שתף קטע נבחר

נלחמה לחשוף את גורל בנה וגילתה: הוא לא בקבר

לידיה ריד, ממובילי הדרישה לחקור בתי חולים בבריטניה שהעלימו גופות ילדים לצורכי מחקר, חשדה עשרות שנים שגם בנה, שמת בגיל שבוע, נפל קורבן. לאחרונה נפתח קברו והיא גילתה: הגופה לא שם. "כשהוא מת רציתי להיפרד והראו לי במקומו ילד אחר. כשמחיתי אמרו לי 'יש לך דיכאון אחרי לידה'"

אם בריטית שנלחמה במשך ארבעה עשורים כדי לגלות מה קרה לבנה המת גילתה שבארון הקבורה שבו נטמן לכאורה כלל אין שרידי אדם. האם, לידיה ריד, סיפרה ל-BBC כי בנה, גארי, מת ב-1975 כשהיה בן שבעה ימים בבית חולים לילדים באדינבורו.

 

ריד הייתה ממובילי הקמפיין שדרש לחשוף כיצד בתי חולים סקוטיים שמרו לעצמם באופן בלתי חוקי חלקי גופות של ילדים מתים לצורכי מחקר. הקמפיין הזה החל בעקבות חקירה שניהלה ועדה מיוחדת בנוגע להתרחשויות בבית החולים אלדר היי בליברפול שבאנגליה בשנות ה-90 של המאה שעברה.

הקבר נפתח - הארון היה ריק. אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הקבר נפתח - הארון היה ריק. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

"לידיה ריד רוצה תשובות מאנשים... היא רוצה שמישהו יבוא ויסביר לה מה קרה לגופתו של בנה המת", אמר היום ל-BBC עורך דינה, דיוויד שורט.

 

ריד חשדה במשך שנים שאיבריו של בנה נלקחו ללא רשות. ביום ההלוויה היא חשבה שהארון ריק משום שמשקלו היה נמוך מאוד, אולם עד כה לא הייתה לה שום הוכחה לכך שמשהו שאינו כשורה נעשה בגופת בנה.

 

הגילוי התאפשר הודות להחלטת בית משפט לאפשר לפתוח את קברו של הילד בבית העלמין סאוטון באדינבורו. "קיוויתי שאני טועה. רציתי שיקראו לי זקנה טיפשה, אבל ברגע שבו פתחו את הקבר ידעתי שאין בתוכו כלום. כלום", סיפרה. "הלב שלי צנח, לא ידעתי מה לומר".

 

ריד פנתה לרשויות הבריאות של סקוטלנד ולחברת הלוויות כדי שיעזרו לה לגלות מה קרה. "הם יודעים מה קרה לבן שלי, הם יודעים טוב מאוד שיש להם מידע שיכול לתת לי שקט. אפילו אם שרפו את גופתו אני רוצה לדעת. אפילו אם הוא שוכב בצנצנת באיזשהו בית חולים – אני רוצה לדעת. אם אני יכולה לקבל חזרה את הבן שלי – אני רוצה לקבל אותו. אם זה לא אפשרי – לפחות תגידו לי, תנו לי את השקט שאני צריכה".

 

ריד, בת 68 כיום, סיפרה כי אחרי שבנה מת היא ביקשה לראות אותו עוד פעם אחת – אבל אז הציגו לה ילד שאינו שלה. "הילד הזה היה בלונדיני וגדול, והילד שלי היה קטן ובעל שיער כהה. זה לא היה הילד שלי", היא מעידה היום. "מחיתי על כך, אבל הם אמרו שאני סובלת מדיכאון אחרי לידה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"מיד ידעתי שהקבר ריק"
צילום: shutterstock
מומלצים