שתף קטע נבחר

מסוק וצוללת לא-מאוישים, טנק היברידי: הפיתוחים החדשים בדרך לצה"ל

במינהל פיתוח אמל"ח במשרד הביטחון חושפים שורה של פיתוחים צבאיים שיגיעו בשנים הקרובות לידי הצבא. צפו בסרטונים: הטנק שיכיל שני לוחמים בלבד, רחפן שיורה מהאוויר, רובה שיירה רק אם יש פגיעה ודאית וצוללות בלתי מאוישות. ראש מפא"ת: "עוסקים בפתרונות לכלל האיומים"

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הרובה החכם שיורה "לבדו" ופוגע בכדור ראשון – המסוק-רחפן שסוחב 150 ק"ג והטנק ההיברידי שיכיל 2 לוחמים בלבד – שיחושו כמו טייסים: מינהל פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון (מפא"ת) חושף היום (ג') שורה של פיתוחים צבאיים מתקדמים שעתידים לשרת את צה"ל בשנים הקרובות, באוויר, בים וביבשה. הקו המשותף לכלל אמצעי הלחימה החדשים הוא שהם מבוססים על טכנולוגיה מתקדמת, חלקה פורצת דרך וחסרת תקדים ברמה העולמית, שצפויה לחולל מהפכה בשדה הקרב העתידי של כוחות הצבא מול חיזבאללה או חמאס.

 

מבין הפיתוחים החדשים שהוצגו: המשוריין העתידי "כרמל", שיגיע בפלטפורמות של טנק, נגמ"ש וכלי הנדסה כבדים, הרחפן שיורה מהאוויר בנשק קל, הרובה החכם לחייל שיורה רק אחרי נעילה על המטרה והצוללות הבלתי מאוישות, למשימות של איסוף מודיעין ומיפוי. פיתוחים אלה נמצאים בשלבי תכנון מתקדמים, חלקם כבר חולקו לצבא (מערכת הירי מהרובה), אך טרם הוכרזו כמבצעיים כאשר אב טיפוס של פיתוחים אחרים יוצג רק בעוד 3 שנים לכל הפחות (כמו טנק הכרמל).

  

מבין הפיתוחים הנוספים שטרם הוצגו, ניתן למצוא את ה"פאסט", מערכת שמפזרת מהאוויר כאלף סנסורים חשאיים וזעירים על תא שטח של האוייב במטרה לשלוט בו מודיעינית באופן הרמטי ו"הסקאיי איי" – מל"ט שסורק לבדו תא שטח גדול של 10 קמ"ר, ומאפשר שחזור של השטח שתיעד, באופן שיאפשר למשל איתור של מסלול בריחה של חוליית חטיפה. מערכת נוספת נוגעת לירוט רחפני אויב במגוון אפשרויות: גלי לחימה אלקטרונית, קרן לייזר או ירי. בנוסף, מפתחים במשרד הביטחון יכולת זיהוי פנים בזמן אמת, תוך התגברות על שני מכשולים: הליכה של האובייקט בין אנשים רבים והסוואת פנים באמצעים כמו זקן, כובע וכ"ו.

 

הכצב"מים – הצוללות הבלתי מאוישות

למרות שרוב שעות הטיסה המבצעיות בחיל האוויר הן של כלי טיס בלתי מאוישים, הבשורה האוטונומית עדיין לא פרצה דרך גם בחיל הים, וכיום ניתן לספור על יד אחת את כמות כלי השיט הבלתי מאוישים, והמוגבלים יחסית. הכצב"מ הקטן צפוי לחולל את השינוי. מדובר בכלי צולל בלתי מאויש, שכמותו יש כבר בעולם, אך כעת גרסה "ישראלית" שלו מפותחת בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון. הכצב"מ הוא למעשה צוללת זעירה למשימות סריקה ומיפוי, שיהיה ניתן לשגר מהחוף, מצוללת או מספינה.

 

הכצב"מ יהיה מסוגל לצלול באופן כמעט אנכי ומהיר, לנוע בכל כיוון ולפי משרד הביטחון – יעלה שליש ממקביליו בעולם. במקביל מפותח הקיסרון – כצב"מ גדול יותר שמשמש למעשה כצוללת לכל דבר, רק בלתי מאוישת כמובן, למשימות חשאיות. מדובר בכלי ייחודי שישוגר למשימות איסוף מודיעין.

 

הטנק העתידי – כרמל

אחרי קרוב ל-15 שנים של רינונים ועבודות מטה בוסריות במערכת הביטחון להחלפת טנק המרכבה המסיבי והמגושם במשוריין מהיר ומותאם יותר לשדה הקרב המודרני, החלה השנה תוכנית תלת-שנתית לפיתוח תשתית טכנולוגית לרכב הקרבי העתידי המשוריין, שייקרא כרמל. המשוריין הבא יהיה שונה ללא היכר מטנק המרכבה ויוכל להוות פלטפורמה גם לנגמ"ש או לכלי הנדסה כבדים שיחליפו את הפומות הנוכחיות.

 

הכרמל יכיל, כמו מרכבה סימן 4 של ימינו, מערכת ההגנה האקטיבית בסגנון מעיל רוח ליירוט איומים כגון טילי נ"ט, אך יתכן וכלל לא יזדקק להפעלתה: בתנאים מסוימים המשוריין החדש יוכל להפוך לבלתי נראה, עם "שריון שקוף" ובעל חתימה נמוכה הכוללת הנעה חשמלית מול מערכות הגילוי של האויב, בעיקר בלילה. גרסה של הכרמל תהיה גם בלתי מאוישת. המנוע שלו יהיה שקט, מהיר והיברידי, גודלו יהיה קטן משל המרכבה, הפעלתו תהיה פשוטה יותר והוא יכיל כמחצית מכמות צוות הטנק של ימינו: שני לוחמים במקום ארבעה. אלה יפעלו כמעט כמו טייסים, ייתכן שעם קסדות חכמות שמשקפות את הסביבה ולא יצטרכו להוציא ראשיהם מהטנק כלל.

 

את תאם יקיפו מסכי טאצ' גדולים שיקרינו באמצעות מצלמות חכמות ומערכות גילוי אויב את כל מה שהטנק "רואה" מסביבו ואת המשך מסלולו. הכרמל יהיה מחובר רשתית לטנקים אחרים בכוח ובעל יכולת אוטומטית להגן מפני טילי אויב על כלל השיירה, בהגנה מרחבית, ולא רק על עצמו. השימוש בפגזים ומקלעי הטנק יתאפשר באמצעות ג'ויסטיקים מתא הלוחמים, בזוויות יוצאות דופן, של 60 ו-80 מעלות, במידה והלוחמים ירצו להפגיז דירה מסוימת בבניין רב קומות שנמצא מעליהם. סיום הפיתוח צפוי בעוד כשלוש שנים, אך חלק מהטכנולוגיות של המשוריין החדש "יוצאו" לצבא תוך כדי תהליך בהתאם לרמת בשלותן.

 

 ראש מפא"ת, ד"ר תא"ל דניאל גולד (צילום: משרד הביטחון) (צילום: משרד הביטחון)
ראש מפא"ת, ד"ר תא"ל דניאל גולד(צילום: משרד הביטחון)

 

הרחפן היורה

במעבדות הניסויים של צה"ל כבר אפשר להתרשם מאחד מנשקי העתיד המתוחכמים וה"מפחידים" ביותר, שצפויים להיבחן מבצעית כבר בשנה הקרובה. מדובר ברחפן קטן יחסית שנושא נשק קל, דוגמת אקדח או רובה סער ובעל יכולות דיוק לירי צליפה, באופן שיפתיע את האויב וימנע סיכון לכוחות צה"ל. חברת הסטארט אפ הישראלית שמפתחת את הפרויקט מצליחה להתגבר אט אט על כמה אתגרים כמו ייצוב הרחפן מול המטרה, הפעלתו בשקט ובבטחה ודיוק הפגיעה.

 

 

הרובה החכם – יורה רק אם יפגע

במפא"ת מכנים אותו "סמארט שוטר", אך לא מעט כינויים ניתן להדביק לפיתוח הבא. ללא ספק מדובר ביכולת מהפכנית עבור לוחם החי"ר הבודד בשדה הקרב. קבוצה של פורשות רפא"ל פיתחה מערכת אלקטרו-אופטית להלבשה על רובי הסער בצבא (אם16, תבור), במטרה לשפר דרמטית את סיכויי הפגיעה בכל מצבי הירי ללוחם, בדגש על ירי אחר מאמץ ועל מנת לפגוע בכדור הראשון, כדי שהמחבל לא יספיק לברוח במצב של החטאה.

 

המערכת למעשה מסמנת בעצמה את המחבל, וההדק החכם "מונע" נקירה במידה והלוחם בשנייה האחרונה לפני הירי צפוי להחטיא. בכך תופחת גם הפגיעה בבלתי מעורבים. עד כה, הניסויים הוכיחו את המערכת היטב כשהמנסים הבחינו שהמערכת מאפשרת ירי רק כאשר האויב בין הכוונות.

 

היסעורון – מסוק ללא טייס

התעשייה האווירית פיתחה עבור מפא"ת רחפן בתצורת מסוק ללא טייס, עם יכולת לטוס במהירות של 150 קמ"ש, לשאת משקל של עד 180 ק"ג ובכך לשאת מטענים לוגיסטיים לכוחות בזמן התמרון, כמו תחמושת, מים, דלק ומזון, מבלי לשנעם על הקרקע בצורה איטית ומסוכנת.

 

הרחפן-מסוק מסוגל להגיע לטווחים של 8 ק"מ ויותר ולבצע את משימתו שוב ושוב עם מנוע בעירה פנימי. במקביל, חברת "אירונאוטיקס" פיתחה רחפן לאותה מטרה אך עם מנוע מבוסס סוללות והנעה היברידית, תוך יכולת לשאת עד 90 ק"ג במהירות טיסה של 75 קמ"ש.

 

בכך הרחפן יישא עבור כוחות קטנים מטענים מיוחדים, בגובה נמוך, למשימות טקטיות. לאחר ששני כלי הטיס הוצגו ועמדו במשימתם, במפא"ת שוקלים כעת את המשך פיתוחם והשימוש בהם.

 

רובוטים לחי"ר והגנת גבולות ברכב בלתי מאויש

כלי רכב בלתי מאוישים (כרב"ם) יש זה שנים בצה"ל בשימוש מבצעי, אך בדומה לחיל הים, גם בזרוע היבשה הם עדיין לא הגיעו להיקפים משמעותיים, על אף שכבר לקחו חלק "חם" במספר פעולות מבצעיות בשנים האחרונות.

 

אחד הקשיים בכרב"ם נוגע ליכולת להפעילו בשטח פתוח, כמו בהר, טרשים וסלעים ועדיין לשמר לו יכולות ירי מדויקות. במפא"ת מקדמים כמה כרב"מים במקביל, שחלקם כבר הועברו לכוחות צה"ל. מדובר בכרב"מים למגוון משימות, כמו רכבים לתמרון יבשתי למשימות הנדסיות או לוגיסטיות, רובוטים לכוחות החי"ר בדגש על לחימה בשטח עירוני וכרב"מ למשימות בט"ש בהגנת הגבולות.

 

"אנחנו עוסקים במגוון פיתוח אמצעי הלחימה, כולל הכשרת כלבים בישראל ליחידת עוקץ, במקום שנמשיך לרכוש אותם מחו"ל", הסביר ראש מפא"ת, תא"ל במיל' ד"ר דניאל גולד, "העיסוק שלנו הוא במציאות פתרונות לכוחות להתמודדות עם כלל האיומים, מהפרות סדר, דרך איטום הגבולות בקרקע, מירי רקטות ומתחת לקרקע, פריצות תחום בעולם המב"מ (הפעולות החשאיות של צה"ל לסיכול התעצמות חיזבאללה וחמאס, י"ז), ועד להגנה טוטלית ושליטה מבצעית והתקפית בסייבר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
רחפן נושא נשק
צילום: דובר צה"ל
מומלצים