שתף קטע נבחר

מ-1 עד 8: האבולוציה של האייפון

מהמהפך של האייפון הראשון, דרך חיישן טביעות האצבע של ה-5S ועד החידושים של ה-7 פלוס. יומיים לפני האירוע שבו תחגוג אפל עשור לאייפון הראשון ותציג שלושה מכשירים חדשים, הכנו לכם סקירה אבולוציונית של המכשיר ששינה את התרבות הדיגיטלית שלנו מקצה לקצה

"פעם בכמה שנים מגיע מוצר מהפכני שמשנה את הכל", אמר סטיב ג'ובס שעמד על הבמה בקופרטינו ב-9 בינואר 2007 והציג את האייפון הראשון שייצרה חברת אפל. "היום, אפל משנה את הטלפון", הוא הוסיף. רבים חושבים שאפילו הוא עצמו לא ידע כמה צודק הוא יהיה במהלך השנים שיחלפו מאז ועד היום, יומיים לפני האירוע שבו תכריז אפל על האייפון ה-15 במספר שהם ייצרו מאז.

 

 

חגיגות העשור והמספר עשר, עליו מדברים כולם, מבטאים את עשר השנים (ועוד שמונה חודשים ושלושה ימים אם להיות קטנוני) מאז עמד ג'ובס על הבמה וצפה את העתיד בצורה כמעט מפחידה. אז מה הציע האייפון הראשון ומה השתנה במהלך השנים כשהושקו יתר האייפונים?

 

האייפון הראשון הגיע כאמור בינואר 2007 עם מסך מגע בגודל 3.5 אינץ', דבר שלא היה חידוש, שכן היו מכשירים עם מסך מגע קודם לכן, אבל הטכנולוגיה בה השתמשה אפל (מגע קפסיטיבי) בשילוב עם איכות הפיתוח של חברת אפל, הביאו לכך שזה היה המסך הראשון שבאמת היה קל וראוי להשתמש בו עם אצבעות היד ולא עם עטי סטילוס, מה שהיה מקובל אז במכשירים עם מסך מגע. מעבר לכך הוא לא הציע אפילו אינטרנט במהירות 3G, לא הייתה לו מצלמה קדמית, המצלמה הראשית שלו הייתה ברזולוציה של 2 מגה פיקסל ואפילו לא הייתה חנות אפליקציות.

 

האייפון הראשון: זה שהחל את המהפיכה (צילום: Apple) (צילום: Apple)
האייפון הראשון: זה שהחל את המהפיכה(צילום: Apple)
 

 

האייפון שהגיע אחריו והוצג ביולי 2008 נקרא אייפון 3G והוא הציע כבר חיבור 3G ואיתו אפל הציגה סוף סוף את חנות האפליקציות שהפכה מאז בית למאות מיליוני משתמשים ברחבי העולם. גב המכשיר הפך ממתכת לפלסטיק והוא נעשה דק יותר.

 

iPhone 3G (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 3G(צילום: Apple)

 

הדור השני של ה-3G נקרא בפשטות אייפון 3Gs הוא הוצג ביוני 2009 והציע שיפור משמעותי במצלמה הראשית, שהפכה להיות ברזולוציה של 3.15 מגה פיקסל והיא גם הציעה מעתה את היכולת לצלם וידאו, דבר שלא היה קיים בדגמים הקודמים. כמובן שגם רכיבי הזיכרון והמעבד שופרו.

 

iPhone 3Gs (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 3Gs(צילום: Apple)

 

האייפון הבא, שהוצג לראשונה ביוני 2010, נקרא אייפון 4 והוא הציע כבר שינוי דרמטי (לאותה תקופה) מבחינת העיצוב כשהפך להיות מרובע יותר עם מסגרת מתכתית יוקרתית. המסך שופר באופן דרמטי והוא הציג לראשונה את רזולוציית הרטינה של אפל (640x960), מצלמה משופרת בת 5 מגה פיקסל שגם צילמה וידאו באיכות HD, גם הציעה פלאש ובנוסף, שוב לראשונה מאפל, מצלמת סלפי קדמית ברזולוציית VGA. סדרת ה-A של המעבדים הגיעה לעולם ואפל הציגה את המכשיר הזה עם מעבד מדגם A4.

 

iPhone 4 (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 4(צילום: Apple)

 

גם לדגם ה-4 היה דגם משופר שנקרא אייפון 4S. הוא הוצג באוקטובר 2011 והוא הציע שיפור במעבד, מעתה A5, המצלמה שוב שופרה והיא מעתה 8 מגה פיקסל ויכולה לצלם וידאו באיכות Full HD, ואורחת חדשה הגיעה למכשירי האייפון, הגברת סירי.

 

iPhone 4s (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 4s(צילום: Apple)

 

האייפון הבא היה הראשון מאז החלה אפל לייצר אייפונים שהציע מסך גדול יותר. האייפון 5 הוצג בספטמבר 2012 והציג מסך בגודל של 4 אינץ' וברזולוציה של 640x1136. המעבד שודרג לדגם ה-A6, המצלמה הראשית נשארה כמעט זהה אך מצלמת הסלפי שופרה משמעותית ואפל הציגה את המעבר לסים הקטן ביותר שהוצג עד היום למעשה, הנאנו-סים.

 

iPhone 5 (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 5(צילום: Apple)

 

בחודש ספטמבר 2013 הציגה אפל לראשונה שני מכשירים שונים. הראשון היה דגם משודרג לאייפון 5 שנקרא אייפון 5S והוא הגיע עם מעבד A7 החדש, המעבד הגרפי שופר גם הוא והמצלמה שופרה קלות, בעיקר בגודל הצמצם ובמפתח שלו. השינוי העיקרי היה דווקא הגעתו של חיישן טביעת האצבע, ששינה את דרך אבטחת המכשיר ונותר על כנו עד היום.

 

iPhone 5s (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 5s(צילום: Apple)

 

המכשיר השני שאפל הציגה באותו יום היה דווקא נחות יותר והוא נקרא אייפון 5C, שהיה מעין 5S לעניים, עם גוף פלסטי ומבחר צבעים פסטליים, כאשר יתר המפרט היה כמעט זהה לזה שהיה באייפון 5. המטרה של אפל הייתה להילחם במכשירי האנדרואיד שהחלו להצטבר והיו זולים יותר וטובים לא פחות.

 

iPhone 5c (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 5c(צילום: Apple)

 

שינוי דרמטי נוסף הגיע בספטמבר 2014 כאשר אפל הכריזה על שני מכשירים בגדלים שונים. האייפון 6 שהציג שינוי צורה משמעותי ששולב בהגדלה נוספת של המסך, מעתה 4.7 אינץ' וברזולוציה משופרת של 750x1334. בנוסף הציגה אפל את מעבד ה-A8 החדש לצד גרסת נפח חדשה, 128GB. דווקא מערך הצילום לא שופר מלבד שיפור קליל במצלמת הסלפי ואפל הציגה באירוע הזה לראשונה את שירות התשלומים שלה, Apple Pay.

 

iPhone 6 (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 6(צילום: Apple)

 

לצידו באותו אירוע הציגה לראשונה חברת אפל מכשיר בעל מסך גדול יותר, 5.5 אינץ' אשר נקרא אייפון 6 פלוס, כאשר הצורה החיצונית הייתה זהה, מלבד כמובן גודל המכשיר. הדגם הגדול הציע מפרט טכני דומה למעט גודל המסך והרזולוציה שלו (1080x1920) והסוללה שהייתה בעלת קיבולת גדולה יותר.

 

iPhone 6 Plus (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 6 Plus(צילום: Apple)

 

בספטמבר 2015 שוב הציגה אפל שני מכשירים, כאשר הראשון נקרא אייפון 6S והוא היה שדרוג לאייפון 6 שכלל הפעם מעבד חדש, דגם ה-A9, מצלמה חדשה ומשופרת בעלת 12 מגה פיקסל שגם צילמה וידאו באיכות 2K וגם המצלמה הקדמית שופרה ל-5 מגה פיקסל. אפל הציגה במכשיר זה לראשונה את ה-3D Touch Display אשר אפשר פעולה שונה של המסך בתגובה ללחיצה בעוצמות שונות. הצורה החיצונית הייתה זהה לגמרי.

 

iPhone 6s (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 6s(צילום: Apple)

 

גם לדגם הזה היה אח גדול יותר שהוצג באותו אירוע ונקרא אייפון 6S פלוס. הדגם הזה הציג מסך בגודל 5.5 אינץ' וברזולוציה של 1080x1920. מלבד המסך והסוללה הגדולים יותר, יתר המפרט הטכני של המכשיר היה זהה לחלוטין לזה של ה-6S.

 

iPhone 6s Plus (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 6s Plus(צילום: Apple)

 

דווקא לאחר ההשקה של הגדול ביותר שהם ייצרו, בחרה אפל להציג בחודש מרס 2016 דגם קטן, למעשה במבנה של האייפון 5, שנקרא אייפון SE ומלבד המסך שלו שהיה בגודל 4 אינץ', המצלמה הקדמית שהייתה זהה לזו שבאייפון 6 והסוללה שהייתה קטנה יותר, הקרביים שלו היו זהים אלו שבאייפון 6S. כלומר זה היה אייפון חזק בגוף קטן. לטענת אפל זה נעשה בהמשך לדרישה של לקוחות רבים שרצו את הגודל הישן והקטן של המכשיר מבלי להתפשר על המפרט הטכני.

 

iPhone SE (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone SE(צילום: Apple)

 

לפני שנה, בספטמבר 2016 הציגה אפל שני דגמים נוספים, האייפון 7 שהיה באותו גודל וצורה כמו האייפון 6S ואת האייפון 7 פלוס שהיה באותו גודל וצורה כמו האייפון 6S פלוס.

 

האייפון 7 שדרג את הדברים הבסיסיים כמו המעבד שהפך להיות מדגם A10, המצלמה שמפתח הצמצם שלה שופר מ-F/2.2 ל F/1.8, נפח חדש שנוסף, 256GB הסוללה שהתחזקה מעט ורמקולים סטריאופוניים.

 

iPhone 7 (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 7(צילום: Apple)

 

האייפון 7 פלוס הציע לראשונה מאפל, מצלמה ראשית בעלת 2 עדשות שנתנה את האפשרות לצילום עם עומק שדה ובנוסף זום אופטי כפול 2. בדגם הגדול זיכרון ה-RAM הוא גדול יותר (3GB) וכמובן גם הסוללה היא הגדולה ביותר שייצרה אפל עד כה, 2900mAh. בשני דגמי ה-7 הציגה אפל גם צבע חדש שנקרא Jet Black שמזכיר את הצבע והחומר של האייפון 3G.

 

iPhone 7 Plus (צילום: Apple) (צילום: Apple)
iPhone 7 Plus(צילום: Apple)

 

בעוד יומיים יעמוד טים קוק על הבמה ולפי כל הדיווחים הוא יציג לא פחות משלושה מכשירים חדשים. שני הדגמים שיחליפו את האייפון 7 וייקראו ככל הנראה אייפון 7S ואייפון 7S פלוס יציגו מן הסתם את השדרוגים הקבועים של דגמי ה-S - מעבד חזק יותר, שיפור קל במצלמות ואולי אף שיפור קל בסוללות. אבל מי שיגנוב כפי הנראה את ההצגה ביום ג' שעה 20:00 שעון ישראל יהיה האייפון שיסמל את חגיגות העשור להצגת האייפון הראשון.

 

עדיין לא ברור כיצד הוא ייקרא (8, X, או סתם האייפון החדש) אבל מה שידוע עליו בוודאות הוא שינוי הצורה שיכלול ראשית כל מסך נטול שוליים בטכנולוגיית OLED שחברת סמסונג מייצרת עבור אפל, מצלמה בעלת שתי עדשות שתהיה מוכנה כבר לעידן המציאות הרבודה, עמידות למים ואבק ושוב לראשונה מחברת אפל, היעדר לחצן בית מסורתי אשר יהפוך לווירטואלי ויהיה חלק מהמסך החדש שתציג החברה. זה יהיה האייפון השונה ביותר והיקר ביותר שתציג החברה מאז ומתמיד וייתכן מאוד שלמרות שהיא תציג אותו בעוד יומיים, ראשוני הרוכשים שלו יוכלו ליהנות ממנו רק במהלך חודש אוקטובר. בכל מקרה, אנחנו כבר מתרגשים, ואתם?


פורסם לראשונה 09/09/2017 14:55

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Apple
האייפונים הקודמים
צילום: Apple
מומלצים