתעקשים: הכול תוכנן לפני האזהרות מהתבססות איראן מעבר לגבול

 

 

לראשונה זה כמעט 20 שנים - צה"ל עורך תרגיל גיס ופיקוד ענק בגזרה הצפונית: "אור הדגן", תרגיל הגיס הצפוני בפיקודו של אלוף תמיר היימן ושל פיקוד הצפון - על שמו של אלוף במיל' מאיר דגן ז"ל - יחל הערב (יום ב') בצפון הארץ ויימשך ב-11 הימים הקרובים. במהלך התרגיל, שבו ישתתפו עשרות אלפי חיילים, צה"ל ידמה מלחמה בחיזבאללה. מדובר בתרגיל הגדול ביותר של צה"ל בצפון מאז תרגיל הגיס הצפוני ב-1998, אז פיקד עליו דגן.

 

האויב: צבא חיזבאללה | זה מה שידוע על כוחו

 

בשיאו של התרגיל ישתתפו עשרות אלפי אנשי צבא, כולל חיילי מילואים, מכמה אוגדות ועשרות חטיבות. בימי השיא של התרגיל יחוגו בשמי הצפון עשרות מטוסי קרב בכל רקע נתון, בנוסף למטוסים רבים ללא טייס מכלל הסוגים והגדלים. על הקרקע התרגיל יהיה שלדי, כלומר ללא הלוחמים של החטיבות ברוב הגדודים המתרגלים, אלא ברמת מפקדי פלוגות ומעלה ובאופן שישתתפו בו מרבית המפקדים בצבא.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אזור התמרון בתרגיל (באדיבות דובר צה"ל) (באדיבות דובר צה
אזור התמרון בתרגיל

מפקד פיקוד צפון אלוף יואל סטריק (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מפקד פיקוד צפון אלוף יואל סטריק(צילום: דובר צה"ל)
 

ההכנות לתרגיל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ההכנות לתרגיל(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

בצה"ל הדגישו כי התרגיל תוכנן במשך כשנה בעקבות הנחיה שהעביר הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט עם כניסתו לתפקיד ב-2015, וללא קשר לניסיונות של איראן להתבסס בסוריה שמהם מזהירים בישראל לאחרונה. ראש הממשלה נתניהו אף אמר שעשה זאת אצל נשיא רוסיה פוטין "כדי למנוע מלחמה".

 

עוד הדגישו בצה"ל כי המתאר העיקרי שיתורגל הוא מלחמה בחיזבאללה בדרום לבנון, ולא מלחמה במקביל בשתי חזיתות, גם בזו הסורית. יחד עם זאת, בצה"ל מנסים להעביר לארגונו של חסן נסראללה מסר כפול: חיזוק המוכנות וההרתעה מול הארגון השיעי - לא מתוך כוונה להיערך למלחמה יזומה בטווח הנראה לעין.

 

את שטח דרום לבנון ידמה בימי התרגיל הגליל התחתון מכביש 85 (עכו-כרמיאל-עמיעד) ודרומה. בתרגיל ישתתפו כוחות רבים מאגף המודיעין (שלו זה ייחשב כתרגיל הגדול ביותר ב-20 השנים האחרונות), מחיל הים, אגף התקשוב, ממערך ההגנה בסייבר, מחיל האוויר וכן כוחות פיקוד העורף שיתרגלו פינוי של אוכלוסייה מיישובים מאוימים (חיילים ידמו אזרחים מפונים במהלך התרגיל).

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

בנוסף ייבחן לראשונה באופן משמעותי הממשק שהוסדר בין פיקוד הצפון לפיקוד העורף בכל הקשור לפינוי אוכלוסייה מיישובי קו העימות גם תחת אש. כמו כן ישתתפו בתרגיל כוחות הנדסה מיחידת יהל"ם וכוחות יחידת עוקץ, ייעשה שימוש ראשוני במכולות "אדומות" חדשות שמדמות מבני חיזבאללה ולכל מפקד חטיבה יוצמד מזל"ט מסוג "רוכב שמיים".

