שתף קטע נבחר

רב קהילה בבני ברק הורשע באונס נערה: "ניצל את בורותה המוחלטת"

שלושת שופטי המחוזי פסקו כי עדותה של הנערה הייתה מהימנה והרשיעו פה אחד את הרב, יועץ רוחני והלכתי שניצל את מעמדו הרם כדי להשיג במרמה את הסכמתה לאונס ולמעשים מגונים - בין השאר גם בבית הכנסת

הרב ישעיהו ריזקאן, (64) רב קהילה בבני ברק שנודע כמדריך ומורה דרך, יועץ רוחני והלכתי שעל פיו יישק דבר - הורשע בשורת עבירות מין חמורות. בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק היום (ב') כי הוא ביצע שלושה מעשי אונס במרמה ומעשים מגונים בצעירה חברת הקהילה שלו, כיום בת 20.

 

את המעשים ביצע בסוף 2014. הרב שימש כרב קהילת בית הכנסת "אהבת התורה" בבני-ברק ונודע כרב "מקובל" הבקיא ברזי הקבלה. משפחתה של הנפגעת משתייכת זה שנים לקהילה החרדית ונמנית עם החצר שבראשה עמד הנאשם.

 

ריזקאן ניצל את מעמדו ואת היכרותו עם המשפחה ועם הצעירה והשיג במרמה את הסכמתה לבצע בה מעשי אונס ומעשים מגונים. חייה התנהלו בהתאם להנחיותיו, הוראותיו ועצותיו של הרב.

 

באוקטובר 2014 הועסקה הנערה בעבודות ניקיון בביתו, אז מסר לה הרב מכתב "מהשמיים", כדבריו, שבו תיאר לה חלום שחלם ולפיו היא נועדה לו ובהתאם הורה לה לטבול בים כדי להיטהר ולבוא אליו כשהיא טהורה. כן התרה בה לבל תספר על כך דבר להוריה פן יאונה לה רע והוסיף והסביר לה כי החיבור ביניהם מציל אותה מ"גזירה".

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)
 

פגע בה בבית הכנסת

אף שלא הבינה את משמעות דבריו, נוכח מעמדו וסמכותו פעלה הנערה לפי הוראותיו של הנאשם. אז פגע בה בבית הכנסת ואנס אותה במחסן. היא ביצעה את דרישותיו "מסיבות רוחניות ודתיות ובהעדר כל ידיעה על טיבם של קשרים ומגעים פיזיים בין גבר לאישה, משמעותם והקשרם המיני", נטען נגדו.

 

כעבור כמה ימים שב על מעשיו בביתו. במקרה נוסף היא הגיעה שוב לביתו, שם מסר הוא מסר לה ספר שכותרתו "תורת הטהרה" ולאחר מכן ערך מעין טקס של הטלת "גורל" שבסיומו בישר לה שנקבע כי רצון שמיים הוא שיחיו יחד. באותו מעמד הורה לה הרב לחתום על מסמך, לפיו היא מסכימה לקיים עמו יחסי מין מרצונה החופשי, ונוכח תלותה בו ואמונתה שמעשיו הם בעלי משמעות רוחנית והשלכות דתיות ורוחניות, היא נעתרה לו וחתמה על המסמך. אז ביצע בה שוב מעשה מגונה ואינוס.

 

משביקשה המתלוננת להפסיק את הקשר עמו הוא סיפר לה שחלם שהיא בשמלת כלה ללא ראש וכי החיבור ביניהם "יציל אותה".

 

במשפטו הכחיש ריזקאן מכל וכל את כל המיוחס לו וטען כי התלונה היא פרי עלילה שרקחו הורי הצעירה בשיתופה. זאת בתגובה על כך שמינה חזן בית כנסת אחר במקום אביה, וכן משום שהמשפחה נקלעה לקשיים כלכליים ולכן לא יכלה לפרוע הלוואה בסך 300 אלף שקל שקיבלה ממנו לצורך רכישת ביתם.

 

אבל השופט רענן בן יוסף פסק כי עדותה של הצעירה הייתה אמינה והתלוו אליה עדויות ההורים ורבנית נוספת. הוא כתב בהכרעת הדין: "מצאתי כי עדותה אמינה ומהימנה - עדות אמת מובהקת, גרסתה קוהרנטית ואינפורמטיבית, אין בה ניסיון להעצים את האירועים, בחלקה נמסרה תוך סערת רגשות".

עו"ד בסרגליק (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
עו"ד בסרגליק(צילום: אלי סגל)

השופט פסק עוד: "הנאשם ניצל את בורותה המוחלטת של המתלוננת בתחום המיני, עליה ידע מהכירו את המגזר החרדי ותוך מרמה בהצגת מצג כי חלם שהיא כלתו ואם לא תהא כזאת נגזר עליה למות, ביודעו כי דבר מרמה בפיו להשיג את הסכמתה למעשים מיניים מבלי שהיא תדע ותבין שכאלה המעשים שהוא עושה בה".

 

עורכת הדין רבקה שורץ מארגון "מן המיצר" (סיוע לנפגעי עבירה במגזר החרדי) בירכה על הפסיקה, שלדבריה "מקדמת הכרה ומספקת מעט מזור לנפגעת, אך את הנזק האדיר שלה, פסק הדין לא ירפא. אנחנו סמוכים ובטוחים כי עונשו ייגזר בהתאם וזאת כדי להוות תמרור אזהרה בפני הציבור. לא עוד ניצול תמימותן של נערות, בשם התפקיד, לא עוד שתיקה בנושא, המסך הורם ויש דין ויש דיין".

 

את הנאשם ייצגו עורכי הדין אייל בסרגליק ואיתי כהן שמסרו בתגובה: "בית המשפט קבע היום את אשר קבע בניגוד לראיות. הוא אף קבע שגרסתו של מרשנו הייתה עקבית וקוהרנטית. בכוונתנו להגיש ערעור על הכרעת הדין. בית המשפט הציע במהלך ניהול ההוכחות כי תהיה הסכמה לאירוע אחד בלבד בעבירה פחותה יותר וגם לזה מרשנו סירב ובצדק בשל אמונתו בחפותו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
(אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים