שתף קטע נבחר

חרדים מול חילונים בערד: מכות, יריקות והבערת צמיגים

שעות של מהומות בעיר: שלט עם תמונת האדמו"ר מגור הוביל לזעם חרדי. צמיגים בוערים הושלכו לעבר תולי השלט, חילונים מחו בתגובה וקראו: "ערד היא שלנו ותישאר חילונית". המחאה הידרדרה לאלימות פיזית, נעצרו חשודים. צפו בתיעוד

 

 

עימות המוני בעיר ערד: מאות חילונים המתגוררים בעיר הפגינו אמש (יום שבת) נגד ההתחרדות בערד, לאחר שצמיגים בוערים נזרקו על פי החשד על ידי חרדים חסידי גור לעבר בית שבו מתגוררים חילונים. העימותים בעיר הדרומית הידרדרו לאלימות פיזית, לאחר שמאות חרדים התקהלו גם הם שם והמשטרה הוזעקה למקום. בהמשך אחד המפגינים החרדים ירק על שוטרת ואחרים התעמתו עם כוח המשטרה. חסידי גור מכל הארץ הגיעו לערד כדי להשתתף במחאה. צפו בתיעוד העימות.  

 

המשטרה מסרה הבוקר (יום א') שהיא עיכבה לחקירה שלושה גברים מערד בחשד שזרקו אתמול צמיגים בוערים לעבר בית מגורים בעיר והם הועברו לחקירה. "היום לפנות בוקר באה לסיומה המחאה ההדדית שהייתה אתמול בין תושבים חרדים לחילונים בערד על רקע תליית שלט, לאחר שהשלט הורד על ידי בעל הדירה", נמסר מהמשטרה. "במהלך המחאה אמש נעצרו ארבעה חשודים וחשודה בחשד לתקיפת שוטרים, התערטלות והפרת הסדר הציבורי, ארבעה מהם שוחררו ואחד יובא היום להארכת מעצר".

 

עוד נמסר כי "המשטרה ערה לצורך הציבורי לבטא מחאה. יתרה מכך היא מכבדת, מאפשרת ומאבטחת את ציבור המוחים באופן שוויוני, יהא המגזר אליו הם משתייכים אשר יהא. יחד עם זאת מי שיפר את החוק ויפעל באלימות - ייתקל באכיפה ובאפס סובלנות".

 

"ערד לא למכירה"

"ערד תישאר עיר חילונית. ערד היא שלנו ולא ניתן אותה", צעקו החילונים בהפגנה ברחוב גלעד. במשך שעות הם החליפו נאצות עם החרדים וקראו לשוטרים: "תעצרו את הפושעים". שלט שתלו החילונים ועליו נכתב - "לכלכתם. אלתר וליצמן, ערד לא למכירה" - היה הזרז לזעם החרדי. אלו טענו כי מדובר בפגיעה בכבוד האדמו"ר מגור, רבי יצחק מאיר אלתר, ששמו ותמונתו מופיעים על השלט.

זה מול זה, בעד (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
זה מול זה, בעד(צילום: אילנה קוריאל)

 (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
(צילום: אילנה קוריאל)

 (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
(צילום: אילנה קוריאל)

המחאה בערד (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
המחאה בערד(צילום: אילנה קוריאל)

משה, תושב ערד שתלה את אותו השלט, סיפר: "זרקו על אשתי צמיגים בוערים. כיבינו את הצמיגים ואז הם התחילו לבוא בהמוניהם. אני בכוונה לא מתערב ויושב בבית. תלינו את השלט כי בערד גם תולים שלטים נגד ראש העיר אז תלינו אותו שלט הפוך וכשהם יורידו את השלטים גם אנחנו נוריד". הוא טען שהמציתים טרם נתפסו ורק לקחו מהם עדות: "הם קבוצה מאוד קיצונית. אם הרב היה נעצר כל זה היה מתפורר, הם עושים מה שהרב אומר להם".

 

שורש הסכסוך נעוץ בעימותים בין חסידי גור לבין התושבים החילונים. בין היתר טוענים החסידים כי החילונים מצרים את צעדיהם וכי העירייה לא מעבירה אל הקהילה תקציבים המגיעים לה. החילונים טוענים מנגד כי החסידים מבקשים להשתלט על מבני ציבור וחוששים כי החרדים ישנו את אופי העיר.

 

ראש העיר ערד, עו"ד ניסן בן חמו, הגיע למקום העימותים ואמר כי "שוב פעם הבריונות של חסידות גור חוצה כל גבול. הם הגיעו לבית של תושבת העיר שתלתה שלט, כפי שעשו חסידי גור שתלו שלטים פוליטיים. הם התקהלו והחלו לתקוף כוחות משטרה ותושבים. זו חציית קו אדום. אלה פניה של החסידות. צריך לעצור את הטירוף הזה. לא ייתכן שמיעוט בעיר יכתיב את סדר היום שלה. זה לא הגיוני. אנחנו פשוט המומים ממה שקרה".

 

מאוחר יותר הגיע לערד גם שר הבריאות וחסיד גור, חבר הכנסת יעקב ליצמן (יהדות התורה), ונפגש עם סגן מפקד מרחב נגב במשטרה. 

השר ליצמן נפגש עם סגן מפקד המרחב במשטרה ()
השר ליצמן נפגש עם סגן מפקד המרחב במשטרה

השלט שעורר את הזעם ()
השלט שעורר את הזעם

המשטרה בערד (צילום: סולימן אל-עמור) (צילום: סולימן אל-עמור)
המשטרה בערד(צילום: סולימן אל-עמור)

תושבת ערד סיפרה כי "הם תוקפים שוטרים. נשים. אין להם גבול. יש התקהלות של חסידי גור מול ביתה של תושבת ערד רק כי לא אהבו שלט שתלתה. השלט אומר כי ליצמן והם ליכלכו את העיר והעיר אינה למכירה".

 

לאירוע זה קדמה הפצת פשקווילים נגד ראש העיר, ותלונה שהוא הגיש נגד הרב של חסידות גור, כמו גם מאבקים על תקציבים ושימוש במבני ציבור. בנוסף, העירייה ניהלה מאבק נגד שלטים שתלו אנשי החסידות ברחבי העיר, ואילו אלה החלו בתביעות ומאבקים משפטיים נגד העירייה.

 

בעירייה ציינו כי זו תוצאה של מעשי בריונות מתמשכים שמקבלים הכשר ממנהיגי החסידות. "מעשים אלה כוללים פלישות בלתי חוקיות למבני ציבור, פלישה לגני ילדים, הפעלת צופרים ללא היתר, תליית שלטים ברחבי העיר והטרדות שכנים".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד צייץ בטוויטר בעקבות העימותים בערד: "עומד מאחורי ראש העיר ערד ניסן בן חמו והתושבים. הביריונות לא תנצח. המשטרה צריכה לטפל ביד קשה באלימות של החרדים הקיצונים".

 

ליצמן, שהוזכר בשלט המריבה, הגיב: "בצעד חסר אחריות, בוחר ח"כ לפיד להלהיט את הרוחות בערד, להצטרף להסתה הפרועה ולתת רוח גבית לאלימות נגד תושביה החרדים של ערד שסובלים מהתנהגות קיצונית ופוגענית של ראש העיר, נציג 'יש עתיד'. על המשטרה להתעשת מיידית ולעצור את ההסתה המשתוללת בערד נגד החרדים לפני שיהיה מאוחר מדי".


פורסם לראשונה 09/09/2017 22:15

 

איתי בלומנטל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילנה קוריאל
חרדים מול חילונים בערד
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים