שתף קטע נבחר

הרצליה: הפעיל דוכן להנחת תפילין - וחטף דו"ח

קנס בגובה 730 ש"ח לפעיל חב"ד בהרצליה, בעוון דוכן להנחת תפילין: "הנ"ל מטריד עוברי אורח בזה שמבקש מהם להניח תפילין". חב"ד: "קשה להאמין שמכל המדינות בעולם, דווקא במדינת היהודים מקבל חסיד חב"ד דו"ח על הנחת תפילין". עיריית הרצליה: מחובתנו לדאוג לחופש התנועה

 

730 שקלים – זה גובה הקנס שקיבל פעיל חב"ד בהרצליה, יוסף יצחק אמיתי, בעוון דוכן להנחת תפילין. בפירוט העברה, כתב הפקח, בין היתר: "הנ"ל התבקש לפנות את השולחן מספר פעמים, אך לא הסכים להתקפל מהמקום, כמו כן, מטריד עוברי אורח בזה שמבקש מהם להניח תפילין". "זו הפעם הראשונה בעולם שאנחנו מקבלים דו"ח כזה", אומר רבה של חב"ד בעיר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כמדי יום שישי הציב פעיל חב"ד בהרצליה, יוסף יצחק אמיתי, דוכן ברחוב סוקולוב, שאליו נקראו אנשים להניח תפילין ולקחת נרות שבת. זמן קצר לאחר שהגיע למקום, הגיעו פקחי העירייה שהבחינו בדוכן והחליטו לרשום לו את הקנס. לאחר שלדברי הפקחים סירב החסיד להציג להם את תעודת הזהות שלו, הזעיקו גם את המשטרה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

מעור של תנין או נחש פיתון: כיפות לעשירים בלבד

 

רב חב"ד בעיר, ישראל הלפרין, אומר ל-ynet כי "הופתענו לקבל את הדו"ח". לדבריו, "אנחנו נותנים לאנשים להניח תפילין בכל העולם - מסין הקומוניסיטית, דרך אלבניה, וורשה - ובחיים לא קיבלנו דו"ח. גם בישראל אף פעם לא קיבלנו דו"ח".

 

 

עוד הוא אומר: "אנחנו לא כופים על אף אחד להניח תפילין, ומי שרוצה מניח, מקבל נרות שבת, נותן ואף מקבל כספי צדקה, אם הוא צריך. אני בהרצליה 33 שנים וכל הזמן יש דוכנים שלנו להנחת תפילין, ולכן אנחנו מופתעים מהדו"ח שקיבלנו".

 

גם ראש העיר הניח תפילין בדוכן שנקנס
גם ראש העיר הניח תפילין בדוכן שנקנס

 

הרב הלפרין מוסיף כי "אין לנו טענות לאף אחד, אבל זה אבסורד לקבל דו"ח על דבר כזה. יש צילום של ראש העיר מניח תפילין בדוכן, אז למה עכשיו זו בעיה? במקרה הזה בכלל לא היה לנו דוכן, אז השתמשנו, תוך בקשת רשות, בשולחן של בית קפה שהשולחנות שלו על המדרכה."

 

עיריית הרצליה: שיסדירו את פעילותם

עכשיו בודקים בחב"ד את חוקיות הדו"ח ומצהירים כי "כאזרחים שומרי חוק הם מתכוונים לשלם אותו". על מנת לממן את הדו"ח, הם מתכוונים "למכור" בשבת במכרז "עליות לתורה" בית הכנסת.

 

הדוכן שנקנס: "שולחן של בית קפה שהיה על המדרכה" ()
הדוכן שנקנס: "שולחן של בית קפה שהיה על המדרכה"

 

מאגף הסניפים של צעירי אגודת חב"ד, האחראיים לפעילות בתי חב"ד בישראל, הגיבו בחומרה על התקרית בהרצליה: "קשה להאמין כי מכל המקומות בעולם בהם יציעו שליחי חב"ד ליהודים להניח תפילין ולהתחבר למסורת אבותיהם, דווקא במדינת היהודים יגרור הדבר דו"ח או העמדה למשפט. לא בניו-יורק, לא בכיכר האדומה, לא בלונדון ולא למרגלות מגדל אייפל. רק בהרצליה, עיר ואם בישראל".

 

עוד הם אומרים: ״כבר 50 שנים שדוכני התפילין שיזם הרב מלובביץ' הם חלק בלתי נפרד מהנוף היהודי והישראלי, ובלתי יעלה על הדעת כי רגע לפני פרוס השנה החדשה יינתן דו"ח לחסיד שכל 'פשעו' החמור הוא הצעה להניח תפילין ליהודים. שליחי ותלמידי חב"ד המסורים ימשיכו להנגיש את היהדות וערכיה לכל יהודי במאור פנים ובאדיבות, ולקיים גשר בין כל חלקי העם".

 

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "חובתה של העירייה לדאוג לחופש התנועה של כל אדם באשר הוא במרחב הציבורי, ולמנוע הפרעה והטרדה. אנשי חב"ד התבקשו להגיע אל משרדי אגף הפיקוח העירוני על מנת להסדיר את נושא פעילותם והעמדת דוכנים ברחוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים