שתף קטע נבחר

מדריך: 6 טיפים להכנת הקיר לצביעה

לפני שאתם אוחזים במברשת או ברולר ומתחילים לצבוע את קירות הבית, יש כמה דברים שחשוב לעשות. למשל: לערבב כמה פחיות בדלי אחד, להיעזר במסקנטייפ ולמלא סדקים. אתר "המקצוענים" עם הטיפים

גם צביעה של קיר אחד בבית יכולה לגרום לו להיראות כמו אחרי פוגרום, עם סימני צבע שיישארו לעולם על הפרקט, עם נזק לרהיטים ועם סדקים ובליטות על הקיר. בכתבה הקודמת התייחסנו לחישוב כמויות הצבע ולציוד הנדרש לצביעה. ועדיין, לפני שמתחילים חשוב מאוד להכין את הקירות לצביעה ולכסות כל מה שיכול להתלכלך מכתמי צבע. לפניכם המדריך – חלק ב'.

 

עוד כתבות בנושא:

עשה זאת בעצמך: צביעה וחידוש רהיטים

חיפוש בעלי מקצוע: ההמלצות שיעזרו לכם

הנדימן או בעל מקצוע מומחה?

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

לפני הכל: מכינים את החלל לצביעה

"צביעת הקיר היא השלב האחרון", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "לפני שמחזיקים את המברשת יש להכין את הבית ואת הקירות לקראת צביעה. בשלב הראשון, יש להכין את החלל לקראת הצביעה. אחרת, כל הפגמים שעל הקיר יבלטו והנזקים שייגרם לרצפה, למשקופים ולריהוט – לא מצדיקים את הדילוג על שלב זה".

 

"תחילה יש להזיז את הרהיטים למרכז החדר ולכסות אותם ביריעות הגנה", אומרת ניבה יחיאב, מנהלת תחום אדריכלים ועיצוב בטמבור. "יש להסיר את הווילונות, לכסות את המשקופים ואת נקודות החשמל במסקנטייפ. לפני התחלת העבודה יש לנקות את הקירות היטב. כדי להגן על הרצפה מומלץ לפרוש עיתונים, יריעות ניילון גדולות (אך היזהרו מהחלקה) או יריעה גדולה של בד קנבס, שסופגת היטב את טפטופי הצבע ומאפשרת שימוש חוזר בה".

 

בנוסף, יש להסיר מהקירות כל מי שיכול להפריע לצביעה: תמונות, מתלים, מסמרים ומכסי שקעים.

 

הכינו את הקיר

על מנת לקבל תוצאות טובות, לפני שצובעים את הקיר, יש להכין אותו לקראת צביעה. "יש צורך להכין את השטח לפני הצביעה על-ידי מילוי הסדקים והחורים בחומר למילוי סדקים והמתנה עד לייבוש מוחלט של החומר (לרוב, כשעתיים)", אומרת תמי מרקוביץ, סמנכ"ל שיווק בנירלט. "לאחר מכן, יש לשייף את הקיר בעזרת נייר זכוכית לצורך החלקת המשטח. כדי לחסוך זמן ועבודה, וכדי להגן על הידיים במהלך השיוף, כדאי להדביק את נייר הזכוכית אל מעין 'קובייה מעץ', בעזרת סלוטייפ. זה יאפשר שיוף קל ונוח יותר. לאחר מכן, יש לצבוע בחומר מקשר בכל האזורים שבהם השתמש בחומר למילוי סדקים. אם הקיר אינו צבוע בצבע אקרילי, יש צורך ליישם את החומר המקשר (פריימר) על כל הקיר".

 

"מלאכת מילוי החורים, השיוף וניקיון הקיר לאחר מכן הם השלב הכי מתיש ומייגע", מסבירים במוקד השירות. "ואולם, זהו השלב הכי חשוב בדרך לצביעה מוצלחת. הוא מבטיח שהצבע ייצמד בצורה טובה לקיר ושהתוצאה תיראה טוב לאורך זמן". 

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מסקינג טייפ לצביעה

"כדי לשמור על ניקיון האזורים שלא אמורים להיצבע (הפאנלים, המתגים והמשקופים, לדוגמה), הדביקו מסקינג טייפ לצביעה בגבול האזור אותו אתם רוצים לצבוע", אומרים במוקד השירות.

 

מרקוביץ: "חשוב להחליש את המסקנטייפ על הבגד, או על כל חתיכת בד נקי, בכדי שהוא לא יוריד צבע לאחר שתסירו אותו מהקיר".

 

לפני שמתחילים לצבוע: מערבבים את הפחיות בדלי גדול  

"כשקונים כמה פחיות צבע באותו גוון, הגוון עלול להיות מעט שונה מפחית לפחית", אומרת יחיאב. "אם תסיימו פחית אחת ותפתחו פחית חדשה באמצע צביעת הקיר, ההבדל הקל הזה עלול להיות מורגש. לכן, ערבבו את פחיות הצבע הקטנות בתוך דלי גדול כדי להימנע מהבעיה. זכרו כי תמיד תוכלו למזוג את השאריות בחזרה לפחיות הקטנות".

 

הכינו מגש צבע מכוסה בנייר אלומיניום

"כדי לחסוך בניקיונות לאחר הצביעה, כדאי לקחת את מגש הפלסטיק ולכסות אותו בכמה שכבות של נייר אלומיניום לפני השימוש בו", מציעה יחיאב. "הטריק הזה יעיל במיוחד אם משתמשים בכמה גוונים של צבע. כך, כשמסיימים צבע אחד, מוזגים את שאריות הצבע בחזרה אל הפחית ומכסים באלומיניום חדש ונקי".

 

שמירה על שולי הפחית נקיים תאפשר פתיחה וסגירה בקלות

מומלץ לשמור על שולי פחית הצבע נקיים, כדי לאפשר סגירה ופתיחה חוזרת ללא מאבק עם הפחית. "כיצד עושים זאת? יחיאב: "לאחר פתיחת הפחית, כדאי לחורר מספר חורים בחלק העליון של שולי הפחית, בעזרת פטיש ומסמר גדול. המיקום הוא היכן שהמכסה מתיישב על שולי הפחית. כך, שצבע ייזל הוא לא ייאגר בשולי הפחית, אלא ייזל חזרה אל תוך הפחית".

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

ואם החלטתם שצביעת הבית לבד גדולה עליכם, דאגו שלא תהיינה הפתעות במחיר, כשאתם מזמינים בעל מקצוע. "כל שלבי הכנת הקיר בצורה יסודית לקראת הצביעה, הזזת הרהיטים וכיסוי שלהם חייבים להיות מתומחרים כחלק מעלות העבודה", אומרים במוקד השירות. "אכן יש הבדל בין צביעת דירה ריקה לחלוטין מאשר דירה מאוכלסת ומאובזרת, אך ההבדל במחיר חייב להיות מוסכם וברור מראש. אחרת, תמצאו את עצמכם ביום תחילת העבודה (או גרוע מכך, בסיומה) מתמקחים על המחיר, כאשר ידו של בעל המקצוע שכבר נמצא בשטח, על העליונה.

 

"לכן, כדאי שיהיה תיעוד בכתב של מה כוללת העבודה, כמה שכבות צבע נדרשות, האם המחיר כולל חומרים ואת כל הציוד והאם הוא כולל גם ניקיון בסיום העבודה. בעל מקצוע אמין ואיכותי, ידאג להשאיר אחריו סביבה נקייה יחסית ולא יהפוך את הבית שלכם לאתר שיפוצים".

 

מחפשים צבע? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים