שתף קטע נבחר

הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הכה את אשתו במכונית – וחויב לתת לה גט
  אחרי עימות ביניהם בחתונה הטיח גבר את ראשה של אשתו ב"דשבורד". במהלך מאסרו הוא ביקש להגיע לשלום בית, אבל בית הדין הרבני דחה אותו
  בית הדין הרבני בצפת קיבל לאחרונה תביעת גירושים שהגישה אישה שבעלה הכה אותה בעת שהיה שיכור, וחייב את הגבר – המרצה עונש מאסר על המעשה – לתת לה גט בניגוד לרצונו. לנוכח הנסיבות הקשות דחו הדיינים את בקשתו לנסות להגיע לשלום בית.

   

  בני הזוג נישאו ב-2012. בשנה שעברה, בעת ששהו בחתונה, התעמתה האישה עם בעלה לאחר שרקד עם האקסית שלו. בתגובה הוא הכה אותה, וכשהגיעו למכוניתם הטיח את ראשה בלוח המחוונים ("דשבורד") וטרק את הדלת על רגלה. האישה סבלה משבר ברגלה וחבלות קשות בגופה. בהמשך נפתחו הליכים פליליים כנגד הבעל, שבסופם הוא נשלח לרצות שנתיים מאסר.

   

  במקביל עזבה האישה את הבית והגישה לבית הדין הרבני תביעת גירושים. לטענתה, בעלה צרך סמים ואלכוהול במשך שנים והותיר אותה עם חובות בסך 250 אלף שקל. הבעל אמנם הודה במעשיו, אולם טען שלא שלט בעצמו מאחר שהיה שיכור. הוא הוסיף שהוא נמצא בגמילה ומטפל בבעיית האלימות שלו, וביקש שיינתן סיכוי לשלום בית כיוון שאינו מעוניין בפירוק המשפחה.

   

  האישה סירבה בתוקף לשלום הבית, ודייני ההרכב – הרב חיים בזק (אב"ד), הרב יועזר אריאל והרב שלמה שושן - בחנו אם ניתן לכפות על הבעל את הגט בניגוד לרצונו. הרב יועזר אריאל מצא שלוש עילות המאפשרות זאת: האלימות הקשה והשכרות המעלות חשש לחיי האישה; העובדה שהבעל הותיר אותה בחובות עצומים ואינו מפרנס אותה, וכן הפרת חובתו לקיים עמה יחסי אישות.

   

  הרב סקר את דעתם של פוסקי ההלכה בכל אחת מהעילות ומצא כי ניתן לכפות גירושים על בעל שמסכן את חיי אשתו. "בנס לא התרחש אסון כאשר חבט את ראשה וכשניסה לברוח וסגר עליה את הדלת על הרגל", ציין. "כמו כן, בנס לא אירעה תאונה בזמן שנהג במכונית והוא שיכור".

   

  נקבע כי הבעל – שהכניס את עצמו במודע למצב שכרות או סימום – לא יכול לשלוט בעצמו, ובצדק האישה חוששת כעת לחייה במחיצתו. לפיכך, ומטעמי "פיקוח נפש" אין מקום לבצע ניסיון שלום. הדיין הוסיף שהעובדה שהבעל נמצא בגמילה לא מועילה לו כיוון שאי אפשר לדעת אם ההליך יצלח, כך שנותר החשש שיאבד שליטה בעתיד.

   

  בהמשך, בהתאם לפסיקת הרמב"ם, נקבע בנוסף כי ניתן לכפות את הגט גם משום שהבעל לא מפרנס את אשתו והותיר אותה בחובות.

   

  באשר לעילה האחרונה נקבע כי אסיר שלא יכול לקיים את חובתו לקיים עם אשתו יחסי אישות כרצונה נחשב "מורד".

   

  לפיכך, שלוש העילות הניחו את התשתית ההלכתית לחיוב המהיר של הבעל לגרש את אשתו. הדיינים הורו למזכירות לקבוע מועד לסידור גט וציינו כי אם הבעל יסרב להתגרש עוד באותו היום - יינקטו כנגדו סנקציות, כולל שלילת זכותו לניכוי שליש על התנהגות טובה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הכה את אשתו במכונית – וחויב לתת לה גט"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  צילום: אביתר מהצרי (אבי את אבי)
  טוען רבני אביחיל צדוק
  צילום: אביתר מהצרי (אבי את אבי)
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים