שתף קטע נבחר

אושר מינוי חיוּת לנשיאת העליון: "סמל ודוגמה לשופטים"

ברקע המחלוקת בין שרת המשפטים לנשיאת העליון בנוגע לעקרון ה"סניוריטי", אישרה הוועדה למינוי שופטים פה אחד את מינויה של השופטת אסתר חיות למחליפתה של נאור. "היא תדע להגן על עצמאות הרשות השופטת". מלצר ישמש כמשנה לנשיאה

 

שקד עם הנשיאה נאור ומחליפתה (משמאל) אסתר חיות (צילום: דוברות שרת המשפטים) (צילום: דוברות שרת המשפטים)
שקד עם הנשיאה נאור ומחליפתה (משמאל) אסתר חיות(צילום: דוברות שרת המשפטים)

הוועדה למינוי שופטים התכנסה הבוקר (יום ג') בירושלים ואישרה פה אחד ובאופן רשמי את מינויה של השופטת אסתר חיות לתפקיד נשיאת בית המשפט העליון. היא תחליף את הנשיאה הפורשת מרים נאור ותכהן בתפקיד בשש השנים הקרובות. בנוסף, אושר באופן רשמי מינויו של השופט חנן מלצר לתפקיד המשנה לנשיאת העליון. השניים ייכנסו לתפקידם בסוף חודש אוקטובר.

 

 ביטחוניסטית ופרפקציוניסטית - נשיאת העליון הבאה 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את השופטת חיות ואיחל לה הצלחה בתפקידה. הוא גם הודה לנשיאה היוצאת נאור "על שנים ארוכות שבהן שירתה את מערכת המשפט בישראל במסירות, בנאמנות ובמקצועיות. מערכת המשפט בישראל היא מן המוערכות בעולם ועושה רבות לחיזוק מעמדה הבינלאומי של ישראל כדמוקרטיה שומרת חוק, ומעמדו של צה"ל כצבא מוסרי ראשון במעלה".

 

"שמעתם ממני בפורומים שונים ובמיוחד בכנסת על חשיבותה של 'שיטת הסניוריטי' לעצמאותו של בית המשפט העליון. היום אני מבקשת לדבר בזכות מינויה של השופטת חיות כנשיאה לא רק בשל 'שיטת הסניוריטי', אלא בזכות עצמה ובזכות כישוריה המעולים", אמרה השופטת נאור בפתח דבריה בעת הצגת מועמדותה של השופטת חיות למחליפתה.

 

נאור אמרה עוד כי "את עורכת הדין חיות הכרתי מהופעות ספורות בפניי בבית משפט השלום ובבית המשפט המחוזי. כבר אז היא בלטה במקצועיותה ובהכנת תיקים באופן יסודי. בזכות כישוריה היא התקדמה במעלות השפיטה ובתוך 13 שנים בלבד התמנתה לכהן כשופטת בבית המשפט העליון, תחילה במינוי בפועל וכעבור שנה במינוי של קבע".

נאור עם חיות ומלצר (צילום: דוברות שרת המשפטים) (צילום: דוברות שרת המשפטים)
נאור עם חיות ומלצר(צילום: דוברות שרת המשפטים)

 (צילום: דוברות שרת המשפטים) (צילום: דוברות שרת המשפטים)
(צילום: דוברות שרת המשפטים)

עוד אמרה השופטת נאור על דרכה המשותפת עם השופטת חיות כי "בתחילת דרכנו ישבנו באופן קבוע בהרכב השופטים גרוניס, נאור וחיות. זה היה הרכב אזרחי שבפניו היו נקבעים בכל יום 14 תיקים מורכבים וסבוכים, שלרוב הסתיימו בפשרה או בפסק דין. ברבות השנים שמעתי מפי רבים שהרכב זה כונה 'ההרכב האזרחי המיתולוגי'.

 

"בתקופה זו למדתי מקרוב על כישוריה המקצועיים הייחודיים של השופטת חיות. גיליתי משפטנית מבריקה המכירה את התיקים לפרטי פרטים. בקיאותה בחומר, חוש הצדק המפותח שלה וחשיבתה היצירתית והמקורית - כל אלה הביאו לא אחת לסיומם המהיר של התיקים. בשל כך הייתה השופטת חיות מאז ומתמיד מקובלת על עורכי הדין והמתדיינים מכל הצדדים כשופטת לעילא ולעילא".

 

"פסקי הדין שלה - מלאכת מחשבת" 

על דרכה של השופטת חיות בעליון אמרה הנשיאה היוצאת נאור כי "השופטת חיות מנהלת הרכבים בתבונה ובמקצועיות. פסקי הדין שיוצאים תחת ידיה הם מלאכת מחשבת ובחלקם נקבעו הלכות חשובות ומשפיעות. בשנים האחרונות השופטת חיות עומדת בראש ועדת האתיקה לשופטים, המוציאה החלטות המשמשות כ'מורה דרך אתי' עבור כלל שופטי ישראל. לצדה עמד כל השנים בן זוגה דודי חיות. בהיותו עורך דין פעיל הנשוי לשופטת בית המשפט העליון, הקפיד עורך דין חיות אף הוא הקפדה יתרה, אולי מעבר לנדרש, על כללי האתיקה המקצועית ועל הריחוק הנדרש מעבודתה השיפוטית של השופטת חיות".

הנשיאה הנבחרת חיות. "משפטנית מבריקה" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הנשיאה הנבחרת חיות. "משפטנית מבריקה"(צילום: אלכס קולומויסקי)

נאור הוסיפה כי "השופטת חיות מקובלת על כל שופטי בית המשפט העליון כמנהיגה הטבעית שלו וכמי שתעמוד בראשו בהמשך הדרך. זאת בזכות מקצועיותה, היושרה שלה, היותה מורת דרך בענייני אתיקה ומעל לכול - בהיותה סמל ודוגמה אישית לכל שופטי ישראל".

 

באופן כללי ציינה השופטת נאור כי "נשיא בית המשפט העליון הוא מנהיגה הציבורי של מערכת בתי המשפט, מייצגה ודוברה בפני הרשויות האחרות, ואמון על הגנת עצמאותה. בשל תכונותיה ומעלותיה הרבות אין לי ספק שהשופטת חיות תדע להגן על עצמאותה של הרשות השופטת ולמלא בהצלחה רבה את התפקידים המורכבים המוטלים על נשיא בית המשפט העליון".

 

בעת הצגת מועמדותו של השופט מלצר לתפקיד המשנה לנשיאה אמרה נאור כי הוא "מועמד מתאים מעין כמוהו לכהן כמשנה לנשיאה. את חנן הכרתי כעורך דין פעיל שהופיע בעניינים משפטיים מגוונים. במרוצת השנים הפך חנן לאחד מעורכי הדין הבולטים והמנוסים ביותר בישראל. הוא הקים בשתי ידו משרד עורך דין משגשג, העניק פרנסה לעורכי דין רבים וצבר ניסיון ניהולי עשיר".

 

היא אמרה עוד בנוגע למלצר כי "אל שורות שופטי בית המשפט העליון הצטרף חנן לפני כעשור היישר מהשוק הפרטי - דבר שהיה נדיר ביותר באותה עת. הבקיאות, הידענות והיסודיות שאפיינו אותו כעורך דין פרטי חזרו ואפיינו אותו כשופט. השופט מלצר בקיא בעובדות ובדין ובעל תפישת צדק מפותחת. במקרים רבים הוא מביא בפסקי דינו מחקר מעמיק על הנעשה במדינות אחרות, באופן המעשיר את הדיון המשפטי".

 

הוועדה לבחירת שופטים בחרה רשמית בשופטת חיות לתפקיד הנשיאה לאחר שבועות ארוכים של אי-ודאות סביב מינוי מחליף לנשיאה הפורשת נאור. לפני כחודשיים דרשה שרת המשפטים איילת שקד לערוך בכנסת דיון רב-משתתפים שעסק בעקרון הסניוריטי שעל פיו נבחר השופט הוותיק ביותר בעליון לנשיא בית המשפט. הדיון הסתיים ללא סיכום, אך הוא היווה תנאי של השרה כדי לזמן את כינוס הוועדה לבחירתה של חיות. השרה ציינה כי למורת רוחה, אף אחד משופטי העליון, המחויבים לעקרון הסניוריטי, אינו מגיש מועמדות מול חיות.

 

לאחר המינוי הרשמי קרא שוב השר יריב לוין לשנות את שיטת הסניוריטי. "אי אפשר להסתפק בנאומים. הגיע הזמן למעשים ובראשם מהלך נחוש לשינוי מן היסוד של שיטת בחירת השופטים. היום שוב מונתה נשיאה לעליון בהליך בחירה פיקטיבי הרומס את כל כללי המינויים בשירות הציבורי, שהשופטים עצמם מרבים לכתוב עליהם בפסיקות. ציבור עצום מאס זה מכבר באופן שבו מתנהלת מערכת המשפט ומהפסיקות הפוסט-ציוניות היוצאות תדיר משולחנם של השופטים המתמנים בדילים נסתרים מהעין".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
הנשיאה הנבחרת חיות
צילום: יאיר שגיא
מומלצים