 

כוחות אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה יתורגלו אף הם בהיקף הגדול ביותר שתורגל זה כ-20 שנה, במטרה לספק לכוחות אספקה יעילה תוך שימוש במאות כלי רכב ואמצעי הובלה, בהם חדשים - כמו משאית ללא נהג, האמר אוטונומי, רובוטים לנשיאת ציוד, אספקה בהיטס ושימוש במל"טים לצרכים לוגיסטיים. הדרג המדיני לא ישתתף בתרגיל. יפקחו עליו המטכ"ל ומנהלת התרגיל, שאליה זומנו חברי הקבינט וחברי ועדת החוץ והביטחון - כמשקיפים, כדי להכיר וללמוד.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

חסן נראללה. מסר כפול מישראל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חסן נראללה. מסר כפול מישראל(צילום: AFP)

בדומה לתרגילים גדולים אחרים בצה"ל בשנים האחרונות, גם הפעם ההתרחשות הדמיונית נפתחת ביוזמה התקפית של האויב - חיזבאללה - נגד אוגדת הגליל. ישראל מגיבה ל"התקפה" בשלושה שלבים שיתורגלו: מגננה בימים הראשונים הכוללת תקיפות נגד ופריסת כוחות מגנים בקו המגע במקביל למהלומה אווירית, התקפה בשלב השני הכוללת תמרון יבשתי נרחב, ושינוי משימה בשלב האחרון. "ההתקפה של חיזבאללה" תתבטא בתרגיל בפלישה של עשרות מלוחמי הארגון לשטח הישראלי וחדירה לאחד היישובים סמוכי הגבול. כוחות מצומצמים בפיקודו של מח"ט ידמו את כוחות חיזבאללה.

 

בתרגיל הנרחב שולבו כמה מושגים שנחשבים ליוצאי דופן בעגה הצה"לית בשני העשורים האחרונים, בעיקר לנוכח מלחמת לבנון השנייה ומערכת צוק איתן. כך, בצה"ל לא מהססים לבטא את המילים "מתקפה שתביא להכרעת האויב". מושג ההכרעה אמנם משמש יותר את הכוחות הטקטיים לביצוע משימתם (השמדת נכסי חיזבאללה) אך הוא מוקרן גם כלפי מעלה בצבא, בניגוד למושג ההרתעה לאורך זמן שהיוותה המטרה העיקרית של המלחמות האחרונות.

 

קצין בכיר בצה"ל הסביר אתמול כי מבחינתו "הכרעה" היא חוסר יכולת או חוסר רצון מבחינת חיזבאללה להמשיך ולהילחם: "זו כבר לא מלחמה לצורך הרתעה לשנים קדימה". מושג אחר שהלך והשתרש באמ"ן על רקע השינויים בסוריה בשנה האחרונה, הוא שיותר לא תהיה "מלחמת לבנון" עבור ישראל, אלא מלחמת הצפון.

 

חיילים נענו ל"בקשות חברות" כפיתיון 

על רקע ירידה ניכרת בכמות אירועי ביטחון המידע בצה"ל (מ-469 ב-2015 ל-94 בחציון הראשון של השנה), בצה"ל חוששים כי חיזבאללה, שעוקב אחר התרגיל, ינצל את המשתתפים בו לאיסוף מודיעין על עיקריו. במחלקת ביטחון המידע באמ"ן שלחו בחודש האחרון לכ-350 חיילים המשתתפים בתרגיל, בהם קצינים ונגדים, בקשות חברות מדמויות פיקטיביות בפייסבוק, במטרה להשתלט על מכשירם הנייד על ידי השתלת פוגען.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה

המבצע יימשך לאורך ימי התרגיל, ועד כה כ-6% מהחיילים שלהם נשלחה בקשת החברות (לרוב בדמות של צעירה נאה) נעתרו לה בחיוב, וכמחציתם אף פתחו את הקישור שצירפה הדמות באופן המאפשר את החדרת הפוגען שמשתלט על המיקרופון והמצלמה של המכשיר, מרחוק ובאופן חשאי.

 

בצה"ל לא מתכוונים להעניש את החיילים שעברו לכאורה עבירת ביטחון מידע, והטיפול בהם יהיה הסברתי. כלל המשתתפים בתרגיל, כולל מפקד הפיקוד אלוף יואל סטריק ובהנחייתו, ייפרדו מהטלפונים הניידים שלהם בזמן התרגיל ויורשו להשתמש בהם במתחמים מוגדרים ובזמנים מוגבלים, מתוך תפישה של "להתאמן כפי שנילחם". בתרגיל גם תחודש יכולת ה"עיט" הוותיקה: האזנה לרשת הקשר הגלויה כדי לנטר ולהזהיר מפני עבירות ביטחון מידע ברשת המבצעית.


פורסם לראשונה 04/09/2017 16:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תדרוך לקראת התרגיל הענק
צילום: דובר צה"ל
מומלצים