שתף קטע נבחר

כל הטיפולים: המדריך השלם להעלמת כתמי עור

מפגשים לא מוגנים עם השמש, תורשה, הורמונים וגיל - כל אלה מרחיקים אותנו מהחלום על עור בוהק ובעל גוון אחיד. לפני שאתם רצים לקנות עוד מייק-אפ בעל כיסוי מלא, הרשו לנו להבהיר את התמונה, ולעדכן אתכם בשלל הטיפולים הקיימים כיום

איך הבטחות האנטי-אייג'ינג של יצרני הקוסמטיקה עלולות להוות מלכודת לבריאות? לצפייה:


 

 

אם כולנו היינו מאמצים את העצה מספר אחת של רופאי העור והמומחים לאסתטיקה - להתמרח כל הזמן בקרם הגנה מהשמש, סביר להניח שהיצע המייק-אפים על המדפים היה מצטמצם משמעותית. אבל בחיים כמו בחיים, לא תמיד אנחנו מצליחים להתמיד ביישום ההמלצות, וההשלכות לא מאחרות לבוא.

 

לפי נתונים שונים, פיגמנטציה היא הבעיה האסתטית השנייה בחשיבותה אחרי קמטים, שמביאה נשים וגברים כאחד להתדפק על דלתותיהם של המומחים בחיפוש אחר פתרונות. עד כמה זה מפריע לנו? ממחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת ‭Journal ‬‭,of Cosmetic Dermatology‬ עולה כי ‭47.3%‬ מאלה שסובלים מפיגמנטציה מודים שהם מודעים למצב עורם כשמסתכלים עליהם, ‭21.8%‬ אמרו שהם חשים שאנשים אחרים מתמקדים בעורם, ‭32.7%‬ ציינו כי הם חשים בלתי מושכים בגלל הבעיה ואמרו שהם משקיעים מאמצים רבים כדי להסתירה, ו-%‭23.6‬ דיווחו שבעיית הפיגמנטציה משפיעה על תפקודם ועל פעילויותיהם.

 

הבעיה האסתטית השנייה בחשיבותה. כתמי עור (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הבעיה האסתטית השנייה בחשיבותה. כתמי עור(צילום: shutterstock)

אבל רגע לפני שאתם מאשימים את עצמכם, נחדד ונאמר שהשמש אינה האשמה היחידה וכי יש גורמים נוספים להופעת כתמים על העור. תורשה וחשיפה מצטברת לקרינה האולטרה סגולה של השמש הם שני הגורמים העיקריים. הכתמים התורשתיים הם הבעייתיים ביותר להסרה. לעומתם, נמשים וכתמי שמש, שבהם הצטברות הפיגמנט נותרת בשכבה העליונה של העור, נענים יותר בקלות להסרה. סוג נוסף הוא כתמי המלזמה, הנגרמים בשל שינויים הורמונליים. גם בהם קשה יותר לטפל, ויש צורך בטיפול ממושך ולעתים בשילוב של כמה שיטות טיפול כדי להשיג תוצאה ראויה. מעבר לאלה יש גם כתמים מסוגים נוספים שנוצרים על רקע הגיל.

 

אז איך אפשר לתקן את הנזק ולעבור למייק-אפ עם כיסוי קליל יותר או אפילו לפודרה שקופה? ד"ר אינס ורנר, מומחית לרפואת עור ונשיאת האיגוד האירופי לדרמטולוגיה אסתטית וקוסמטית, מפרטת את השיטות השונות לטיפול בכתמי עור.

 

מחוללי הנזק העיקריים בתהליך הזה הם הרדיקלים החופשיים - מולקולות בלתי יציבות המצויות בקרינה העל-סגולה שגורמות לשינויים ולפגיעה מתמשכת בכל שכבות העור, כשהראשונים להיפגע הם התאים המלנוציטיים בשכבת האפידרמיס. תאים אלה הם יצרני המלנין - הפיגמנט המעניק לעור את צבעו. המלנין הוא למעשה אחד ממנגנוני ההגנה של העור, ותפקידו להגן על העור מפני קרינת השמש ולסנן את הקרניים המזיקות. הוא סופג, ולאחר מכן מחזיר את קרני ה-‭UV‬ החודרות לעור, וכך מונע מהן לגרום נזק לתאים ולרקמת העור. קיימים שלושה סוגים עיקריים של כתמים הנגרמים מהחשיפה לשמש:

 

‭.1‬ היפר־פיגמנטציה

האנזים האחראי ליצירת המלנין הוא טירוזינאז והוא מייצר אותו מהחומצה האמינית טירוזין. כשאנו נחשפים לשמש, הטירוזינאז מאיץ ומעודד את ייצור המלנין ולכן העור מתכהה. הבעיה היא שפיזור חלקיקי הפיגמנט אינו אחיד תמיד. לעתים מצטברים חלקיקי הצבע באזור מסוים וכך נוצר כתם או אזור של היפר-פיגמנטציה.

 

‭.2‬ נמשים

 סוג זה של כתמים הוא השטחי ביותר, והוא נוצר כתוצאה מייצור עודף של מלנין בתאים המלנוציטיים. הצטברות בלתי אחידה שלו בחלק מתאי העור באפידרמיס שנחשף לשמש מתבטאת בהופעת נמשים, בעיקר אצל בהירי עור ושיער, ובפרט בילדות. באזורים החשופים ישירות לשמש כמו עור הפנים, מספר הנמשים יהיה גדול במיוחד, ואילו באזורים שנחשפו פחות יהיה מספרם נמוך יותר. בגיל הילדות הנמשים בולטים יותר בקיץ ולרוב נעלמים בחורף, אך בחשיפה מתמשכת לשמש הם הופכים אט-אט לקבועים, דבר המעיד על נזק קבוע לעור.

 

‭.3‬סולארלנטיגו

כתמים אלה, המכונים גם כתמי גיל, או "כתמי כבד" (בשל צבעם), עמוקים יותר ומעידים על נזק משמעותי לעור. צבעם חום כהה, והם נוצרים באזורים שנחשפו במשך שנים לשמש ונובעים מעלייה במספרם של התאים המלנוציטיים באפידרמיס. ברוב המקרים הם מופיעים בגיל מבוגר יותר, בעיקר על פני הגב העליון וגב הידיים והזרועות. עם זאת, הם עלולים להופיע גם בגיל צעיר, לאחר כוויית שמש קשה, באזור שבו התרחשה הכווייה. בניגוד לנמשים, הם נותרים קבועים ואינם נעלמים בתום הקיץ.

 

איך מטפלים?  

פילינג כימי

הפילינג גורם לכוויה מבוקרת בעור ולקילופו. בעקבות זאת הוא מסייע ליצירת תאי עור חדשים ובריאים בשכבה הקרנית וסיבי קולגן ואלסטין בשכבת הדרמיס, משפר את מראה העור ומפחית כתמי עור. הטיפול מבוסס על חומצה טריכלורואצטית (‭ ,(TCA ‬והריכוז נקבע על ידי הרופא/ה בהתאם לצבע ולסוג העור ולמידת נזקי השמש. לאחר ניקוי הפנים מורחים את החומר על העור.

 

מתאים לטיפול: בעיקר בכתמים נקודתיים ופחות לפיגמנטציה מפושטת יותר.

 

סיבוכים ותופעות לוואי: בעת מריחת החומר מרגישים צריבה, אך זו חולפת כעבור עשר דקות. הטיפול מצריך זמן החלמה של כשבוע ימים, שבמהלכם מופיע אודם ובהמשך נוצרת הנשלה של העור וצומח עור חדש ללא כתמים. תופעת הלוואי העיקרית היא התכהות העלולה להופיע אצל בעלי עור כהה לאחר הטיפול, בעיקר בשימוש בריכוזים גבוהים של החומר.

 

הזמן הנדרש להשגת התוצאות: יש צורך ב-‭3-1‬ טיפולים בהפרש של חודש עד חודש וחצי. הצלחת הטיפולים תלויה במצב העור, בצבע ובמידת נזקי הקרינה והגיל.

 

כולנו רוצים עור חלק ואחיד. רק תבחרו את הדרך (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כולנו רוצים עור חלק ואחיד. רק תבחרו את הדרך(צילום: shutterstock)
 

אנרגיית אור (‭IPL‬)

טכנולוגיית ה-‭IPL‬ מבוססת על אנרגיית אור. קרני האור נספגות בפיגמנט הכהה שבכתם ומומרות לאנרגיית חום, שהורסת את המלנין ואת התאים המלנוציטיים העודפים. בימים הראשונים יהיה הכתם כהה יותר, אך בהמשך מערכת החיסון נפטרת מהרקמה ההרוסה בתהליך של קילוף ופירוק.

 

מתאים לטיפול: בכתמים באזור הפנים, המחשוף והידיים.

 

סיבוכים ותופעות לוואי: הטיפול איננו כרוך בכאב, ומאחר שהוא מתמקד ספציפית במלנין, הוא הרבה יותר סלקטיבי מפילינג.

 

הזמן הנדרש להשגת התוצאות: לרוב נחוצים ‭3-2‬ טיפולים.

 

שילוב גלי רדיו ואור

טכנולוגיה משולבת (‭Elos Plus‬) המבוססת על שילוב בין אנרגיית אור (‭IPL‬) לגלי רדיו (‭.(RF‬ היא מאפשרת להבהיר את כתמי השמש והפיגמנטציה ובו זמנית לשפר את מרקם העור באזור המטופל. היתרון בטיפול הוא שהאנרגיה נספגת אך ורק בפיגמנט של הכתם וכתוצאה מכך הוא מתפרק. חימום הרקמה על ידי גלי הרדיו מזרז את ייצור הקולגן ברקמה וכך מסייע להצערת העור. הטיפול גורם להתכהות הכתמים ולהגלדתם, וכעבור כמה ימים הגלד נושר והכתם מתבהר.

 

מתאים לטיפול: בכתמים באזור הפנים, הזרועות והידיים.

 

סיבוכים ותופעות לוואי: הטיפול עשוי לגרום לעקצוץ אך אינו כואב, כך שברוב המקרים אין צורך בהרדמה או באלחוש. במהלך הטיפול מועברת אלקטרודת המכשיר על גבי העור באזור המטופל, כשהיא משחררת פולסים של אור וגלי רדיו משולבים. התוצאות מדויקות ואחידות, בטיחות הטיפול גבוהה, וההתאוששות וההחלמה מיידיות.

 

הזמן הנדרש להשגת התוצאות: התוצאה האופטימלית מתקבלת לאחר סדרה בת ‭5-3‬ טיפולים, בהתאם למצב העור.

 

לייזר פרקציונלי לא פולשני

הלייזרים הפרקציונליים הלא פולשניים יעילים גם לטיפול בכתמי שמש. הם מבצעים פעולה כפולה - טיפול בכתמים ובפגעי הפיגמנטציה בשכבות השטחיות יותר של העור, ובו בזמן טיפול בעומק העור שמסייע לשפר את מיצוק העור ואת מרקמו. הלייזר הפרקציונלי יוצר פגיעה נקודתית בלבד ואינו פוגע בכל שטח פני העור. אחד הלייזרים מסוג זה הוא ‭,ResurFX‬ שפועל בשכבות העור העמוקות בלבד בלי לפגוע באפידרמיס - שכבת העור החיצונית.

 

מתאים לטיפול: בכתמים על אזור הפנים, הזרועות והידיים.

 

השמש אינה האשמה היחידה, אבל בכל זאת כדאי להיעזר במסנן קרינה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
השמש אינה האשמה היחידה, אבל בכל זאת כדאי להיעזר במסנן קרינה(צילום: shutterstock)

סיבוכים ותופעות לוואי: הטיפול לרוב אינו מכאיב ומבוצע בעזרת אלחוש מקומי בלבד. כמו כן הוא אינו כרוך בסיבוכים או בזמן החלמה.

 

הזמן הנדרש להשגת התוצאות: התוצאה ניכרת כבר לאחר שני טיפולים, אם כי לעתים נדרשים כ-‭5-4‬ טיפולים להשגת תוצאה אופטימלית.

 

לייזר אקוסטי

בשונה מטכנולוגיות הלייזר הוותיקות שמבוססות על פגיעה תרמית (חימום), טכנולוגיית הלייזר האקוסטי, שנקראת ‭,Picoway Resolve‬ פועלת מהר יותר ובהבזקים קצרים הרבה יותר של פיקו-שניות (טריליונית השנייה). הבזקים אלה יוצרים אפקט מכני שמפרק את הפיגמנט לחלקיקים זעירים. ידית ה-‭Resolve‬ יוצרת פגיעה תת-עורית בלי לפגוע בחלק החיצוני של העור - האפידרמיס.

 

מתאים לטיפול: בנמשים, בכתמי שמש ובפיגמנטציות שונות בכל האזורים.

 

סיבוכים ותופעות לוואי: מאחר שהטיפול פולט הרבה פחות אנרגיית חום בהשוואה ללייזרים הרגילים, הוא גם כואב פחות ובטוח יותר. הוא מאפשר לטפל בבעלי עור כהה עם פחות סיכון להחמרת הפיגמנטציה לאחר הטיפול לעומת לייזרים אחרים.

 

הזמן הנדרש להשגת התוצאות: לרוב מספיק טיפול אחד להשגת תוצאות, ולכל היותר‭3-2 ‬ טיפולים. כמו בצלקות, גם בטיפול בכתמים מקובל במקרים רבים לשלב כמה טיפולים כדי להגביר את יעילות הטיפול. לדוגמה,טיפול משולב בפילינג וב-‭IPL‬ או לייזר.השילוב מסייע גם לשפר את מרקם העור באופן ניכר.

 

כתמי שמש המופיעים על רקע שינויים הורמונליים נקראים "מלזמה". אלה הם כתמים רחבים וסימטריים, המופיעים בעיקר באזור הלחיים, מרכז המצח ומעל לשפה העליונה אצל נשים בזמן היריון או עקב נטילת גלולות. לעתים כתמי המלזמה מתבהרים לאחר הלידה או עם הפסקת הגלולות. המלזמה שכיחה יותר בקרב כהי עור, וגם השינויים אצלם חמורים ובולטים יותר.

 

איך מטפלים? 

פורמולה למריחה

הטיפול הראשוני נעשה באמצעות מריחת משחה רפואית בשם פורמולת קליגמן על הכתם. התרכובת מכילה הידרוקינון, חומר שחודר לתאי המלנין בכתם והורס אותם, חומצה רטינואית לקילוף עדין של שכבת העור העליונה, המאפשרת להידרוקינון לחדור טוב יותר לעור, וכן מעט הידרוקורטיזון להפחתת הגירוי שחומרים אלה עלולים לגרום. קיימות תרכובות עם ריכוזים שונים של הידרוקינון, והשימוש הוא על פי החלטת הרופא, בהתאם למצב. הקרם ניתן במרשם רופא בלבד.

 

סיבוכים ותופעות לוואי: חשוב להשתמש במשחה במדויק על פי הדרכת הרופא/ה ולהימנע מחשיפה של האזור המטופל לשמש, שכן במקרה כזה הכתם עלול לעתים להתכהות או שנוצרים כתמים בהירים. במקרה של מלזמה, טיפולים אגרסיביים מדי אינם מומלצים, שכן הם עלולים להחמיר את המצב ולגרום להיפר-פיגמנטציה פוסט דלקתית או אפילו להחמרת המלזמה.

 

הזמן הנדרש להשגת התוצאות: ברוב המקרים טיפול זה יספיק. עם זאת מדובר בטיפול ארוך טווח שנמשך כמה חודשים, ולכן כדאי להצטייד באורך רוח. במקרים שבהם הטיפול בפורמולת קליגמן אינו מספיק או שהפיגמנט עמוק מדי, מומלץ לשלב את הטיפול במשחה עם טיפול נוסף כמו פילינג - במקרה זה, שטחי יותר לרוב. כמו כן יש לזכור שמלזמה היא בעיית עור כרונית, ולכן יש צורך לרוב להמשיך בטיפול מניעתי במשחה כדי למנוע חזרה של הכתם.

 

כתמים אלה נובעים מבעיות עור הקשורות לכלי דם כמו קופרוז ורוזציאה. קופרוז היא בעיית עור שכיחה המתבטאת בנימי דם מורחבים, המשתקפים מבעד לעור הפנים. ברוב המקרים האדמומיות בולטת במיוחד בצידי האף, בלחיים, סמוך לעיניים ובסנטר. רוזציאה מאופיינת בשילוב של אדמומיות וכלי דם מורחבים, עם פצעונים קטנים דמויי אקנה. הבעיה, שמכונה גם "אקנה של הגיל המבוגר", מופיעה לרוב לאחר גיל ‭.30 ‬

 

איך מטפלים?  

קופרוז: שילוב בין ‭Narrow Band ‬‭IPL‬ ללייזר ייעודי לטיפול בכלי דם  

לעומת כתמי השמש, הכתמים האדומים הנובעים מקופרוז וכלי דם מורחבים בפנים (וגם ברגליים) קשים הרבה יותר לטיפול, ויש צורך לשלב בין כמה טכנולוגיות טיפול כדי להיפטר מהם. הטיפול היעיל והמומלץ ביותר כיום הוא שילוב בין טיפול ב‭IPL- ‬ בעל אורכי גל בתחום צר (‭,(Narrow Band IPL‬ ובין לייזר המיועד לטיפול בכלי הדם. אורכי הגל של ה-‭Narrow Band IPL‬ נספגים בעיקר בכלי הדם, והאנרגיה שלהם גורמת לסגירת כלי הדם המורחבים. השילוב בין שתי הטכנולוגיות מאפשר לטפל בכלי דם בגדלים ובעומקים שונים.

 

בנוסף, חימום הרקמה באזור הטיפול מזרז יצירת קולגן והצערה של העור. כיום קיימת גם טכנולוגיה מתוחכמת בשם ‭Rejuve‬ המשלבת בתוכה‭Narrow Band ‬‭IPL‬ יחד עם לייזר ‭,Nd:Yag‬ שהינו ספציפי לכלי הדם. ה-‭IPL‬ בטכנולוגיה זו כולל פילטרים שמסננים את מרבית אורכי הגל, כך שאורכי הגל היחידים הפועלים בו הם כאלה שבין ‭500‬ ל-‭600‬ ננומטר - אורכי גל שיוצרים אנרגיה הנספגת בכלי הדם. השילוב עם הלייזר הספציפי לכלי דם מאפשר לטפל הן בנימים קטנים (בפנים וגם ברגליים), הן בכלי דם מורחבים והן בהמנגיומות (גידול שפיר של כלי הדם הבנוי מסבך של כלי דם דקים).

 

יכול לטפל בכתמים הנובעים מחשיפה לשמש ואף למנוע אותם. ויטמין C (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
יכול לטפל בכתמים הנובעים מחשיפה לשמש ואף למנוע אותם. ויטמין C(צילום: shutterstock)

סיבוכים ותופעות לוואי: תופעת הלוואי העיקרית היא אודם אזורי מיד לאחר הטיפול.

 

הזמן הנדרש להשגת התוצאות: לרוב יש צורך ב-‭5-3‬ טיפולים.

 

רוזציאה: טיפול מקומי במשחות ייעודיות  

המשחות מכילות את החומר הפעיל מטרונידזול שמדכא את פעילותו של הטפיל דמודקס הגורם להתפרצות הבעיה. בחלק מהמקרים משלבים את הטיפול במשחות ביחד עם טיפול ב-‭Narrow Band ‬‭,IPL‬ ולעתים גם לייזר.

 

סיבוכים ותופעות לוואי: אין סיבוכים, אך תופעות הלוואי כוללות גירוי, גירוד, יובש, אדמומיות, תחושת צריבה או עקצוץ באזור הטיפול.

 

הזמן הנדרש להשגת התוצאות: לרוב ‭4-3 ‬ טיפולים יספיקו, ובהמשך מומלץ לבצע טיפול פעם או פעמיים בשנה כדי למנוע חזרה של הבעיה.

 

שימו לב! לפני שאתם מתחילים לטפל בכתם ברמה האסתטית, כדאי שתיגשו לפני כן לרופא עור כדי שיאבחן אותו ויוודא שלא מדובר בתהליך סרטני, שכן במקרה כזה טיפולי לייזר או ‭IPL‬ עלולים דווקא לעודד את התהליך.

 

כמו בתחומים רבים, הטיפול הטוב ביותר בבעיות פיגמנטציה הוא המניעה, ובמקרה זה המניעה היעילה ביותר מושגת באמצעות שימוש קבוע ומוקפד במסנני קרינה. מחקרים מראים ששימוש קבוע במסנני קרינה קשור לירידה ניכרת בהופעת סימני גיל ופיגמנטציה בעור. חשוב לוודא שהתכשיר מספק הגנה הן בפני קרינת ה־‭UVA‬ והן בפני קרינת ה־‭,UVB‬ ושהוא בעל מקדם הגנה של ‭SPF 15‬ לפחות, ולמי שמשתייך לקבוצות סיכון או במקרים שבהם נמצאים בפעילות מתמשכת מחוץ לבית - בעל מקדם הגנה של ‭SPF 30‬ לפחות. במקרים של שימוש בתכשירי הבהרה או בעת טיפול בטכנולוגיות שונות, התכשיר חייב להיות בעל מקדם הגנה של ‭.SPF 50 ‬

 

מלבד קרני ה־‭,UV‬ גורם מרכזי נוסף המעודד יצירת כתמי שמש הוא נטילת תרופות מסוימות. התרופות העיקריות הן משככי כאב מקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידיים (נורופן, אדוויל, אדקס, וולטרן, נקסין, פוינט ועוד), תרופות נגד מלריה, תרופות ללב (אמיודרון, פרוקרדיה, קרדיזם ודיאלקור), תרופות כימותרפיות, תרופות אנטיביוטיות (כמו טטרציקלין), תרופות פסיכותרופיות (כמו נוגדי דיכאון, נוגדי חרדה ועוד) ותרופות לטיפול באקנה (כמו רואקוטן). אם אתם מטופלים בתרופות המגבירות את הסיכון לפיגמנטציה, נסו לצמצם ככל האפשר את החשיפה לשמש והקפידו להתמרח כל הזמן במסנן קרינה בעל מקדם הגנה גבוה.

 

 

דרך זמינה יחסית לטיפול בפיגמנטציה היא בעזרת תכשירים קוסמטיים המכילים רכיבים מבהירים. תכשירי המדף מכילים ריכוז נמוך יחסית של חומרים אלה. התכשירים אצל הקוסמטיקאיות מגיעים בריכוזים גבוהים יחסית, ואפשר גם לבקש מרופא העור מרשם לתכשיר הבהרה בעל ריכוזים גבוהים. לפניכם החומרים הפעילים שהוכחו כיעילים להבהרת כתמי עור.

 

הידרוקינון  

המרכיב הפופולרי במשחות רפואיות להבהרת העור. הוא חודר אל תאי המלנין והורס אותם. חומר זה הוא המרכיב העיקרי במשחות להבהרת כתמים שאותן רושמים רופאי עור. זהו, אגב, החומר ששימש לטיפול ההבהרה המפורסם של הזמר מייקל ג'קסון, אלא שבמקרה שלו החומר הוזרק ישירות לווריד.

 

חומצה קוג'ית  

מעכבת את ייצור המלנין על ידי הפחתת יעילותו של האנזים טירוזינאז - אנזים המאיץ ומעודד את ייצור המלנין בעת חשיפה לשמש.

 

חומצה אזלאית

גם החומצה האזלאית מעכבת את אנזים הטירוזינאז, וכשהיא משולבת ביחד עם החומצה הקוג'ית, היא מסייעת להשיג תוצאה מהירה יותר בדיכוי המלנין ובהפחתת הכתמים.

 

ארבוטין  

ארבוטין הוא נגזרת צמחית של הידרוקינון, המופק מעלי תות יער, חמוציות, אוכמניות וצמחים דומים, ואף הוא מדכא ביעילות את ייצור המלנין על ידי עיכוב הטירוזינאז.

 

רטין A  

נגזרת של ויטמין A שהינה חיונית לתהליך התמיינות התאים. מריחת חומצה רטינואית על העור גורמת להגברת קצב חלוקת התאים ולחידוש מהיר של פני העור, ובכך יוצרת אפקט דומה לפילינג. תכשירים המכילים רטין A נמכרים אך ורק במרשם רופא.

 

ויטמין C  

מעכב את שלב החמצון ביצירת המלנין, ונמצא שבמריחה על העור הוא יכול לטפל בכתמים הנובעים מחשיפה לשמש ואף למנוע אותם.  


הכותבת היא בעלת דוקטורט (‭Phd.‬) בתקשורת בריאות וחוקרת באוניברסיטת חיפה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איך מעלימים את הכתמים?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים