שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הקהילה היהודית עם החולמים
  מאות אלפי צעירים בארה"ב לא יודעם לפתע, מה יעלה בגורלם עם ביטול תכנית 'החולמים' של הנשיא אובמה. בין הקריאות נגד ההחלטה, נשמע השבוע גם קולה של הקהילה היהודית

  חלקים נרחבים מהקהילה היהודית בארצות הברית מגנים את ההחלטה של הנשיא טראמפ להפסיק את התכנית הקרויה DACA, שנועדה להסדיר את שהייתם של מהגרים לא חוקיים שהגיעו לארצות הברית בעודם ילדים.

   

  טראמפ הודיע ביום שני, דרך מסיבת עיתונאים של שר המשפטים ג'ף סשנס ולאחר מכן הודעה מדוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס, שהוא מבטל את התכנית שהנשיא אובמה התחיל ביישומה ב-2012, לאחר כמה ניסיונות בקונגרס להסדיר את הבעיה - ניסיונות שכשלו בגלל שהרפובליקנים סירבו לשתף פעולה. במסגרת התכנית כ-11 מיליון מהגרים לא חוקיים קיבלו אישורי עבודה וכתוצאה מכך אישורי שהייה מוגבלים.

   

  הטענה של טראמפ היא שהתכנית אינה חוקית כיוון שהיא בוצעה על ידי צו נשיאותי ולא חוק שעבר, ושכעת יינתן לקונגרס זמן מוגבל להסכים על חוק חדש

  שיסדיר את הבעיה. טראמפ וסשנס לא פירטו כיצד ייגרמו לרפובליקנים בקונגרס להסכים כעת על חוק שיסדיר את מעמדם של המהגרים, לאחר שכאמור אובמה כשל מפני שהמחוקקים הרפובליקנים עשו כל שביכולתם כדי לתקוע את הליך החקיקה. טראמפ וסשנס גם לא פירטו מה בדיוק עומד לקרות ל-800 אלף האנשים שקיבלו מעמד חצי-חוקי בעקבות התכנית, ובעיקר מה יקרה להם אם הקונגרס שוב לא יצליח להסכים על חוק הסדרה.

   

   

  טראמפ טוען שהחליט לחסל את התכנית לאחר שדיבר עם סשנס ולטענתו עם הרבה פרקליטים ראשיים של מדינות שונות בארצות הברית, שאמרו לו שאי אפשר להגן על התכנית בבית המשפט וצריך להפסיק אותה לאלתר. "התכנית הכירה באנשים הללו בתור מי שהם - אמריקניים בכל מהותם שאינם מחזיקים בניירות חוקיים", אמרה מלני נזר, סגנית הנשיא לעניינים ציבוריים של HIAS, ארגון הלובי היהודי למען מהגרים הגדול ביותר, "החלומות והתקוות שלהם לא שונים משל ילדים אחרים שנולדו כאן ואין שום סיבה לגיטימית להסב להם ולמשפחותיהם סבל".

   

  התנועה הרפורמית היהודית הביעה גם היא את אכזבתה מההחלטה של טראמפ. "זה קריטי ביותר שהקונגרס יתעלה על עצמו ויסכים כעת על חוק שיגן על אנשים צעירים שגדלו כאן כל חייהם ומשלמים מסים ורוצים לתת בחזרה לארצם, שהיא הבית היחיד שהם מכירים", אמר רבי יונה פזנר, מבכירי התנועה, "אנחנו קוראים לקונגרס לנסח חוק חדש שיגן על כל הילדים הללו ולנשיא לתמוך בחוק הזה".

   

  ריצ'רד פולטין, מנהל המחלקה לפעולות ממשלתיות בועדה היהודית אמריקנית קרא להחלטה "הרסנית", ודובר מטעם הליגה נגד השמצה אמר שההחלטה לבטל את DACA היא עוד אחת בשורה של פעולות שהן חלק ממדיניות הממשל הנוכחי לפגוע במהגרים ומשפחותיהם, כולל החנינה לשריף ג'ו ארפיו מאריזונה, שקיבל חנינה מטראמפ לפני שבועיים. ארפיו הואשם באפליה נגד מהגרים היספניים וכליאתם במתקני כליאה לא-חוקיים.

   

  המועצה היהודית לעניינים ציבוריים, ארגון גג שכולל עשרות ארגונים מהקהילה היהודית מסר שהוא "מתנגד נחרצות"להחלטה וקרא גם הוא לקונגרס להעביר חוק שיגן על המהגרים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הקהילה היהודית עם החולמים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "אין שום סיבה לגיטימית להסב להם ולמשפחותיהם סבל"
  מומלצים